Pavel Poc: Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely?
Díky projektu se pomocí včely medonosné bude dát monitorovat životní prostředí a kontaminanty, které se nacházejí ve vzduchu, půdě, vegetaci a vodě.
Ve zkratce se jedná o rozšíření mého projektu z roku 2017. Nechceme se držet pouze pesticidů, ale zaměřit se například i na těžké kovy, prachové částice, těkavé organické látky nebo oxid siřičitý. Na projekt bude potřeba získat nejméně 128 milionů Kč.
Čechům by to mohlo zvláště pomoci, jelikož ze stovky evropských měst, kde se lidé nejvíce dusí prachovými částicemi, je dvacet šest právě u nás. V rámci EU bohužel patříme mezi země s nejhorším vzduchem.
Vysoký rozpočet chci zajistit i z toho důvodu, že do již běžícího projektu se nepodařilo zapojit českou vědu a včelařskou komunitu. Do současného 16členného konsorcia se ze zemí střední a východní Evropy zapojili pouze Lotyši.
Je bohužel všeobecně známo, že si Česko neumí sáhnout na prostředky z programů, kde musíme konkurovat ostatním zemím. Jejich objem přitom stále roste. Navrhuji teď proto, aby se iniciativa rozšířila na všechny země, včetně té naší.
O problémech s prosazením mé první včelí iniciativy bych zvládl povídat dlouho. Za dobu svého desetiletého působení v Bruselu už ale znám správnou cestu. A co víc, zná mě jako biologa Evropská komise i bruselská vědecká komunita. Ví, s kým spolupracují, a co od sebe můžeme čekat.
Momentálně je předpřipravený návrh v procesu oficiálního posuzování. Volby jsou v letošním projektovém procesu menším zádrhelem. Nicméně pevně věřím, že tu budu i po nich, abych mohl dokončit potřebné formality a iniciativa byla zařazena do následujícího rozpočtu Evropské unie.
reklama