https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-poc-evropa-kde-stav-zivotniho-prostredi-monitoruji-samotne-vcely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Poc: Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely?

20.5.2019
Včely by mohly pomoci s monitoringem znečištění životního prostředí.
Včely by mohly pomoci s monitoringem znečištění životního prostředí.
Evropa, kde stav životního prostředí monitorují samotné včely. To není příběh z fantasy filmu. To je start nové včelařské iniciativy, na které spolupracuju s Evropskou komisí.
 

Díky projektu se pomocí včely medonosné bude dát monitorovat životní prostředí a kontaminanty, které se nacházejí ve vzduchu, půdě, vegetaci a vodě.

Ve zkratce se jedná o rozšíření mého projektu z roku 2017. Nechceme se držet pouze pesticidů, ale zaměřit se například i na těžké kovy, prachové částice, těkavé organické látky nebo oxid siřičitý. Na projekt bude potřeba získat nejméně 128 milionů Kč.

Čechům by to mohlo zvláště pomoci, jelikož ze stovky evropských měst, kde se lidé nejvíce dusí prachovými částicemi, je dvacet šest právě u nás. V rámci EU bohužel patříme mezi země s nejhorším vzduchem.

Vysoký rozpočet chci zajistit i z toho důvodu, že do již běžícího projektu se nepodařilo zapojit českou vědu a včelařskou komunitu. Do současného 16členného konsorcia se ze zemí střední a východní Evropy zapojili pouze Lotyši.

Je bohužel všeobecně známo, že si Česko neumí sáhnout na prostředky z programů, kde musíme konkurovat ostatním zemím. Jejich objem přitom stále roste. Navrhuji teď proto, aby se iniciativa rozšířila na všechny země, včetně té naší.

O problémech s prosazením mé první včelí iniciativy bych zvládl povídat dlouho. Za dobu svého desetiletého působení v Bruselu už ale znám správnou cestu. A co víc, zná mě jako biologa Evropská komise i bruselská vědecká komunita. Ví, s kým spolupracují, a co od sebe můžeme čekat.

Momentálně je předpřipravený návrh v procesu oficiálního posuzování. Volby jsou v letošním projektovém procesu menším zádrhelem. Nicméně pevně věřím, že tu budu i po nich, abych mohl dokončit potřebné formality a iniciativa byla zařazena do následujícího rozpočtu Evropské unie.


reklama

 
foto - Poc Pavel
Pavel Poc
Autor, vzděláním biolog, je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

F

Fero Metam

24.5.2019 19:58
a projekt 128 mil. kč :-) všechno sou penízky, ekologie je slovo :-) co skoumat? konzumní spúsob života, stále kupredu tlačena ekonomika - to je záhuba, žádná ekologie. Tu je potreba zdraví selský rozum, spomalit a utahnout konzuma ekonomiku, začít znova se selským zemedelstvím, živočišní výrobou - chov krav - produkce hnoje, zaorát hnúj, a tak do kolečka. Logistická centra promenit na louky, developerská uzemí osadit stromama, a planeta bude modro zelená, a ne šedá
Odpovědět
KJ

Kuličkin Jabloňovič

25.5.2019 14:57
menší zádrhel - volby. Je mi z Ploce špatně. Zneužívání včel na monitoring prachu, 128 mega z našich daní, že ti není hanba, "vítači a čerpači".
Odpovědět
KJ

Kuličkin Jabloňovič

27.5.2019 12:47
Tak panáčku, zabal si fidlátka a mazej do práce :) Ty "zádrheli"
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist