https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-poc-chci-z-eu-ziskat-dalsi-prostredky-na-to-abychom-zemedelcum-dali-bezpecne-nastroje-na-hubeni-skudcu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Poc: Chci z EU získat další prostředky na to, abychom zemědělcům dali bezpečné nástroje na hubení škůdců

9.5.2019
Nahraďme nebezpečné pesticidy. Ilustrační snímek.
Nahraďme nebezpečné pesticidy. Ilustrační snímek.
Foto | tpmartins / Flickr
Vyjednám s Evropskou komisí příspěvek ve výši 38,4 milionů korun. Částka bude putovat na projekt poskytující zemědělcům bezpečné nástroje na boj proti škůdcům. Ty by měly nahradit nebezpečné chemické pesticidy, které jsou dnes masivně používány. Projekt má pomoci členským státům včetně České republiky zlepšit dodržování legislativy v oblasti bezpečného a udržitelného používání pesticidů.
 

Nedávné hodnocení dodržování legislativy v oblasti pesticidů totiž ukázalo, že členské státy zásady jejich udržitelného používání nedodržují, což má negativní dopad na veřejné zdraví i životní prostředí. Projekte navazuje na mé dlouhodobé úsilí zjednodušit autorizaci nízkorizikových pesticidů v EU, po kterém volají i sami zemědělci.

Cílem našeho projektu je vytvořit soubor nástrojů, které zemědělci mohou používat k bezpečnému boji proti škůdcům. Chceme rozptýlit jejich obavy z nedostatku možností, jak nahradit chemické pesticidy, i jim pomoci zbavit se závislosti na jejich používání. V žádném případě jim nechceme vzít z rukou všechny nástroje, které zaručují úroveň produkce a tedy i jejich zisky. Právě naopak. Dáme jim alternativy šetrné ke krajině, vodě i půdě, která je zdrojem jejich obživy. Nadužívání pesticidů a jiných chemikálií je dlouhodobě neudržitelné, protože půdu vyčerpává. Nechci, abychom se dostali do stavu, kdy nám zbude jen mrtvá půda, na které nevypěstujeme už vůbec nic. Důležité je však i to, že sami farmáři, vinaři a další lidé, kteří jsou pesticidům neustále vystaveni, budou lépe chráněni.

Nepřestávám usilovat o zjednodušení autorizace nízkorizikových látek biologického původu, kterým jsou dnes kladeny zbytečné překážky. Na trhu máme skoro pět set autorizovaných aktivních látek, pouze třináct z nich představují nízké riziko. Opakovaně proto intervenuji Evropskou komisi. Naposledy na konci dubna.

Evropská komise dokončuje zprávy, které hodnotí, jak se členským státům daří zavádět pravidla udržitelného používání pesticidů. V druhé polovině roku 2019 má Komise přijít s návrhy, jak zlepšit implementaci v členských státech i celý systém autorizace pesticidů. V následujících měsících se bude rozhodovat o jeho podobě a o podobě evropského zemědělství a já chci nadále formovat jejich obsah. Můj nový projekt pomůže identifikovat problémy, které členské státy mají a najít vhodná řešení. Evropa potřebuje takové zemědělství, které bude životaschopné, sociálně odpovědné a šetrné k životnímu prostředí. Můj projekt, který bude letos spuštěn, tomu přispěje.


reklama

 
foto - Poc Pavel
Pavel Poc
Autor, vzděláním biolog, je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

9.5.2019 09:26
Konečně se našel někdo, kdo se nebojí postavit nadnárodním chemickým koncernům,které likvidují životní prostředí pouze a jenom pro zisk.

Abych byl konkrétní, vyžádal jsem si z ÚKZUZ Brno informaci jaké konkrétní pesticidy se v mé lokalitě používají .(pouze jedna zemědělská firma). Obdržel jsem seznam 33 druhů pesticidů, kde nechybí ani Age Orange,pesticid používaný armádou USA ve Vietnamu na odlesňování džungle.
Druhou věcí,která mě zarazila je neskutečně vysoká spotřeba glyfosátu (cca 1/3 z celkového množství).

V USA nedávno koncern Monsanto, součast ještě vyššího uskupení BAYER AG, utrpěl již druhou těžkou porážku,když soud rozhodl, že musí vyplatit 81 mil. USD žalobci Edwinu Hardemanovi za těžkou újmu na zdraví (nádorové onemocnění lymfatických uzlin) právě ve spojitosti s glyfosátem.
V procesu se porota jednomyslně shodla na svém verdiktu, že Roundup tzv. zabiják plevelů , založený na glyfosátu, byl zodpovědný za rakovinu právě v tomto případě.
A dalších 11000 žalob je před podáním soudu.

Iniciativy europoslance Poce je zapotřebí podporovat všemi způsoby, třeba i tím, že zvedneme zadek a půjdeme ke květnovým volbám do EP. To je konkrétní možnost jak se občané mohou postavit proti totální chemické válce člověka s přírodou.

Odpovědět
Šimon Špidla

Šimon Špidla

9.5.2019 11:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
To přesně hodlám udělat
Odpovědět
mr

11.5.2019 00:24 Reaguje na Šimon Špidla
Dobře. A můžete nám tu oba poradit, koho a proč volit?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.5.2019 17:16 Reaguje na
Já to udělal tak, že jsem si prošel stávající europoslance za ČR a podíval se na to,zda v Bruselu něco dělali pro životní prostředí, ne kecy, ale skutky.
A pak jsem se podíval,kdo kandiduje nyní. To je moje volba.
Nechci nikoho ovlivňovat jmény nebo stranami, neboť kdo má zájem,může udělat to samé.
Odpovědět
mr

16.5.2019 00:07 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslím, že živ. prostř. je docela málo, abych někoho volil k zastupování mé osoby a blízkých. Třeba autor čl. pan Poc byl po celé minulé období naprosto neviditelný stejně, jako byli prakticky i ti ostatní. Slavným se stal až tím, že nám do republiky chtěl s ostatními eurohujery nainstalovat dnešní problémy západní Evropy a v rozporu s míněním většiny občanů hlasoval zrádně pro kvóty na ilegální imigraci do ČR. Takže k jeho nominaci mám celkem jasno.
Odpovědět

Jan Šimůnek

19.5.2019 08:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
K tomu rozsudku:
Otalárovaný pologramota má nulovou kompetenci na to, aby rozhodl, zda je nějaká chemická látka toxická nebo ne. Navíc ten pologramota pouze prohlásil, že nádor Edwina Hardemana MOHL být zaviněn Roundapem. A, mimochodem, i kdyby byla pravda to, že pár lidí za rok z té látky při nesprávném zacházení skutečně dostane nádor, tak je to naprosto zanedbatelné proti benefitům, které z užívání této látky plynou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

10.5.2019 12:07
Další možností ochrany rostlin proti škůdcům je i jejich vhodná genetická modifikace.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.5.2019 09:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Což zaostalá a ideologicky zaťatá EU zakazuje. Chcete-li pracovat s GMO, musíte z této žumpy emigrovat, nebo aktivně pracovat na jejím zničení.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist