https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/paveln-poc-maso-z-pralesa-na-nasem-trhu-zdravotni-riziko-proti-kteremu-evropa-musi-zakrocit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Poc: Maso z pralesa na našem trhu? Zdravotní riziko, proti kterému Evropa musí zakročit!

12.5.2019
Bushmeat se vozí v obyčejných kufrech. Ilustrační snímek z afrického Konga.
Bushmeat se vozí v obyčejných kufrech. Ilustrační snímek z afrického Konga.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Maso divoce žijících zvířat z buše nebo pralesa je ve velkém objemu dováženo na území Evropské unie. Český europoslanec Pavel Poc, člen Skupiny pro ochranu zvířat ve volné přírodě, protestuje a chystá v Bruselu opatření.
 

Dovoz masa opic, antilop, krokodýlů a jiných volně žijících druhů do Evropské unie není vůbec složitý. To odhalily studie provedené v několika zemích. Jen přes francouzské letiště Charlese de Gaulla a belgické Letiště Brusel se do evropské osmadvacítky dostane až 450 tun masa ročně. Nezákonný obchod přitom napomáhá vymírání ohrožených druhů a představuje pro Evropany zdravotní riziko.

Na problém dovozu tzv. bushmeatu už nějakou dobu spolupracuji s předními evropskými i zahraničními vědci. Ačkoliv jsem své kolegy europoslance, jejichž zemí se import primárně týká, dlouhodobě na problém upozorňoval, přijde mi, že tomu začali věnovat skutečnou pozornost, až když byl medializován v místním pořadu.

Ve zmiňované reportáži se reportérovi belgické televize bez zásadních problémů podařilo za necelých 70 korun koupit na konžském trhu šimpanzí maso a přivést ho bez povšimnutí kontrolorů do Belgie. Šimpanzi jsou přitom i podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, tzv. CITES, bezprostředně ohroženi vyhubením.

Jsme svědky čím dál tím rychlejšího vymírání druhů na celém světě. Absence dostatečné kontroly v podstatě nahrávají nezákonnému obchodu i ziskům pytláků. Není to ale jediný problém. Bushmeat bývá spojován až s 51 patogeny: viry, bakteriemi i parazity. Jen si vzpomeňme na nedávné vypuknutí Eboly!

Už loni jsem zajistil přijetí expertů na půdě Evropského parlamentu a zkoordinoval iniciativu, jejíž návrh teď leží na stole Evropské komise. Ta musí plán analýzy velikosti obchodu, importních cest, rizik, fyzických kontrol i následných opatření během několika týdnů oficiálně posoudit.


reklama

 
foto - Poc Pavel
Pavel Poc
Autor, vzděláním biolog, je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

12.5.2019 14:23
Překvapuje mě, že se tohle vážně děje. Kdo to maso dováží a jakou má motivaci? (Zmiňovanou reportáž jsem zatím nedohledal, třeba je to tam blíž vysvětlené.) Doteď jsem si myslel, že je to záležitost chudých Afričanů, kteří jsou rádi, že seženou aspoň něco k jídlu. Ale proč se to vozí do Evropy? A ještě tak podivně, bez chlazení, bez konzervace (?).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.5.2019 16:54
Je-li něco prováděno přes zákonem daný zákaz, co s tím europoslanec zmůže? Udělat zákaz ještě zákazovější? Toto je přece práce pro policii a justici!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.5.2019 17:41
Pokud existuje společensky patologický jev,je nesmírně důležité na něj veřejně upozornit. Např. vybíjení slonů a nosorožců kvůli slonovině nebo rohům, nebo tygrů pro údajné povzbuzující účinky některých částí těla na lidský organismus,apod.

Jsou i časté případy,kdy policie nekoná nebo jednání toleruje-úplatky. Pokud na to upozorní běžný občan, nic se neděje.
Pokud na to upozorní osoba veřejně činná a rozmázne to v parlamentu , policie se najednou může přetrhnout a kdejaká vazba padne.

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist