https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsky-parlament-bude-hlasovat-o-zelenych-financich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropský parlament bude hlasovat o zelených financích

18.6.2020 09:41 | BRUSEL (ČTK)
Poslanci budou hlasovat o seznamu kritérií pro takzvanou "zelenou taxonomii", tedy označení investic za ekologicky udržitelné. Systém souvisí s dlouhodobými klimatickými cíli unie a má podpořit investice do šetrných technologií a zamezit klamnému označování některých produktů za ekologické.
Poslanci budou hlasovat o seznamu kritérií pro takzvanou "zelenou taxonomii", tedy označení investic za ekologicky udržitelné. Systém souvisí s dlouhodobými klimatickými cíli unie a má podpořit investice do šetrných technologií a zamezit klamnému označování některých produktů za ekologické.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poslanci Evropského parlamentu budou dnes hlasovat o pravidlech pro ekologicky udržitelné investice. Rozhodovat budou také o dalším vyjednávání Evropské unie s Británií. Členové výboru pro rozpočtovou kontrolu na tiskové konferenci představí návrh usnesení kritizujícího možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše, o němž bude plénum europarlamentu hlasovat v pátek.
 

Evropský parlament (EP) se v dnešním doporučení chystá vyzvat unijní vyjednávací tým v čele s Michelem Barnierem mimo jiné k tomu, aby přes krátící se čas rozhovorů neustupoval ze základních požadavků evropského bloku. Těmi jsou rovná pravidla hospodářské soutěže, unijní dohled nad jejich dodržováním či zachování současných rybolovných práv v britských vodách. Očekává se, že doporučení hladce získá podporu většiny zákonodárců.

Ti budou hlasovat i o seznamu kritérií pro takzvanou "zelenou taxonomii", tedy označení investic za ekologicky udržitelné. Systém souvisí s dlouhodobými klimatickými cíli unie a má podpořit investice do šetrných technologií a zamezit klamnému označování některých produktů za ekologické. EP se na jeho předběžné podobě dohodl se členskými zeměmi v prosinci. Konečnou verzi podrobnější klasifikace bude připravovat Evropská komise ve spolupráci s týmem expertů členských zemí, hotova by měla být do roku 2021.

EP bude dnes také probírat pozměňovací návrhy k rezoluci související s únorovou návštěvou členů kontrolního výboru v Česku. Návrh, který má podporu většiny frakcí, vyzývá české úřady k efektivnějšímu postupu proti možným střetům zájmů politiků a EK k nulové toleranci a účinné ochraně unijního rozpočtu. Členové kontrolního výboru budou o návrhu podobněji mluvit na polední tiskové konferenci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist