https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pavel-s-vyhradami-podepsal-novelu-k-vyssi-ochrane-nejlepsi-zemedelske-pudy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel s výhradami podepsal novelu k vyšší ochraně nejlepší zemědělské půdy

18.6.2024 00:35 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | palinchak / Depositphotos
Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy má do budoucna přinést novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Současně prezident poslal předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) dopis, v němž vyjádřil výhrady ke způsobu projednání zákona a přijetí pozměňovacího návrhu, který se týká podnikatelského parku Dolní Lutyně na Karvinsku, uvedl Hrad.
 
Zákonodárci přijali opatření k zamezení vzniku některých staveb na nejlepší půdě v mírnější podobě, než jak je původně navrhovala vláda. Do předlohy naopak doplnili zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii.

Na nejkvalitnější zemědělské půdě nebudou moci do budoucna vznikat až na některé výjimky velká obchodní a logistická centra s rozlohou nad jeden hektar ani standardní fotovoltaické elektrárny. Cílem je omezit zábory půdy zařazené do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jen jako agrovoltaická, tedy taková, pod nimiž se běžně hospodaří.

Přibližně 700 hektarů zemědělské půdy ročně se podle ministerstva životního prostředí využije pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby. Zhruba 40 procent z toho tvoří nejkvalitnější půda. "Význam zemědělské půdy není jen v její schopnosti produkovat. Současná legislativa chrání environmentální funkce půdy, jakou je třeba zadržování vody, jen omezeně. I to se snažíme naší novelou zákona o ochraně zemědělského půdního fondu napravit a mimo jiné převést zodpovědnost za stav krajiny na ty, kdo v ní hospodaří," sdělil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Výjimky, která původní vládní novela neobsahovala, se budou týkat například záměrů uvedených v zákoně o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury a projektů bezprostředně navazujících na veřejnou dopravní infrastrukturu. Jde například o čerpací stanice a překladiště u železnic. Navíc se v zákoně o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury změní výčet rozvojových lokalit. Z nynějšího seznamu osmi území sice ubude strategický podnikatelský park Plzeň-Líně, počet lokalit se ale rozšíří na 13 včetně strategického podnikatelského parku Dolní Lutyně.

Pavel v dopisu předsedkyni Sněmovny napsal, že nepokládá za optimální, aby se otázka Dolní Lutyně řešila prostřednictvím pozměňovacího návrhu, který podal ministr dopravy Martin Kupka (ODS). "Jsem si vědom ekonomických přínosů této stavby, ale také otazníků kolem jejího vybudování. Právě proto se domnívám, že zvlášť v tomto konkrétním případě mělo proběhnout standardní připomínkové řízení," dodal. Pavlův dopis předá Pekarová Adamová podle zavedené praxe všem poslankyním a poslancům, sdělil ČTK mluvčí předsedkyně Sněmovny Martin Churavý.

Vláda v březnu schválila, že v Dolní Lutyni zahájí přípravu ploch o rozloze až 280 hektarů pro příchod významného investora. Jeho jméno nezveřejnila. Podle informací médií by mělo jít o jihokorejský Samsung, který chce postavit tzv. gigafactory, tedy továrnu na výrobu baterií do elektroaut, za 200 miliard korun. Obyvatelé obce v červnu v referendu výstavbu továrny odmítli.

Pavel uvedl, že nelze opomíjet ochranu životního prostředí a názor občanů v regionu a také je nutné zachovat předvídatelnost v postupu úřadů. Podotkl, že úřady před 18 lety deklarovaly rozhodnutí od přípravy průmyslového parku v Dolní Lutyni upustit. "Vzhledem k tomu, že zákon jako celek jde podle mého soudu správným směrem a dotčené výtky se týkají jedné lokality, rozhodl jsem se zákon po delším váhání podepsat," napsal Pavel.

Velká centra, pokud je předpokládá územní plán, bude možné podle předlohy stavět na nejlepší půdě ještě deset let. Vláda původně navrhovala pětileté období. Další přechodná období dávají šanci také případným novým záměrům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

18.6.2024 07:54
Provedu! Řekl prezident při předložení zhovadilého zákona plného výjimek
a aby neztratil tvář před občany D. Lutyně a okolí, tak napsal vytýkací
dopis, který má hodnotu toaletního papíru. Je to automat na podpisy, jaký
si pětikolka přála a který koná podle předpokladů.
Odpovědět
PE

Petr Elias

18.6.2024 08:06 Reaguje na Břetislav Machaček

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
sv

sv

19.6.2024 17:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Provedli a ztratili (tedy nalezli, prozkoumali, prolobovali, změnili územní plán) anonističtí souzi z vedení MSK bobečku... é tedy machačku. Už jsi na ně podal trestní oznámení, jak jsi sliboval? Mimochodem je zajímavé, že ti najednou vadí vyšší ochrana půdy, kterou agent bureš a jeho podržtašky léta sabotovali a kterou po letech konečně kompetentní vláda a prezident prosadili.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

18.6.2024 08:30
Tohle je až trapné. Když už podepsal, měl aspoň držet klapačku. Vymlouvá se jako malý kluk. Z generála se v politice stal ubohý alibista.
Odpovědět
PE

Petr Elias

18.6.2024 09:00 Reaguje na Marcela Jezberová
:D :D
Odpovědět
sv

sv

19.6.2024 17:06 Reaguje na Marcela Jezberová
Tak, tak, oč bylo lepší se ožrat, padnout do komatu a měsíce neplnit své ústavní funkce, jak to předváděl čučkař.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

18.6.2024 08:41
Zákon,který má jen uklidnit lidi, že vláda řeší problémy. V reálu má zákon takových výjimek ze zákazu, že je prakticky zbytečný.
A ten zákaz prodeje půdy mimo EU ? Taky zbytečný, kdo chtěl koupit v ČR půdu, už ji dávno má.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.6.2024 10:29 Reaguje na Jindřich Štěpánek
Zákon řeší pouze přímý prodej, ale nikoliv třeba dědictví. Cizinec
dá na nákup půdy peníze tuzemci, který mu ji odkáže a nebo daruje
a tohle zákon neřeší. Navíc jsou i jiné možnosti jako pronájem,
který je pouze fikcí a skutečným vlastníkem je nájemce, který platí
daně a náklady, které mu majitel dluží a jako zástavu má pouze tu
půdu. Tudíž ji nikdo nekupuje, ale dostane jako protihodnotu za
dluh. Takových případů jsou tisíce a vláda přichází s křížkem po funuse.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.6.2024 11:53
za mě by měl Prezident udělat, že si je pozve na hrad a řekne jim své názory. Posílat dopis je fakt o ničem.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

18.6.2024 12:27 Reaguje na Jaroslav Řezáč
a poslanci ho stejně přehlasují.
A kdyby to nepodepsal,tak do něj zase budou šít jiní, že nechce chránit půdu.
Má to těžké prezident ...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.6.2024 12:59 Reaguje na Michal Uhrovič
ten zákon o ochraně půdy je tak děravý, že by bylo lepší jen neschvalovat.
Svoje vrata si do něj zakomponovalo ministerstvo dopravy a průmyslu, takže to bude platit jen pro někoho...
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.6.2024 13:03 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1***
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

18.6.2024 13:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ano, ale problém je v ODS. Klasický zákon plný výjimek a přílepků z dílny ODS. Prezident s tím nic nezmůže. Ale je takové pravidlo to hodit na prezidenta.
Odpovědět

Radek Čuda

18.6.2024 16:13 Reaguje na Michal Uhrovič
Že jej přehlasují je zcela ok, od toho ta legislativa je taková jaká je. Ale takto se zachoval ... no, jako vlastně vždycky.
Odpovědět

Radek Čuda

18.6.2024 16:11
Alibismus non plus ultra.

To je asi jako když Šípová všude vykládala, jak vyšší sazba DPH na například na menstruační pomůcky je úplně špatně (a vono teda jo), a pak se při hlasování hrdinně zdržela.

Na druhou stranu, ani jedno nepřekvapilo.
Odpovědět
JO

Jarka O.

19.6.2024 08:37
Svolení k výprodeji půdy do ciziny je trik, zakázaný ve všech státech západu EU. Není protiústavní nebo proti mezinárodním smlouvám?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist