https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/experti-z-usa-vidi-velkou-sanci-ze-rok-2020-bude-rekordne-teply
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Experti z USA vidí velkou šanci, že rok 2020 bude rekordně teplý

24.2.2020 00:27 (ČTK)
Rok 2020 se zřejmě zařadí mezi pět nejteplejších roků v dějinách měření a se skoro 50procentní pravděpodobností se v historických tabulkách dostane na první místo. / Ilustrační foto
Rok 2020 se zřejmě zařadí mezi pět nejteplejších roků v dějinách měření a se skoro 50procentní pravděpodobností se v historických tabulkách dostane na první místo. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rok 2020 se zřejmě zařadí mezi pět nejteplejších roků v dějinách měření a se skoro 50procentní pravděpodobností se v historických tabulkách dostane na první místo. Oznámili to minulý čtvrtek vědci z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA). Letošní leden byl podle nich teplejší než kterýkoli v amerických záznamech sahajících 140 let do minulosti.
 

Teplotní průměr byl minulý měsíc o 1,14 stupně Celsia nad normou pro minulé století, uvedl předminulý týden NOAA. Více se prý od dlouhodobých průměrných hodnot odklonil pouze prosinec 2015 a druhý a třetí měsíc následujícího roku.

Právě rok 2016 aktuálně drží 12měsíční globální rekord, k čemuž tehdy přispěl mimořádně intenzivní klimatický jev El Niño. Ten letos počasí ve světě neovlivňuje, přesto však podle klimatoložky NOAA Karin Gleasonové lze na stav po uplynulém měsíci nahlížet tak, že "jsme dokončili první kolo ve 12kolovém závodě a jsme v jeho čele".

"Podle našich pravděpodobnostních výpočtů je v podstatě jisté, že 2020 se zařadí do první desítky (nejteplejších) roků," citoval odbornici deník The New York Times (NYT). Zmíněná analýza rovněž uvádí, že globální teplotní průměr se letos na 98 procent dostane do "top pětky" a na 49 procent bude za dobu meteorologických měření úplně nejvyšší.

V posledních několika letech byla teplota vzduchu o více než jeden stupeň Celsia nad hodnotami z předindustriální éry. Lidstvo zaznamenalo v uplynulých deseti letech nejteplejší dekádu a meteorologové očekávají, že trend bude v následujících letech pokračovat. Ti britští v lednu předpověděli pro tento rok průměr převyšující o 1,1 stupně Celsia normu z 19. století.

Hlavní příčinu oteplování vidí vědci v emisích skleníkových plynů, které jsou výsledkem lidských aktivit. Lídři zemí světa se v roce 2015 zavázali k jejich postupnému snižování v tzv. pařížské klimatické dohodě s cílem udržet globální oteplování "výrazně pod dvěma stupni Celsia". Například země Evropské unie slíbily do roku 2030 emise omezit o 40 procent oproti stavu z roku 1990.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

24.2.2020 05:55
A bude hůř. Ale možná pomůže koronavirus. Už teď se ekonomičtí analytici bojí, že HDP Číny a zbytku světa poklesne.
Když koronavirus přímo ohrožuje lidské životy, najednou se zavře celý svět. Ale rozvrat klimatu bude stejný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.2.2020 16:50 Reaguje na Katka Pazderů
Nebude. Nějaký virus je jen brnkačka.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.2.2020 06:17
Mě zase zaráží pasivita české vlády. Tempo i rozsah negativních změn za posledních pět let v ČR jsou naprosto šokující, ale všichni dělají, že času je dost. Na sucho nejsme připraveni !!! Každý ví, že preventivní opatření jsou podstatně levnější než náprava vlastního sucha. Které mimochodem už bere za dveře.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.2.2020 18:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, píšu to sem už poněkolikáté, u nás je to záležitost ideologická. Bylo nám nakecáno, že "klimaalarmisté provádí klimastrašení z důvodu vysokých zisků klimabyznysu". Vše to jde samozřejmě z Německa, které je zase zblnuté masovou ideologií, dnes zelenou, která zase přivede Evropu do zkázy.
Jako člověk, který pamatujete bolševickou éru přece jasně vidíte, z jaké dílny to celé pochází. A ne náhodou odtud pochází největší byznys s ropou a plynem.
Podívejte se na tento článek, tohle si myslí většinový čecháček a naše vláda má celý klimaproblém absolutně na háku.
https://www.reflex.cz/clanek/reportaze/97951/novy-feudalismus-na-postupu-klimaticka-opatreni-mohou-evropu-privest-k-hladomoru.html
Odpovědět
J

Jan Omasta

2.3.2020 00:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vláda je bezmocná, když naše podniky musí platit uhlíkové povolenky. Naštěstí sucho je příčinou oteplování, nikoliv následkem. Teplo samo o sobě až tak nevadí, když odmyslíme majitele klimatizací. Tam kde mají suchá pole a lesy, začnou platit za opatření a ze dne na den se dostaví vláha. Proto se se zavodňováním půdy nespěchá. Ať si to každý zemědělec a každá obec řeší individuálně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.3.2020 20:59 Reaguje na Jan Omasta
Vláda je bezmocná, protože ji vede neschopný parapremiér obklopený králičími inženýrkami. S uhlíkovými povolenkami to nemá nic společného, ty by se měly rozšířit až do celosvětové uhlíkové daně. Sucho u nás je způsobeno nějakým zauzlením "stratosférické dálnice", která určuje vodonosné proudění, u nás ze severozápadu.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

24.2.2020 07:58
No tak to už je čas přestat skuhrat a začít něco dělat. A stát by měl minimálně upozornit, na co si dát pozor.
Veřejné budovy/nemocnice/školy budou vyžadovat klimatizaci, která se skvěle doplňuje s fotovoltaikou.
Zvážit zrušení melioračních zásahů minulých desetiletí, kdy bylo vody v krajině více, než jsme chtěli.
Zvážit obnovu zavlažovacích systémů, které jsme za posledních 30 let nechali zdevastovat.
Popřípadě zvážit, jestli vůbec intenzivní zemědělství s jeho vysokými nároky na vodu chceme a jestli není třeba čas dát přednost zatravnění s extenzivním pastevectvím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

24.2.2020 08:39 Reaguje na Richard Vacek
Naprosto správně. Ale musíte mít v rukách nástroj,kterým to prosadíte. To má vláda jako nejvyšší výkonný orgán státní moci.
Dávno měla požádat parlament o aktivizaci zákona o krizových situací a nařídit tato opatření /se souhlasem parlamentu/
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.2.2020 17:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
A poškodit podnikatele v zemědělství? Jak by mohla vláda nebrát ohled na HDP a zisky?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.2.2020 18:55 Reaguje na Jiří Daneš
Jaké pškození podnikatelů? Sedláci snad stojí o to, aby byla země zničena suchem?
Samozřejmě ne, ale je se nikdo na nic neptá. Zemědělství ovládá lobby (nebo spíš jeden oligarchos) průmyslové produkce a rozebírá si nejvíc dotací. Samozřejmě v tomhle prostředí systematicky pracovat na trvalé udržení krajiny je velmi obtížné, vedení celého systému na to žádný větší zájem nemá. Protože to stojí peníze a nemá žádné sepětí s půdou.
Odpovědět
VN

Václav Neguš

1.3.2020 22:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak tohle je nesmyslý a hloupý,že se na to nedá odpovědět !
Odpovědět
J

Jan Omasta

2.3.2020 00:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Máte pravdu. Zemědělci si většinou půdu jen pronajímají. Majitelům, je to buď fuk, nebo tomu nerozumí, nebo se jim nechce do toho vrážet peníze. Stát musí dotace za půdu podmiňovat ne sečením trávy, ale zavodňovacími opatřeními.
Odpovědět
J

Jan Omasta

2.3.2020 00:27 Reaguje na Jiří Daneš
klimatizace se skvěle doplňuje s fotovoltaikou. Černé fotovoltaické vyprodukují 10% elektřiny a 90% odpadního tepla. Tepla přibyde 10x víc, než ho klimatizace stačí odčerpat. Všimněte si, že v jižních zemích mají bílé střechy, ne černé. Protože bduch v okolí domu by se ohříval tak, že na pohon klimatizací by nestačil ani proud ze slunečních panelů. Museli by chladit dlouho do večera, poněvadž střecha by byla rozpálená.
Odpovědět
J

Jan Omasta

2.3.2020 00:14
Jen ať stoupne množství kysličníku uhličitého. Odráží tepelné záření i na druhou stanu, pryč od země. Ochránci si to pletou se skleníkem na zeleninu. Ve skleníku je tepleji. Jenže, aby zjistili, jestli se planeta ohřívá, museli by celý skleník ještě uzavřít uzavřít do velké kopule a měřit nad skleníkem.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist