Firmy z oboru kritizují odpadový plán Olomouckého kraje
Výkonný ředitel ČAOH Petr Havelka ČTK řekl, že podle plánu, jehož závazná část je součástí vydané krajské vyhlášky, budou obce v Olomouckém kraji nuceny přerušit spolupráci s firmami, které na jejich území zajišťují svoz a likvidaci komunálního odpadu. Odpad od svých obyvatel pak přenechají krajské síti překládacích stanic a následně k energetickému využití v nových spalovnách, jejichž vybudování bude velmi nákladné.
"Energetické využití je přitom dle ustanovení zákona o odpadech až na předposledním místě v hierarchii způsobů nakládání s odpady. Takové řešení prosazované krajem, potažmo státem, vůči obcím tedy naráží jak na zákon o odpadech, tak na aktuální politiku Evropské unie," uvedl Havelka.
Asociace tvrdí, že kraj bude v následujících letech upřednostňovat síť překládacích stanic a spalovnu před dalšími možnými způsoby nakládání s odpady a firmami, které na trhu působí, což je zakázaná veřejná podpora.
Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) řekl, že plán odpadového hospodářství posvětilo ministerstvo životního prostředí. "Nemyslím si proto, že by byl mimo zákon," řekl. Upozornil, že členství ve svazku obcí, který bude řešit systém likvidace komunálního odpadu včetně spalovny, je dobrovolné. Podle hejtmana za kritikou krajského odpadového plánu může být boj odpadových firem o surovinu určenou k dalšímu zpracování.
EU si podle Havelky v tzv. balíčku k oběhovému hospodářství dala za cíl snížit v následujících letech množství odpadu ukládaného na skládky či odváženého do spaloven. "A naopak říká, že členské státy mají již za devět let recyklovat 60 procent komunálních odpadů, tedy skoro dvojnásobek stávajícího množství," řekl Havelka.
Schválený plán odpadového hospodářství Olomouckého kraje zahrnuje vytvoření odpadových center, z nichž má být slisovaný komunální odpad odvážen do spalovny. Hejtmanství v plánu odpadového hospodářství počítá s tím, že na území kraje se do roku 2020 zvýší recyklace papíru, plastu, kovu a skla z domácností nejméně na 50 procent.
Hejtmanství společně se samosprávami uvažuje o pořízení moderní technologie plazmového zplyňování odpadu za 1,5 miliardy Kč. Obyvatelé Olomouckého kraje by v následujících letech měli ročně vyprodukovat 160 000 tun zbytkového směsného komunálního odpadu. Města a obce ho ale od roku 2024 nebudou moci ukládat do země. Přibližně 100 000 tun odpadu by mohlo být zlikvidováno pomocí plazmového zplyňování.
reklama