https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/forum-ekolistu-mel-by-stat-podporovat-vystavbu-spaloven-komunalniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fórum Ekolistu: Měl by stát podporovat výstavbu spaloven komunálního odpadu?

28.4.2009 06:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Spalovny komunálních odpadů by měl podle provozovatelů těchto zařízení, i úředníků ministerstva životního prostředí, stát podporovat. Do spaloven se ale musí dostat jen materiál, který není možné využít jinak. Podle sdružení Arnika jsou však spalovny odpadů nákladnými stroji, které znehodnocují materiál a energii uloženou v odpadech. Tak se vyjádřili odborníci oslovení redakcí Ekolistu.
 

Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:

"Mě by stát podporovat výstavbu spaloven komunálního odpadu?"

O komentář k tomuto tématu jsme požádali:

Podle Zdeňky Bubeníkové, ředitelky odboru odpadů ministerstva životního prostředí, musí stát svoji podporu zacílit v souladu s hierarchií nakládání s odpady (celý komentář čtěte zde). To znamená, že přednost by měla mít výstavba zařízení k materiálovému využívání odpadů před podporou zařízení k odstraňování odpadů. Tedy spalovny, které vyrábějí elektřinu a teplo, by měly mít nárok na podporu, narozdíl od skládek. Navíc ČR musí splnit cíl Evropské unie i cíle vlastní. Klíčové je snížení množství biologicky rozložitelného komunálního odpadu ukládaného na skládky na 75 % celkové hmotnosti v roce 1995 do roku 2010, na 50 % této hodnoty do roku 2013 a 35 % této hodnoty do roku 2020. „Ačkoli se ministerstvo snaží tohoto cíle dosáhnout zejména přijetím pravidel vedoucích k usnadnění kompostování na obecní úrovni, zavedením a podporou třídění biologické složky komunálního odpadu na úrovni občanů, podporou zařízení ke zpracování bioodpadů a mechanicko – biologické úpravy odpadů (MBÚ), lze očekávat, že bez energetického využití komunálních odpadů výše uvedeného cíle Česká republika nedosáhne,“ píše Bubeníková ve Fóru Ekolistu.

Právě spalování upraveného odpadu jako přídavného paliva v energetických provozech nebo například cementárnách odmítá Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů (STEO). Podle Aleše Bláhy, ředitele ZEVO Malešice, a Jaroslava Hyžíka, předsedy představenstva STEO, je problém v tom, že spalování takto upraveného materiálu je stále jen spalování odpadu (celý komentář čtěte zde). A jako takové musí splňovat přísné emisní limity, přísnější než pro spalování uhlí. „V takovém případě musí být každá energetická jednotka, která by byla vůbec ochotna akceptovat spoluspalování paliva z odpadu, vybavena komplexním zařízením na čištění veškerých spalin,“ píše Bláha s Hyžíkem. Pozornost musí být rovněž věnována zpracování zbytkových látek z procesu spalování. Podle zástupců STEO je zřejmé, že možnost spoluspalování odpadu je možností pouze teoretickou a pro řešení závazku vůči EU - do roku 2013 odklonit 1,4 milionu tun odpadu od skládky – pro odpadové hospodářství České republiky bezvýznamnou. Podle STEO prostě nebude o takto zpracované palivo zájem, navíc zpracování samo stojí nějaké peníze, takže celkově nebude celý proces ekonomický.

Naopak spalovny komunálního odpadu mají podle STEO svůj odbyt produktů z energetického využití vyřešen. Elektrická energie a tepelná energie je dodávána do distribučních soustav, spalováním a čištěním spalin vzniklé zbytkové materiály je možné upravit tak, aby bylo zajištěno jejich trvalé bezpečné uložení do zemské kůry nebo zpracování na použitelné produkty (stavební materiál, recyklace zinku). Přepálený a vytříděný železný šrot a neželezné kovy jsou další žádanou surovinou získávanou ze škváry.

Skládky odpadů ani spalovny nejsou veřejně prospěšnými investicemi, píše ve svém příspěvku Jindřich Petrlík z Arniky (celý komentář čtěte zde). „Pokud někomu prospívají, pak jsou to jejich provozovatelé anebo firmy dodávající technologii pro jejich vybavení, jejich stavitelé,“ dodává. Naopak stát by podle Petrlíka měl v oblasti nakládání s odpady podporovat řešení, která nepřinášejí další problémy, tedy například vracení materiálů uložených v odpadech zpět do výroby, anebo předcházení vzniku odpadů.

Spalovny prý znehodnocují materiál a energii uloženou v odpadech a také přispívají k produkci skleníkových plynů. Uhlík, který spalovny z odpadů uvolní v podobě jeho oxidů, zůstane v odpadech lépe vázaný při jejich recyklaci anebo v případě biodpadů zkompostováním. „Energie vložená do výroby původních výrobků je lépe zhodnocena recyklací odpadů než jejich spálením. K ještě větší úspoře energie samozřejmě vede nižší spotřeba materiálů proměňovaných v odpady,“ píše na Fóru Ekolistu Petrlík. Přestože většina spaloven snížila úniky toxických látek do ovzduší, problémem zůstávají podle Petrlíka těžké kovy a perzistentní organické látky jako například dioxiny v odpadech z čištění spalin, ale i v popeli po spálení odpadů. „Spalování odpadů není ekologické, ekonomicky výhodné ani veřejně prospěšné,“ tvrdí Petrlík. Předcházení vzniku, důsledné třídění a recyklace odpadů sice nevypadají na první pohled tak grandiózně jako stavby spaloven, ale jsou příznivější životnímu prostředí a vytvářejí také více pracovních míst, končí svůj příspěvek Petrlík.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist