https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mzp-prednost-ma-mit-materialove-vyuziti-odpadu-pred-jeho-odstranenim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeňka Bubeníková: MŽP: Přednost má mít materiálové využítí odpadů před jeho odstraněním

28.4.2009
Stát by měl podporovat zařízení, která nakládají s odpady v souladu s hierarchií nakládání s odpady. To znamená, že (nejen) finanční podpora výstavby zařízení k materiálovému využívání odpadů by principiálně měla mít přednost před podporou zařízení k odstraňování odpadů.
 
Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:

"Mě by stát podporovat výstavbu spaloven komunálního odpadu?"

O komentář k tomuto tématu jsme požádali:
  • Zdeňku Bubeníkovou, ředitelku odboru odpadů ministerstva životního prostředí. Její komentář naleznete na této stránce.
  • Jindřicha Petrlíka, vedoucího programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika. Jeho komentář naleznete zde.
  • Jaroslava Hyžíka a Aleše Bláhu ze Sdružení provozovatelů technologií pro ekologické využívání odpadů. Jejich komentář naleznete zde.

V souladu s tímto principem je přidělována i finanční podpora z Operačního programu životní prostředí. Dalším rozhodujícím faktorem je plnění závazných cílů dané Evropskou unií a cílů vnitrostátních (dané například Plánem odpadového hospodářství). Klíčovým cílem daným směrnicí o skládkách odpadů, který se váže k tomuto tématu, je snížení množství biologicky rozložitelného komunálního odpadu ukládaného na skládky na 75 % celkové hmotnosti v roce 1995 do roku 2010, na 50 % této hodnoty do roku 2013 a 35 % této hodnoty do roku 2020.

Ačkoli se ministerstvo snaží tohoto cíle dosáhnout zejména přijetím pravidel vedoucích k usnadnění kompostování na obecní úrovni, zavedením a podporou třídění biologické složky komunálního odpadu na úrovni občanů, podporou zařízení ke zpracování bioodpadů a mechanicko – biologické úpravy odpadů (MBÚ), lze očekávat, že bez energetického využití komunálních odpadů výše uvedeného cíle Česká republika nedosáhne. Zkušenosti států EU, které již stanovených cílů směrnice o skládkách odpadů vhodnou kombinací ekonomických, administrativních i dobrovolných nástrojů dosáhli, lze shrnout následovně. V řadě těchto států platí zákaz skládkovat biologicky rozložitelné a ostatní předem neupravené odpady. Některé státy problematiku řeší vysokými poplatky za skládkování. V dalších státech jsou zavedeny unikátní systémy (v Belgii občan platí za vyprodukovaný nevytříděný zbytkový odpad podle množství, které vyprodukuje, v Anglii zavedli systém obchodovatelných povolení pro skládkování na regionální úrovni). Většina těchto států zavedla rovněž povinnost tříděného sběru biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Proces dosažení cílů směrnice o skládkách odpadů se ani v těchto členských státech neobešel bez výstavby nových či úpravy stávajících kapacit. Zejména se jednalo o kompostárny, bioplynové stanice, zařízení k mechanicko – biologické úpravě odpadů s následným energetickým využitím vysokoenergetické frakce v cementárnách či energetických zdrojích, a spalovny komunálních odpadů.

K velice aktuální diskuzi na téma spalovny komunálních odpadů přispěla „nová“ směrnice o odpadech (č. 98/2008), která považuje spalování komunálních odpadů za energetické využívání za předpokladu splnění dané energetické účinnosti. Stejným způsobem přistupuje ke spalovnám komunálních odpadů i Ministerstvo životního prostředí, a to prostřednictvím návrhu zákona o odpadech.

Současně je plánována finanční podpora MBÚ a úprava stávajících energetických zdrojů, tak aby mohly spoluspalovat odpad (frakci z MBÚ). Po změně Plánu odpadového hospodářství ČR, který v současné době neumožňuje finanční podporu spaloven komunálního odpadu, se očekává příprava výzvy k podpoře spaloven komunálních odpadů s jejich energetickým využitím z OPŽP, a to za podmínek, které zajistí, aby jejich podpora nebyla na úkor materiálového využití odpadů.

Kvalitní a fungující systémem sběru biologicky rozložitelných komunálních odpadů s jejich následným materiálovým využitím a mechanicko – biologická úprava zajišťující oddělení a stabilizaci zbytkové biologické složky ve směsném komunálním odpadu tvoří spolu s energetickým využitím komunálních odpadů soubor nástrojů vedoucích k naplnění výše uvedeného cíle EU a ČR. K vybudování těchto nástrojů by měl stát tedy rozhodně přispět, ať už pomocí legislativních opatřeních nebo formou finanční podpory.


reklama

 
Zdeňka Bubeníková
Ředitelka odboru odpadů ministerstva životního prostředí
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist