Fotografická soutěž Viléma Heckela zná vítěze prvního ročníku
Ze série Lovci velryb, Čukotka | |
Foto: Martin Wágner/Štíty Viléma Heckela |
Do prvního ročníku soutěže, která je otevřená jak profesionálním fotografům, tak amatérům, se přihlásilo 156 fotografů s celkovým počtem 1 465 snímků. „Počet přihlášených na první ročník soutěže nás velmi překvapil, stejně jako vysoká úroveň prací,“ řekla dnes novinářům Daniela Mrázková ze společnosti Czech Photo, která soutěž pořádá spolu s magistrátem města Prahy.
Ve třech soutěžních kategoriích „Venkovská a městská krajina“, „Člověk a hory“ a „Člověk a životní prostředí“ vybírala porota tři nejlepší fotografie nebo série snímků. Všichni držitelé prvních cen získají odměnu 40 000 korun, druzí pak 20 000 a třetí po 10 000. Snímky vybírala komise vedená fotografem Andrejem Reiserem, složená vedle uměleckých fotografů také z novinářů, cestovatelů a lidí z neziskových organizací. Předseda poroty prozradil, že by byl velmi rád, kdyby se soutěž co nejdřív stala mezinárodní událostí.
V kategorii venkovská a městská krajina zvítězil Karel Cudlín s fotografií "Nad městem" z Londýna, první v kategorii člověk a hory uspěl Vítek Ludvík s fotografií snowboardisty Tomiho Brunnera.
První a třetí cenu v kategorii životní prostředí získal fotograf Martin Wágner za svoje fotografie z Ruska. První cenu si vydobyl soubor fotografií Lovci velryb z Čukotky, na kterém pracoval Martin Wágner tři měsíce. Na východ jezdí pravidelně od roku 1997 a celkem strávil v zemích bývalého sovětského svazu téměř pět let. „Mám k Rusku obrovský obdiv, k místní přírodě i k lidem, kteří tam žijí,“ řekl na vyhlášení Martin Wágner. "Práce na Kamčatce byla složitá v tom, že zdejší lidé si zvykli na velké peníze, které jim platí zahraniční turisté nebo televizní štáby za to, že s nimi mohou být nebo je natáčet," říká Wágner.
Bourání elektrárny Tušimice I. | ||
Foto: Ibra Ibrahimovič /Štíty Viléma Heckela |
„Ke břehům Beringova moře nejezdí normální turisté, ale jen velmi bohaté agentury a štáby, takže místní lidé se naučili žádat o 1000 euro za jeden den, který s nimi strávíte,“ řekl Wágner. Připomněl také, že obyvatelé Kamčatky žijí skutečně v odloučení od světa a lov velryb je pro ně jedinou možností, jak se uživit. „Během éry Sovětského svazu lov velryb nefungoval, lidé se k němu vrátili až poté, co se zhroutila veškerá infrastruktura země,“ řekl Martin Wágner. Třetí cenu v kategorii životní prostředí získal Martin Wágner za cyklus „Život v radiaci“, který vznikl k dvacátému výročí nehody v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu.
Druhou cenu za životní prostředí získal Václav Vašků za sérii Solotvino - tak trochu jiné lázně. Solotvino je jedním z mála míst, kde se ještě těží sůl z hlubinného dolu. Hned vedle šachet vznikly malé solné lázně, kam se lidé chodí léčit s kožními chorobami.
Zvláštní cenu Milana Škody za dílo, které se co nejpůsobivěji vyjádří k tématu ekologie, získal cyklus Ibry Ibrahimoviče Likvidace ETU 1, zachycující bourání elektrárny Tušimice I, která byla uvedena do provozu v šedesátých letech minulého století.
Oceněné fotografie a dalších tři sta snímků přihlášených do soutěže si diváci budou moci prohlédnout od 17. května do konce června na Staroměstské radnici. Vedle fotografií mohou diváci navštívit i přednášky a diskuze a video projekce. Soutěž navazuje na podobnou přehlídku, která probíhala v Liberci od roku 1971 až do roku 1990 pod názvem Štít Viléma Heckla.
|
reklama