https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotopast-v-krkonosich-zachytila-vlka-zrejme-migrujiciho-jedince
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotopast v Krkonoších zachytila vlka, zřejmě migrujícího jedince

27.7.2018 00:55 | VRCHLABÍ (ČTK)
Ve východních Krkonoších na Rýchorách fotopast Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) zachytila vlka (na snímku).
Ve východních Krkonoších na Rýchorách fotopast Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) zachytila vlka (na snímku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Správa Krkonošského národního parku (KRNAP)
Ve východních Krkonoších na Rýchorách fotopast Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) zachytila vlka. Jde o další důkaz, že Krkonoše se po více než 150 letech stávají zájmovým územím těchto šelem, informovali dnes zástupci parku.
 

Podle zoologa Správy KRNAP Jiřího Flouska šlo zřejmě o migrujícího jedince. "Do Krkonoš se vlci s největší pravděpodobností šíří z východu - z Broumovska a Vraních hor, nebo z přilehlé části Polska. Rozmnožování tu ale zatím doloženo nebylo, vše nasvědčuje spíše migraci jednotlivých zvířat," uvedl.

Vlk z Krkonoš vymizel v polovině 19. století, posledního zastřelili na české straně hor v roce 1842, na polské v roce 1810. Po mnoha desetiletích se objevil v listopadu 2011, tehdy to bylo také na Rýchorách, a v srpnu 2016 na Erlebachových Boudách. V obou případech po sobě vlci zanechali důkazy v podobě stržených hospodářských zvířat. "Prvním skutečným nezvratitelným důkazem novodobého výskytu vlka v Krkonoších se stal letošní červnový snímek z rýchorské fotopasti," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Podle správy parku se lidé v souvislosti s výskytem vlků v Krkonoších nemají čeho obávat. "Vlk je plaché zvíře a na člověka v našich podmínkách neútočí, naopak se mu vyhne. Starosti může přidělat místním hospodářům, jejichž stáda zejména ovcí pro něj mohou být lákavá," uvedl mluvčí parku Radek Drahný.

Podle odborných studií ale hospodářská zvířata tvoří méně než deset procent vlčí potravní základny, nejdůležitější složkou potravy jsou srnci, jeleni a divoká prasata. Pokud už hospodářům způsobí vlk škodu, kompenzuje hospodářům tuto ztrátu příslušný krajský úřad. Další novinkou je možnost čerpat dotace z Operačního programu životní prostředí na ochranu proti škodám způsobeným velkými šelmami, zejména na vybudování kvalitnějšího oplocení a pořízení hlídacího psa. V Krkonoších již takto bylo podpořeno pět hospodářů a další své žádosti připravují.

Na nedalekém Broumovsku se vlci usadili po více než 200 letech před třemi lety. Ochranáři mají důkazy, že tam žijí trvale a třetím rokem po sobě se jim tam narodila vlčata. Potvrdily to i letošní záběry z fotopastí Hnutí Duha, které zachytily zhruba dva měsíce stará mláďata i dospělé vlky. Kamery ukázaly minimálně čtyři vlčata.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist