https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/francie-chce-s-partnery-v-jiznim-tichomori-bojovat-proti-nelegalnimu-rybolovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Francie chce s partnery v jižním Tichomoří bojovat proti nelegálnímu rybolovu

20.7.2021 13:39 | PAŘÍŽ (ČTK)
Přestože jsou ostrovy v jižním Tichomoří jen malé, patří k nim obrovské a na zdroje bohaté části oceánu, známé jako výlučné ekonomické zóny. Vytvářejí pás mezi Asií a Severní a Jižní Amerikou.
Přestože jsou ostrovy v jižním Tichomoří jen malé, patří k nim obrovské a na zdroje bohaté části oceánu, známé jako výlučné ekonomické zóny. Vytvářejí pás mezi Asií a Severní a Jižní Amerikou.
Foto | Alex Proimos / Flickr
Francie a některé státy jižního Pacifiku založí síť pobřežních hlídek ve snaze zastavit predátorské chování v regionu. Oznámil to francouzský prezident Emmanuel Macron. Nový orgán se podle prezidentova poradce zaměří na ilegální rybolov. Krok přichází v době, kdy v oblasti rozšiřuje svůj vliv Čína. Informuje o tom agentura Reuters.
 

V reakci na sílící vliv Číny v oblasti se snaží aktivity ve vodách Tichého oceánu upevňovat i Spojené státy a jejich spojenci včetně Francie, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Přestože jsou ostrovy v jižním Tichomoří jen malé, patří k nim obrovské a na zdroje bohaté části oceánu, známé jako výlučné ekonomické zóny. Vytvářejí pás mezi Asií a Severní a Jižní Amerikou.

"V jižním Tichomoří spustíme síť pobřežní stráže, která bude mít tři hlavní cíle: sdílení informací, operativní spolupráci a trénink," řekl francouzský prezident po videokonferenci s představiteli Austrálie, Marshallových ostrovů, Nového Zélandu a dalších tichomořských partnerů. "Chci posílit naši námořní spolupráci v jižním Pacifiku, abychom se lépe vyrovnali s predátorskými taktikami, jichž jsme všichni oběťmi," popisoval iniciativu Macron. Čínu ale ve svém závěrečném projevu nejmenoval a jeho poradce následně uvedl, že opatření se zaměřuje na ilegální rybolov. Ten je podle něj "z větší části" dílem aktérů ze soukromého sektoru.

Čínské rybářské flotily, od plavidel v soukromém vlastnictví po komerční traulery patřící veřejně obchodovaným společnostem, směřují stále dál do moří v jihovýchodní Asii s cílem najít nové oblasti pro rybolov. Zásoby ryb v čínských teritoriálních vodách jsou už z velké části vyčerpané. Čínské flotily se v minulosti vydaly i do vod, na které si činí nárok více zemí, což způsobilo diplomatické roztržky se zeměmi v Jihočínském moři a s Argentinou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist