Francie chce s partnery v jižním Tichomoří bojovat proti nelegálnímu rybolovu
V reakci na sílící vliv Číny v oblasti se snaží aktivity ve vodách Tichého oceánu upevňovat i Spojené státy a jejich spojenci včetně Francie, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Přestože jsou ostrovy v jižním Tichomoří jen malé, patří k nim obrovské a na zdroje bohaté části oceánu, známé jako výlučné ekonomické zóny. Vytvářejí pás mezi Asií a Severní a Jižní Amerikou.
"V jižním Tichomoří spustíme síť pobřežní stráže, která bude mít tři hlavní cíle: sdílení informací, operativní spolupráci a trénink," řekl francouzský prezident po videokonferenci s představiteli Austrálie, Marshallových ostrovů, Nového Zélandu a dalších tichomořských partnerů. "Chci posílit naši námořní spolupráci v jižním Pacifiku, abychom se lépe vyrovnali s predátorskými taktikami, jichž jsme všichni oběťmi," popisoval iniciativu Macron. Čínu ale ve svém závěrečném projevu nejmenoval a jeho poradce následně uvedl, že opatření se zaměřuje na ilegální rybolov. Ten je podle něj "z větší části" dílem aktérů ze soukromého sektoru.
Čínské rybářské flotily, od plavidel v soukromém vlastnictví po komerční traulery patřící veřejně obchodovaným společnostem, směřují stále dál do moří v jihovýchodní Asii s cílem najít nové oblasti pro rybolov. Zásoby ryb v čínských teritoriálních vodách jsou už z velké části vyčerpané. Čínské flotily se v minulosti vydaly i do vod, na které si činí nárok více zemí, což způsobilo diplomatické roztržky se zeměmi v Jihočínském moři a s Argentinou.
reklama