Greenpeace protestují proti GM kukuřici v ČR
Aktivisté Greenpeace z Čech, Slovenska, Holandska, Rakouska a Finska chtěli podle ní upozornit na rizika, které s sebou pěstování GM kukuřice přináší, a zároveň předali Monsantu věcné připomínky k žádosti o pěstování GM kukuřice v ČR.
Firma Monsanto se podle Piknové již několik let pokouší proniknout se svými GM plodinami do střední a východní Evropy. "V loňském roce se například pokoušela získat v ČR povolení k pokusům s geneticky manipulovanou pšenicí, která není povolena nikde v Evropě," tvrdí Piknová.
Nebezpečí kontaminace GM kukuřicí je podle Greenpeace naprosto reálné. "Kukuřice je totiž cizosprašná rostlina, která se svými příbuznými volně kříží. Pokud jednou ke kontaminaci dojde, neexistuje již žádná možnost, jak uniklé geny povolat zpět a celý proces zastavit," řekla Piknová.
Genetická kontaminace navíc podle ní není jediným rizikem, které pěstování transgenní kukuřice přináší. Jedna z forem GM kukuřice obsahuje například gen z bakterie Bacillus thuringiensis (Bt), který způsobuje, že rostlina si vytváří vlastní "jed" vůči hmyzu. "Na rozdíl od jednorázového postřiku však rostlina vytváří tento toxin nepřetržitě a podle některých odhadů by mohlo být otázkou jen několika let, kdy se hmyz stane vůči tomuto toxinu imunní. Jak se v poslední době zjistilo, zabíjí Bt kukuřice i zcela neškodné druhy hmyzu, jako je například oblíbený motýl monarcha stěhovavý. Kromě hmyzu může mít Bt toxin negativní vliv i na půdu, popřípadě další složky ekosystému," tvrdí Greenpeace.
reklama