Greenpeace: Spuštění JETE by bylo trestným činem
Pittermana dodal, že jeho úřad sdělil na žádost aktivistů pouze číslo spisu, který se inspekce týkal. "Její závěry jsme Greenpeace odmítli sdělit, neboť inspekce nebyla formálně uzavřena a nemáme tedy povinnost tyto informace podávat," uvedl mluvčí s tím, že důvody byly pouze právně formálního charakteru a nikoliv věcné. SÚJB dal podle něj jasně najevo, že ve věci opravy chladicího potrubí v roce 1994 žádné pochybení neshledal.
Aktivisté se s tímto vysvětlením nespokojili a požadují zveřejnění informací o inspekci podle zákona o svobodném přístupu k informacím. "V případě neúspěchu je Greenpeace rozhodnuto obrátit se o pomoc k soudu," uvedl mluvčí Greenpeace Václav Vašků. Podle dnešního prohlášení mluvčí JETE Milana Nebesáře by první blok měl být znovu spuštěn příští týden.
Nepovolená a utajená oprava měla podle údajného svědka a tvrzení Greenpeace spočívat v tom, že již přivařené, avšak chybně pootočené potrubí bylo v místě původního sváru odříznuto a znovu přivařeno ve správné poloze. "Pokud došlo k opravě ilegálním způsobem, mohlo by to podle mínění jaderných expertů v nepříznivém případě vyústit v jadernou havárii," uvedla organizace ve svém dřívějším prohlášení.
reklama