https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-indicky-soud-rozhodl-vyplatit-obeti-bhopalske-tragedie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Indický soud rozhodl vyplatit oběti Bhópálské tragédie

4.8.2004 12:02 | PRAHA/BHÓPÁL (EcoMonitor)
Indický nejvyšší soud rozhodl, že vláda musí uvolnit peníze pro více než půl milionů obětí chemické katastrofy v Bhópálu, kteří čekají na odškodnění již dvacet let. Soudní tahanice nechávaly trpět mnoho obětí největší průmyslové katastrofy na světě, ale nakonec justice rozhodla, že peníze, deponované v Indické bance od roku 1989, musí být konečně vyplaceny.
 

V současnosti se na účtu uložená částka vyšplhala na 174 milionů liber. Jenže odškodnění žádá 566 876 přeživších obyvatel a příbuzných obětí Bhópálské tragédie.

V prosinci 1984 unikly z továrny vyrábějící pesticidy, vlastněné společností Union Carbide v indickém Bhópálu, tuny jedovatého plynu a téměř okamžitě připravily o život 3800 obyvatel. Podle aktivistů zemřelo od té doby na nemoci způsobené únikem chemikálií na 20 000 lidí, dalších až 520 000 obyvatel města bylo zasaženo jedovatým plynem (metyl isocyanát), z nichž kolem 120 000 zůstává chronicky nemocných. Mnoho z nich trápí dýchací obtíže a pocity pálení na hrudi a v krku.

Union Carbide, nyní vlastněná Dow Chemical, vyplatila kompenzace ve výši 250 milionů liber již v roce 1986, jenže jen část z této sumy se skutečně dostala k obětem. Zbytek zůstal uložen v bance, kde se rozrostl o úroky a výdělky z peněžního obratu. Nejvyšší soudní dvůr Indie rozhodl, že bude vyplacena celá suma, která se dnes na účtu nachází, tedy 174 milionů liber. I když v rupiích je nárůst kompenzace poměrně podstatný, odškodnění představuje přibližně 300 liber na jedu osobu. V soudní při vystupovalo 36 obyvatel Bhópálu, každý jako zástupce jedné městské oblasti, kteří zažalovali stát v zastoupení za všechny oběti tehdejší chemické nehody.

„Je to pozitivní vývoj, konečně je hlas poškozených slyšet. Je to balzám na jejich zranění, ale v naší zemi je vždy rozpor mezi soudním rozhodnutím a tím jak je naplněno, takže si musíme i nadále držet palce,“ říká právní zástupce obětí Srinivasan Muralidhar. Vyplácení kompenzací v plné výši bylo zpožděno kvůli úředním problémům s tím, jak odškodnit více postižené a méně postižené. Soud rozhodl, že peníze mezi oběti budou rozděleny stejným dílem, včetně vyplacení dávek příbuzným zemřelých nebo zraněných. Indická vláda nadále nechává v platnosti soudní obvinění vznesené proti bývalému řediteli Union Carbide Warrenu Andersonovi, který odešel na odpočinek a žije ve státě New York.

Opuštěná továrna stále zůstává znečištěna jedovatými chemickými látkami, což znehodnocuje podzemní vody, které využívají místní lidé. Podle aktivistů by Dow Chemical měl zaplatit rekultivaci celého místa. V měsíci červnu dokonce indická vláda požádala nejvyšší soud, aby americkou firmu pohnala k zodpovědnosti za vyčištění celé oblasti Bhópálu. Společnost Dow Chemical již dříve prohlásila, že se nehodlá nijak angažovat v otázce Bhópálu a považuje původní dohodu mezi Union Carbide a zástupci obětí za uzavřenou záležitost.

Podle článku Paula Browna The Guardian 20. 06. 2004.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist