Guardian: Obnovitelné zdroje pohltí obrovské rozlohy krajiny
Fotovoltaické solární články jsou podle Jesse Ausubela nejlepší z obnovitlených zdrojů podle výkonu získaného na metr čtverečný půdy. | |
Foto: Hugo Charvát/EkoList |
Jesse Ausubel, profesor věd o životním prostředí a ředitel Human Environment programme při Rockefellerově univerzitě v New Yorku , zjistil, že pokud by obnovitelné zdroje měly pokrývat významný podíl celosvětové spotřeby energie, musely by být obrovské plochy krajiny přeměněny na intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu nebo zastavěny a zpřístupněny silnicemi.
Profesor Asubel došel ke svým výsledkům tak, že seřadil obnovitelné zdroje podle výkonu získaného na metr čtverečný půdy. Toto posouzení pak umožňuje přímo srovnat, jaký dopad mají jednotlivé způsoby výroby energie na okolní krajinu, píše Guardian. Analýza ukazuje, že ke způsobům nejvíce poškozujícím krajinu patří přehrady (0,1 W na metr čtverečný). Největší přehrada světa, čínské Tři soutěsky, zadržuje téměř 40 miliard metrů krychlových vody a zaplavila území, kde předtím žil více než 1 milion lidí. Pěstování biopaliv a větrná energie vyšly se svými 1,2 W na metr čtverečný z porovnání o něco lépe. Jako nejlepší se ukázaly fotovoltaické solární články se získaným výkonem 6 - 7 W na metr čtverečný.
Profesor Ausubel zkoumal, kolik půdy by potřebovaly obnovitelné zdroje k zajištění energie pro velké populace a porovnal to s výkonem jaderných elektráren. Zjistil například, že zachycením dešťových srážek a zatopením celé kanadské provincie Ontario by se dalo vyrobit 80 procent energie, kterou dnes do sítě dodává 25 jaderných elektráren. Pokud by větrná energie měla pokrýt energetickou spotřebu USA v roce 2005, musely by - za nepřetržitého větru - větrné farmy zabírat více než 780 000 kilometrů čtverečných půdy, stejnou rozlohu jako státy Texas a Louisiana dohromady. Z porovnání sluneční energie s jadernou vychází, že fotovoltaické články o rozloze 1 hektaru by vyrobily stejné množství energie jako jeden litr paliva v jádru reaktoru, uvádí Guardian.
Podle profesora Ausubela je účelem této zprávy zbořit "tabu" a hovořit o silně negativních aspektech obnovitelných zdrojů a jejich vlivu na krajinu. "Základním krédem ekologického chování je způsobovat minimální zásahy do krajiny. Měli bychom obhospodařovat méně půdy, méně kácet v lesích a lovit v oceánech méně ryb - poškozovat méně krajinu a ponechávat více prostoru přírodě. Avšak všechny tyto obnovitelné zdroje energie jsou neuvěřitelně invazivní a vůči přírodě agresivní. Možná jsou obnovitelné, ale nejsou ekologické," podle deníku řekl profesor.
Ve své zprávě Ausubel kritizuje také biopaliva. Na provoz každého z 700 milionů aut a jiných motorových vozidel na celém světě by totiž byly podle jeho odhadu potřeba 1 až dva hektary zemědělské půdy. "Z ekologického hlediska je to šílenství," řekl. Podle profesora Ausubela navzdory technickým a politickým obavám jsou jaderné elektrárny jako zdroje pro rozsáhlé aglomerace vůči životnímu prostředí nejšetrnější.
Podle článku Iana Samplea v deníku Guardian ze dne 25. 7. 2007
reklama
Online diskuse
Díky za podklady - 5. 8. 2007 - Ondřejjá jsem jinde četl údaj 1l nafty na 1l bionafty.To postrádá smysl.Z vašich údajů nahoře vyplývá že i produkce potravin (zrna) je z velké části dotovaná fosilní energií (Celkem pěstování : 29,3GJ/ha Spotřeba energie na výrobu: 52,0 GJ/ha) Ptám se jak je to možné? že současné pěstební metody spotřebují více energie než dokáží vyrobit.Bylo tomu tak vždy? Určitě ne.Musely být doby kdy se zemědělcům vracelo to co do pole investovali.V době kdy neplýtvali fosilní energií tam kde se bez ní šlo obejít. Rád bych uvedl příklad,na co přišli "ekoterorističtí" zemědělci v anglii,pravděpodobně nezávisle na nich i jinde. Dobytek v konvenčním hospodaření stojí na jednom místě a potrava je dopravována k němu.To spotřebovává fos. paliva.Stejně tak jeho odpady jsou odváženy pomocí fos. paliv.O utrpení zvířete drženém na jednom místě jste už asi něco slyšeli a nutné preventivní "léčbě" antibiotiky. No, a přišlo se na to , že když se dobytek vyžene na pastvu dojde si k jídlu sám,bobky zůstanou na louce takže se nemusí odvážet a ve výsledku to podpoří zdraví dobytčete takže náklady na léky (ty preventivní) odpadají. No, takhle nějak by mělo vypadat hospodaření které nepotřebuje dotovat fosilními palivy (v ideálním případě). Bohužel jsme si zvykli hýřit energiemi a dotovat to co původně žádnou dotaci nepotřebovalo. Berte to jenom jako nahlédnutí na to jak je možné přeorganizovat mnoho oblastí lidského konání, nikoho nenutím aby šel pást krávy. Osobně vidím cestu vývoje v e spolupráci obnovitelných zdrojů s fosilnimi či jádrem ale hlavně ve snižování energetické náročnosti našeho života. Elektrovoltaický článek na střechu si klidně koupím ,za 70 000 můžu mít sestavu pro "15 x světlo, TV 4 hodiny denně, čerpadlo, rádio".Nikde jsem se zatím nedočetl o těžkých kovech ve fotovolt. článcích, vím še obsahují křemík a stříbro. Odpovědi bez urážek uvítám, ostatní ať se učí šetřit energii. |