Guardian: Obnovitelné zdroje pohltí obrovské rozlohy krajiny
Fotovoltaické solární články jsou podle Jesse Ausubela nejlepší z obnovitlených zdrojů podle výkonu získaného na metr čtverečný půdy. | |
Foto: Hugo Charvát/EkoList |
Jesse Ausubel, profesor věd o životním prostředí a ředitel Human Environment programme při Rockefellerově univerzitě v New Yorku , zjistil, že pokud by obnovitelné zdroje měly pokrývat významný podíl celosvětové spotřeby energie, musely by být obrovské plochy krajiny přeměněny na intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu nebo zastavěny a zpřístupněny silnicemi.
Profesor Asubel došel ke svým výsledkům tak, že seřadil obnovitelné zdroje podle výkonu získaného na metr čtverečný půdy. Toto posouzení pak umožňuje přímo srovnat, jaký dopad mají jednotlivé způsoby výroby energie na okolní krajinu, píše Guardian. Analýza ukazuje, že ke způsobům nejvíce poškozujícím krajinu patří přehrady (0,1 W na metr čtverečný). Největší přehrada světa, čínské Tři soutěsky, zadržuje téměř 40 miliard metrů krychlových vody a zaplavila území, kde předtím žil více než 1 milion lidí. Pěstování biopaliv a větrná energie vyšly se svými 1,2 W na metr čtverečný z porovnání o něco lépe. Jako nejlepší se ukázaly fotovoltaické solární články se získaným výkonem 6 - 7 W na metr čtverečný.
Profesor Ausubel zkoumal, kolik půdy by potřebovaly obnovitelné zdroje k zajištění energie pro velké populace a porovnal to s výkonem jaderných elektráren. Zjistil například, že zachycením dešťových srážek a zatopením celé kanadské provincie Ontario by se dalo vyrobit 80 procent energie, kterou dnes do sítě dodává 25 jaderných elektráren. Pokud by větrná energie měla pokrýt energetickou spotřebu USA v roce 2005, musely by - za nepřetržitého větru - větrné farmy zabírat více než 780 000 kilometrů čtverečných půdy, stejnou rozlohu jako státy Texas a Louisiana dohromady. Z porovnání sluneční energie s jadernou vychází, že fotovoltaické články o rozloze 1 hektaru by vyrobily stejné množství energie jako jeden litr paliva v jádru reaktoru, uvádí Guardian.
Podle profesora Ausubela je účelem této zprávy zbořit "tabu" a hovořit o silně negativních aspektech obnovitelných zdrojů a jejich vlivu na krajinu. "Základním krédem ekologického chování je způsobovat minimální zásahy do krajiny. Měli bychom obhospodařovat méně půdy, méně kácet v lesích a lovit v oceánech méně ryb - poškozovat méně krajinu a ponechávat více prostoru přírodě. Avšak všechny tyto obnovitelné zdroje energie jsou neuvěřitelně invazivní a vůči přírodě agresivní. Možná jsou obnovitelné, ale nejsou ekologické," podle deníku řekl profesor.
Ve své zprávě Ausubel kritizuje také biopaliva. Na provoz každého z 700 milionů aut a jiných motorových vozidel na celém světě by totiž byly podle jeho odhadu potřeba 1 až dva hektary zemědělské půdy. "Z ekologického hlediska je to šílenství," řekl. Podle profesora Ausubela navzdory technickým a politickým obavám jsou jaderné elektrárny jako zdroje pro rozsáhlé aglomerace vůči životnímu prostředí nejšetrnější.
Podle článku Iana Samplea v deníku Guardian ze dne 25. 7. 2007
reklama
Online diskuse
Teprve teď začínají politici něco dělat - 5. 8. 2007 - FrantišekČo si to nahovárate? Ako vyššie ukázal M.S. kvalifikovaný prepočet EROE (vďaka mu za to) bioliehu z kukurice alebo zrna, jedná sa pri pestovaní plodín na výrobu biopalív o mrhanie ešte aj tými fosílnymi palivami (predovšetkým ropa), ktoré ešte zostávajú. Pritom, z hľadiska EROE, sme už vyčerpali viac ako polovicu energie z ropy (postrehnutie okamihu tzv. ropného zlomu je z tohto hľadiska len symbolickým "zvonením do posledného kola"). Politici nemôžu urobiť nič. Dotácie na produkciu plodín za účelom výroby biopalív, to je len oprášenie a opakovanie 30 rokov starého projektu brazílskej vlády, ale nijako to nerieši vecný problém - odv rátenie globálnej energetickej krízy. Rovnako obchodovanie s povolenkami emisií CO2. Symbolické gesto, príležitosť pre špekulatívny biznis na úrovni štátnych zoskupení (USA, EÚ). V súčasnosti je cca 800 miliónov ľudí, prevažne z rozvojových krajín, vystavených "cenovej súťaži" s 800 miliónmi áut (na celom svete) o potraviny, resp. biolieh z vyprodukovaných plodín. O 5 rokov bude v tejto povážlivej hre cca 1,1 miliardy ľudí. V okamihu vyčerpania ropných ložísk, ak sa nič pozitívneho nestane, sa hmotná kultúra ľudstva vráti do 18. stor. a počet ľudí sa možno zredukuje až na iba 1 miliardu. Taký demografický regres si ani nevieme predstaviť. Slová "ak sa nič pozitívneho nestane" treba chápať v zmysle - ak sa nenájde účinné riešenie na základe využitia doterajších poznatkov, resp. objavenia nových prírodných princípov, ktoré by to umožnili. Využitie doterajších vedeckých poznatkov predstavuje napr.vfunkčný princíp pacyklového stroja, ktorý je však nepochopiteľne podceňovaný. Ale ani sa tomu netreba veľmi čudovať. V októbri 2006 som bol za tým účelom na jednaní s pracovníkmi Ministerstva hospodárstva SR, sekcie energetickej politiky. Keď som im začal vysvetľovať funkčný princíp pacyklového stroja, "odrovnali" ma tvrdeniami, ktoré preukazovali ich totálnu nevedomosť základných fyzikálnych poznatkov, takže som to vzdal. Na riadenie spoločnosti, v záujme trvalo udržateľného života, nepostačuje žiaden druh spoločenskovedného vzdelania a kecy o historických nárokov národov na... To je súčasná tragédia ľudstva, že jeho život neriadia skutoční odborníci. Pritom aj dnes, napr. ohľadom CO2, sa (v podstate správne) poukazuje, že pragmaticky uvažujúci odborníci "podceňujú" ekologické aspekty. NO, možno nejakí primitívi ich naozaj podceňujú, ale drvivá väčšina koná pod vplyvom poznania, že nieto na výber. |