https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-odpadovym-spolecnostem-se-nelibi-prisne-zakony
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Odpadovým společnostem se nelíbí přísné zákony

12.4.2005 10:52 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Většina papíru, skla, kartonů a plastů, které se každý týden vytřídí, nakonec bude muset skončit na skládkách, jestliže vláda nepovolí vyvážení odpadů do rozvojových zemí, varuje podle deníku Guardian ředitel největší odpadové firmy ve Velké Británii.
 

Třídící a recyklační linka Pražských služeb.
Ilustrační foto: Martin Mach/Ekolist

Během hádky, která se strhla mezi Agenturou životního prostředí (EA) a recyklačním průmyslem, obvinil John Viviani, ředitel Grosvenor Vaste, ostrovní vládu z toho, že ničí odpadové podnikání. Podle něj je vládní politika příliš přepjatá a nakloněná přísným ekologickým nařízením. „Třídění milionů tun odpadů v celé Británii bude muset skončit, protože Agentura životního prostředí se rozhodla, že veškerý domovní odpad je nebezpečný materiál,“ stojí v prohlášení Johna Vivianiho zaslané Guardianu.

Minulý týden objevily holandské úřady 2 000 tun vytříděného papíru, které se pokusil Grosvenor Vaste poslat do Číny. Tato společnost spravuje v Londýně a jižní Anglii nejméně 400 000 tun odpadů. Další 4 000 tun bylo objeveno ještě při pokusu opustit Velkou Británii. Předpokládá se, že v obou případech byl papír promíchán s plastovými odpady. Společnost, která obdržela vládní dotaci na zvýšení objemu tříděného odpadu ve výši 750 000 liber, byla donucena zastavit část svých aktivit v Kentu. Firmu také vyšetřuje Agentura životního prostředí kvůli podezření z ilegálního vývozu odpadu.

Podle Johna Vivianiho však odpadové společnosti neměly informace o tom, jaká koncentrace různých odpadních materiálů se může vyvézt za hranice a úředníci EA zákon vykládali velmi subjektivně. „Za celou dobu, co společnost Grosvenor Vaste funguje, jsme nic takového nezažili. Naše společnost i řada dalších firem jsou ohroženy kvůli současným metodám inspekce založených na osobních a subjektivních odhadech úředníku EA,“ píše Viviani.

Podle mezinárodního práva se může separovaný odpad vyvážet zcela volně, ale směsný odpad je považován za nebezpečný materiál a pro jeho vývoz je potřeba přísná licence a uhrazení poplatků. Podle Grosvenor je určitý počet dalších materiálů v separovaném odpadu nevyhnutelný. Podle recyklačních společností by dodržování přísných zákonů znamenalo, že nebude možné vyvést vůbec žádný odpad.

Velká Británie je závislá na vývozu odpadků do rozvojových zemí. Více než 7,2 milionů tun starého papíru je ročně vytříděno k recyklaci, jenže kvůli nedostatečným kapacitám zpracujících linek se více než 4 miliony tun vyváží. Až jeden milión tun plastů, stovky tisíc tun elektronického odpadu a velký objem oceli, hliníku a skla jde také na export. Je levnější poslat většinu odpadu do Číny než do Skotska. „Zastavit export do zemí jako je Čína by zřejmě způsobilo bezprostřední katastrofu pro systém třídění a recyklace v celé Británii. Navíc by bylo nutné materiál ukládat na skládkách, a to by se nelíbilo většině občanů,“ napsal Guardianu John Viviani.

Podle článku Johna Vidala The Guardian 11. 04. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist