https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hasici-maji-pozar-v-ceskem-svycarsku-pod-kontrolou-dale-se-nesiri?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou, dále se nešíří

2.8.2022 02:01 | HŘENSKO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou a ten se dále nešíří. Plocha, na které zasahují, se zmenšila zhruba na 600 hektarů. Zásah u rozsáhlého požáru, který v minulých dnech zachvátil přes 1000 hektarů, by podle ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka mohl skončit likvidačními pracemi v řádu dnů. Návrat lidí z Hřenska, Mezné a Mezní Louky do domova zatím není možný. Přes noc budou hasiči hlídat požár tak, aby se nerozšířil.
reklama

 

Likvidace ohně včera pokračovala devátým dnem. Nasazeno bylo 1028 hasičů a 341 kusů techniky, kromě cisteren také čerpadla či čtyřkolky. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se podle hasičů už neobjevovalo. K 20:00 proto hasiči vyhlásili takzvanou lokalizaci požáru. "Lokalizace požáru znamená, že požár je pod kontrolou, nešíří se nám z těch prostor do dalších míst," řekl novinářům Vlček.

V zásahu v pondělí pomáhalo 18 vrtulníků, z toho 12 z Německa, a pět letadel. Německé vrtulníky musely odpoledne odletět, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Česká strana nabídla Němcům pomoc s pozemním hašením požáru. Nepředpokládá se, že by v úterý německé vrtulníky na české straně pomáhaly. Zbývající vrtulníky a letadla začnou s dalším hašením zřejmě v úterý v 8:00.

Na místě zasahovaly také desítky speciálně vycvičených lezců, kteří oblečeni ve výstroji slaňují k ohniskům na nebezpečných místech. Přijely další posily z krajů, přivezly další hadice. Celkem je nataženo 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.

Mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan uvedl, že problémovými místy zůstávají oblasti Hlubokého dolu, Bouřňáku, vrchu Větrovce, Křídelní stěny a v Hřensku. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se proto nyní neuvažuje. Jejich obyvatelé se budou moci vrátit domů, až budou oblasti bezpečné. Evakuovaní obyvatelé Vysoké Lípy se vrátili do svých domovů v neděli.

Při zásahu se v pondělí zranili čtyři hasiči, všichni byli ošetřeni přímo na místě, dva z nich museli být převezeni do nemocnice. U jednoho dobrovolného hasiče, který se otestoval, se zjistil covid-19. Jednotka, v níž působil, se nesetkala s nikým jiným, odeslána už byla pryč ze zásahu. Zranění už utrpělo dohromady 56 hasičů.

Až budou hasiči předávat území správě národního parku, určí podle Vlčka podmínky, v nichž stanoví místa dozoru, hlídání a dalších zabezpečovacích prací po ukončení likvidace. Vedení Hasičského záchranného sboru ČR předpokládá, že se na těchto pracích budou za úplatu podílet dobrovolní hasiči popřípadě hasiči Ústeckého kraje.

Obce v Národním parku České Švýcarsko i v jeho okolí trápí kvůli požáru odliv turistů. Turisté kvůli zásahu nemohou do vybraných lokalit národního parku, platí tam zákaz vstupu do lesů. Zůstává uzavřen i hraniční přechod přes Hřensko do Německa. Na území celého Ústeckého kraje je také zakázáno kouřit či rozdělávat oheň v lesích a za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až 100.000 korun. Přesto strážci přírody podle mluvčího správy parku Tomáše Salova denně nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret.

Platforma Donio ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko vyhlásila na pomoc lidem v oblasti požáru sbírku. K dnešnímu odpoledni se v ní sešlo 8,6 milionu a senátor ČTK řekl, že chce momentálně přispět lidem, kteří zajišťují zasahujícím hasičům občerstvení. Ze sbírky bude podle Linharta pokryto i to, co nezaplatí stát. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že zatím neví, komu bude pomoc směřována ani v jaké výši. Podle něj to bude možné říct až po uhašení požáru. Linhart doplnil, že nějaké peníze budou také pomáhat ve Hřensku, v jejíž části Mezná požár zničil tři domy a několik dalších poškodil. "Záležet bude také na pojišťovnách," řekl senátor.

Lidé, které postihl požár, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci a o příspěvek na úhradu nezbytného jednorázového výdaje, například zaplacení správního poplatku při ztrátě osobních dokladů či za vydání duplikátu rodného listu. Na úřady práce se mohou obracet také starostové, při odstraňování škod je možné zajistit veřejně prospěšné práce.

Mimořádnou dávku pomoci vyplatil pracovní úřad v Děčíně zatím třem obyvatelům evakuovaných obcí, řekla ČTK vedoucí oddělení dávek hmotné nouze na děčínském úřadě práce Jana Komová. "U jedné žadatelky volala přímo příbuzná, která ji u sebe měla ubytovanou. Dvě (dávky) byly přes magistrát, ti lidé byli ubytovaní v domě s pečovatelskou službou města," upřesnila úřednice.

ktp sdv kš


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist