https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havlicek-k-solarum-neni-neobvykle-ze-se-neco-zmeni-az-na-vlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havlíček k solárům: Není neobvyklé, že se něco změní až na vládě

29.4.2020 00:25 (ČTK)
Kabinet schválil snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. / Ilustrační foto
Kabinet schválil snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Není neobvyklé, že se něco změní až na základě vládní diskuse. Na dotaz ohledně povolené ziskovosti solárních elektráren, kterou v pondělí schválila vláda, to včera napsal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Potvrdil, že kabinet schválil snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí, tj. že takzvané vnitřní výnosové procento (IRR) pro ně má činit 6,3 procenta. Ve veřejně dostupném materiálu pro jednání kabinetu byla přitom uvedena maximální přípustná výše IRR pro soláry ve výši 8,4 procenta. Formu projednání návrhu kritizuje Solární asociace.
 

"K posunu na nižší sazbu vedla fakta spojená s podílem podpory jednotlivých obnovitelných zdrojů energie a jejich podílem na celkové výrobě elektřiny. U ostatních obnovitelných zdrojů jsme drželi horní hranici podpory. Stejně tak budeme podporovat nově instalované obnovitelné zdroje energie, včetně fotovoltaiky. Musí to být nicméně za férových podmínek. V letech 2009 až 2010 se to zcela vymklo, což nás bude stát 500 miliard korun jen v solárech," uvedl včera Havlíček.

Návrh na nižší sazbu podle něj vyplývá z rozpětí stanovaného Evropskou komisí. "Ta dala jasné rozmezí 6,3 až 8,4 procenta. A vláda se přiklonila k nejnižší hodnotě," sdělil ministr. S tím však nesouhlasí předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář. Argumentuje, že tabulku s povoleným IRR původně napsaly české úřady a ČR si je může kdykoliv změnit.

"Solární asociace se také pozastavuje nad netransparentním způsobem projednání novely na vládě. Tento bod totiž vláda zařadila na své jednání až na poslední chvíli bez předchozího oznámení v programu. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom ještě v pátek poslalo na vládu návrh novely se zcela jinými parametry," uvedl Krčmář. Upozornil, že snížení výnosového procenta pro solární elektrárny tak neprošlo ani meziresortním připomínkovým řízením, ani posouzením v Legislativní radě vlády.

"Opatření na snížení podpory produkce čisté elektřiny navíc vláda schválila ve stejné době, kdy prosazuje legislativní rámec pro masivní dotace novým jaderným reaktorům. Svými kroky tak může vláda ještě prohloubit problémy pro celou ekonomiku, těžce zkoušenou nouzovým stavem během pandemie koronaviru," dodal Krčmář.

U dalších obnovitelných zdrojů stanovila vláda v rámci novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) IRR na maximální možnou výši a návrh MPO nijak neupravovala. U vodních, větrných a geotermálních elektráren to bude sedm procent, pro výrobu elektřiny z biomasy 9,5 procenta a u bioplynu 10,6 procenta. U všech obnovitelných zdrojů bude vláda podporu vyplácet formou zeleného bonusu, kdy bude stát dorovnávat rozdíl mezi tržní a výkupní cenou elektřiny.

Havlíček v pondělí uvedl, že očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Celkem stát ročně vyplatí na podpoře přes 40 miliard, předloni to bylo 46,1 miliardy. Havlíček předpokládá, že se úspora rozdělí mezi pokles výdajů státního rozpočtu a snížení ceny elektřiny pro spotřebitele. Novela zákona o POZE musí ještě projít Parlamentem a musí ji podepsat prezident.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist