Himálajské ledovce se zmenšují, některé pomalu mizí
Badatelé s využitím GPS sledovali posun, respektive odsun ledovců po úbočích pohoří v Nepálu. Podle výsledků se proces tání za poslední desetiletí výrazně urychlil.
Podle Kojiho Fujity, odborníka z japonské univerzity v Nagoyi, dva ledovce, Yala ve středním Nepálu a druhý, pojmenovaný prostě AX010 na východě země, mizí. Yala se tenčí rychlostí 0,8 metru za rok, AX010 0,81 metru. Oproti měřením v letech 1980 a 1970, kdy se průměrná rychlost úbytku odhadovala na průměrných 70 centimetrů. „Jednou tyto ledovce zmizí,“ říká Fujita. „Ale zatím nedokážeme s přesností říci kdy. Prozatím se snažíme s využitím matematické simulace predikovat úbytek v příštích letech. Jisté je, že rychlost, s jakou se ztrácejí, stoupá.“
V oblasti pohoří Himálaje se vyskytuje na 15 000 ledovců a nejvyšší hory světa jako Mount Everest nebo K2. Právě nadmořská výška hraje po vzdušné vlhkosti a teplotách nejdůležitější roli při určování délky života a soudržnosti ledovcových masivů. Příkladů mizejících ledovců je celá řada. Fujita upozorňuje na případ ledovce Rikha Samba, který začal „ztrácet na váze“ v sedmdesátých letech minulého století a nyní mizí rychlostí 0,57 metru za rok. Jeho výhodou je relativně vysoká nadmořská výška – 5 700 metrů nad mořem – která brzdí tání i častými sněhovými srážkami. Yala a AX010 kvůli nižší nadmořské výšce takové štěstí mít nebudou.
Článek byl uveřejněn pod názvem „Himalaya glaciers shrinking on global warming, some may disappear“ 1. 8. 2011 na informačním serveru Reuters.com.
reklama