Hlasování v EP: Europoslanci za ODS byli největšími odpůrci REACH v parlamentu
Na přelomu loňského listopadu a prosince se zpravodajovi zákona, kterým byl italský socialista Guido Sacconi, podařilo domluvit kompromis, který byl přijatelný pro Radu EU a v parlamentě pro jeho skupinu (PES), pravicovou EPP-ED a liberály ALDE (pozn. aut.: podrobnosti o projednávání REACH a o těžkém vzniku kompromisu čtěte v článku Chemická politika REACH - co prosazují zástupci ČR v EU?). Socialisté přitom ustoupili Radě EU ve většině návrhů, které v říjnu požadoval výbor pro životní prostředí EP zapracovat do REACH (a sami socialisté pro ně hlasovali).
Povinná substituce se podle kompromisu nebude týkat všech nejnebezpečnějších látek, takže například látky způsobující rakovinu, látky narušující genetické informace a látky toxické pro reprodukční systém budou moct výrobci dál používat, a to i v případě, že budou k dizpozici bezpečnější alternativy. Tyto látky se musejí "náležitě kontrolovat" a výrobci budou muset předložit plán jejich nahrazení bezpečnějšími alternativami, případně plán výzkumu a vývoje těchto alternativ.
Rovněž se nebudou muset vypracovávat bezpečnostní zprávy pro chemikálie vyráběné v množství 1-10 tun ročně. Omezení posuzovat bezpečnost pouze u látek, jichž se vyrábí víc než 10 tun ročně, přitom vyloučilo dvě třetiny látek z posouzení.
Zpravodaj zákona Guido Sacconi byl s hlasováním nakonec spokojený. | |
Foto: Jan Stejskal/EkoList |
Povinnost péče podle kompromisu mezi EP a Radou EU není závazně uvedena v zákoně, pouze se obecně zmiňuje v nezávazné preambuli. Zamezit by se ovšem mělo duplicitě pokusů na zvířatech a podpory se dočkají alternativní metody testování. Spotřebitelé budou moct žádat o informace o přítomnosti vysoce nebezpečných látek ve výrobcích.
Kompromis nakonec při hlasování podpořilo 529 europoslanců, hlavně socialisté (PES), evropští lidovci a demokraté (EPP-ED), liberálové (ALDE) a zákonodárci Unie pro Evropu národů (UEN). "Každý by měl pochopit, že nebylo možné dosáhnout lepšího kompromisu," prohlásil zpravodaj zákona Guido Sacconi. S výsledkem hlasování byl "velmi spokojený".
Rozčarováním se naopak netajili Zelení/EFA. "Evropský parlament nakonec podlehl intenzivnímu lobbování chemického průmyslu a souhlasil s kompromisem, který nezajišťuje dostatečnou ochranu občanů EU a životního prostředí před toxickými chemikáliemi," uvedl jejich stínový zpravodaj Carl Schlyter. Podobně reagovala i sjednocená levice (GUE/NGL) a obě tyto skupiny hlasovaly proti kompromisu. Celkem proti hlasovalo 98 europoslanců. Kompromis se jako příliš nakolněný chemickému průmyslu nelíbil ani ekologickým a spotřebitelským organizacím.
V rozpravě, která hlasování předcházela, vystoupilo několik europoslanců z ČR. Nejostřejší postoj k REACH zaujal Vladimír Železný z parlamentní frakce Nezávislých. Chemická legislativa podle něj bude ničit menší a střední podniky v nových členských zemích EU. "REACH se tak stává nástrojem dominance velkých a bohatých nad chudými a malými. Proto ta náhlá dojemná shoda nad touto stupidní regulací," prohlásil Železný. Ve svém vystoupení se staral pouze o dopady na chemické podniky a ani slovem se nezmínil o přínosech pro zdraví obyvatel.
V podobném duchu se nesl i projev Miloslava Ransdorfa (KSČM, GUE/NGL), jemuž na srdci taky ležel hlavně osud malých a středních podniků. Oproti Vladimíru Železnému ale mluvil poněkud sofistikovaně. Do proslovu zamíchal několik citátů (například Aldouse Huxleyho, že štěstí je vedlejší produkt, stejně jako koks), o veřejném zdraví se ale nezmínil ani on.
Obhájci kompromisu, tedy Zuzana Roithová (KDU-ČSL, EPP-ED) a Libor Rouček (ČSSD, PES), naopak vyzdvihli, že nová legislativa bude mít za následek větší ochranu zdraví a zároveň nebude znamenat žádnou katastrofu pro evropský průmysl. Roithová připomněla, že spotřebitelé budou mít k dispozici mnohem víc informací o chemikáliích ve výrobcích, za velkou slabinu nařízení ale označila skutečnost, že se týká pouze Evropy. Apelovala proto na Evropskou komisi i na členské státy, aby se snažily o zvyšování bezpečnostních, ekologických a sociálních standardů i mimo území EU. Podle Roučka REACH nakonec posílí i chemický průmysl, protože v budoucnu to bude právě Evropa, která, bude určovat směr vývoje chemického průmyslu.
Z 24 českých europoslanců pro kompromis hlasovali Jan Březina, Zuzana Roithová (oba KDU-ČSL, EPP-ED), Tomáš Zatloukal a Josef Zieleniec (oba SNK-ED, EPP-ED) a Libor Rouček (ČSSD, PES). Proti kompromisu hlasovali všichni přítomní europoslanci za ODS (EPP-ED), Jana Hybášková (SNK-ED, EPP-ED), Vladimír Železný a Jana Bobošíková (oba zvoleni za Nezávislé) a taky většina komunistů (GUE/NGL). Hlasování se zdržel Miloslav Ransdorf (KSČM, GUE/NGL). Hynek Fajmon (ODS, EPP-ED) a Richard Falbr (ČSSD, PES) se podle zápisu hlasování nezúčastnili.
Čeští europoslanci ovšem proti kompromisu hlasovali z různých důvodů. Skupina Zelení/EFA totiž podala několik pozměňovacích návrhů, kterými chtěla znění REACH přiblížit svým představám i představám ekologických, spotřebitelských, odborářských a lékařských organizací. Z českých zákonodárců je během skoro 15 hlasování podporovali komunisté a jednou i Jana Hybášková, všichni ostatní Češi hlasovali proti těmto návrhům, a i proto parlament žádný z nich nepřijal. Jediní komunisté podpořili rovněž návrh (taky neúspěšný), aby si jednotlivé země EU mohly zavést přísnější pravidla pro nakládání s chemickými látkami (například Švédsko má totiž v současnosti pravidla podstatně přísnější, než jaká zavádí REACH).
Naproti tomu poslanci ODS při hlasování o REACH společně s Vladimírem Železným a Janou Bobošíkovou tvořili jádro hrstky asi 20 z víc než 700 europoslanců, kterým i kompromis mezi EP a Radou EU připadal příliš škodlivý pro chemický průmysl, a proto hlasovali proti němu. Zvýšení ochrany obyvatelstva, které REACH přinese, podle ODS není významné a bude jen obtížně kvantifikovatelné.
Další informace:
Karel Bláha: Substituce ano, ale za přijatelných podmínek pro výrobce a kontrolory - prosinec 2006
Carl Schlyter: Zákony musejí prospívat lidem - prosinec 2006
Hlasování v EP: Chemická politika REACH - co prosazují zástupci ČR v EU? - prosinec 2006
Článek je rozšířeným textem, který vyšel v tištěném Ekolistu 01/2007.
reklama