Hmyz podle nejnovějších výzkumů vymírá nebývalou rychlostí
Lidská činnost rychle mění podobu planety a globální populace hmyzu mizí nebývalou rychlostí dvou procent za rok. Tváří v tvář odlesňování, užívání pesticidů, světelnému smogu a klimatické změně tito tvorové čelí problémům spolu s plodinami, květinami a dalšími zvířaty, jejichž přežití na hmyzu závisí.
"Hmyz je potravou pro všechno ptactvo a ryby," uvedl Wagner, který pracuje na univerzitě v americkém státě Connecticut. "Jsou pojivem pro všechny vodní a pozemské ekosystémy napříč celou planetou," dodal.
Je jednoduché se domnívat, že se hmyzu daří dobře. Koneckonců jsou téměř všude, prolézají klenbami deštných pralesů, zavrtávají se do půdy, brázdí sladkovodní rybníky nebo poletují vzduchem.
Z pohledu různorodosti druhů je hmyz ve srovnání s dalšími větvemi organismů nesrovnatelný, představuje dvě třetiny 1,5 milionů zdokumentovaných druhů zvířat z celého světa. Další miliony druhů hmyzu podle vědců teprve budu objeveny. Pro srovnání: 73 000 druhů obratlovců, zvířat s páteří od lidí až po ptactvo a ryby, představuje méně než pět procent známé říše zvířat, uvádí Mezinárodní svaz ochrany přírody.
Význam hmyzu pro životní prostředí nemůžeme podle vědců podceňovat, v potravním řetězci je klíčový. Krmí se jím ptactvo, plazi a savci, jako například netopýři. Pro některá zvířata jsou brouci prostě pochoutkou. Býložraví orangutani si rádi pochutnají na termitech. I lidé považují více než 2 000 druhů hmyzu za potravu. Hmyz však je mnohem víc než jen potrava. Zemědělci na těchto tvorech, kteří opylují plodiny a kypří půdu, přímo závisí.
Opylování více než 75 procent globálních plodin hmyzem bylo Mezivládní vědecko-politickou platformou pro biologickou rozmanitost a ekosystémové služby (IPBES) oceněno na 577 miliard dolarů (více než 13 bilionů korun).
Ve Spojených státech byla hodnota služeb, které hmyz poskytuje, odhadnuta vědeckým časopisem BioScience na 57 miliard dolarů (přes 1,3 bilionu korun).
Jen brouci hovniválové přinášejí dobytkářskému průmyslu ročně přibližně 380 milionů dolarů (více než 8,6 miliardy korun) svou prací při rozkladu hnoje a rozmělňování půdy na pastvinách. Méně hmyzu by znamenalo méně jídla, uvedl ekolog Dave Goulson ze Sussexské univerzity.
Opylování zhruba 80 procent všech divoce rostoucích rostlin závisí v přírodě na hmyzu. "Pokud bude hmyz i nadále ubývat, očekávejte docela neblahé důsledky jak pro ekosystémy obecně, tak i pro lidi," uvedl Goulson.
Svět za posledních 150 let přišel o pět až deset procent všech hmyzích druhů - neboli mezi 250 000 a 500 000 druhy, uvedla studie z roku 2020, kterou publikoval časopis Biological Conservation. Tyto ztráty pokračují, přestože jejich odhady se liší kvůli nejednotným vědeckým datům a nejistotě, která panuje ohledně toho, kolik hmyzích druhů na světě existuje.
"I kdyby teď ubývalo jedno procento (druhů hmyzu) ročně, po 40 letech bychom měli o jednu třetinu méně druhů," uvedl Wagner, který v roce 2021 vedl metaanalýzu publikovanou ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Realita je podle něj ale ještě horší. Wagnerův tým nabídl "velmi konzervativní" odhad úbytku hmyzích druhů. Mnoho výzkumů hmyzu se provádí v chráněných oblastech. Degradovaná zemědělská půda a města by pravděpodobně odhalila mnohem méně hmyzu.
Úhyn hmyzu nelze přičítat jediné příčině. Populace čelí mnoha souběžným hrozbám: od ztráty přirozeného prostředí, přes průmyslové zemědělství až po změnu klimatu. Přetížení dusíkem z odpadních vod a hnojiv změnilo mokřady v mrtvé zóny, umělé světlo zaplavuje noční oblohu a růst městských oblastí vede k rozrůstání betonových ploch.
Přečtěte si také |
K čemu hovniválům slouží kulička hnoje? I jako úkryt před horkem"Až donedávna byl úbytek půdy největší příčinou (úbytku hmyzu)," uvedl Wagner. "Klimatická změna se ale stává mnohem vážnější a zlověstnější hrozbou, protože vysušuje části planety, které byly dlouhodobě vlhké. A to je pro mnoho druhů hmyzu naprosto katastrofální," dodal.
S úbytkem hmyzu vymírají také jejich predátoři. V Severní Americe krmí téměř všichni pěvci svá mláďata hmyzem. Od roku 1970 však počet ptáků ve Spojených státech a Kanadě klesl o 29 procent, tedy zhruba o 2,9 miliardy.
Podle vědců to souvisí s celosvětovým úbytkem hmyzu. Některé výzkumy také spojují používání insekticidů s poklesem počtu vlaštovek obecných, jiřiček obecných a rorýsů.
"Příroda se velmi pomalu rozpadá," řekl Wagner. S úbytkem hmyzu se podle něj ztrácí celé větve stromu života. "Trháme ho na kusy a zůstává nám jeho zjednodušená a ošklivá podoba," dodal Wagner.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Miroslav Vinkler
22.12.2022 18:25Tenhle problém před cca 15ti roky šel rapidně dolů a už si ani nepamatuji, kdy jsem něco čistit musel.
Nikomu to nevadí , čas od času se objeví nějaký poplašný článek, ale nikoho to nevzrušuje . HPD to neovlivňuje (zatím) , politické smýšlení voličů také ne, tak proč se o to starat.
Je to stejné jako s odpady, které považuji za problém number one , ale nikomu to žíly netrhá. Musíme přece nejdříve utlouct sodovkáč a pak na světě zavládne věčný blahobyt. Je to marný, je to marný , je to marný.
Karel Zvářal
22.12.2022 19:05 Reaguje na Miroslav VinklerDůvodů čistých skel je více. Prudký propad chovů v posledních dekádách, a to i domácích, jakožto zdrojů hmyzí potravy. Dále průmyslové používání insekticidů, přičemž o jejich účincích nevíme zdaleka všechno. A jak věda postupuje, snižuje se proklamované množství pesticidů, ale zvyšuje se jejich účinnost. A pokud je znám totální herbicid, domnívám se, že u insekticidů to může být rovněž, a to např. na hormonální bázi.
Řešením by byl zákaz výroby a používání těchto látek, ale to je utopistická sci-fi, že. Prostě pokrok vědy a dokonalých technologických postupů se bez těchto "vychytávek" neobejde. Proto jsem ve věci úbytku hmyzu pesimista. Lze ho místy zpomalit, ale drtivé většině lidstva je to u *ádele, ti budou i nadále chtít čisté životní prostředí bez dotěrných breberek.
smějící se bestie
22.12.2022 19:59 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
22.12.2022 20:05 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
22.12.2022 20:17 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.12.2022 22:20 Reaguje na Jiří SvobodaDaniel Fiala
22.12.2022 22:17... a hezké svátky vespolek.
Dan Fiala
Břetislav Machaček
23.12.2022 11:04životního prostředí. Možná to je něco, co se vědci bojí zkoumat a odhalit,
protože si to společnost nepřeje. Jsou místa, kde ta chemie není a i tam
hmyzu ubývá, ale má tam dosah něco nehmatatelného, co hmyzu vadí i tam.
Ten rapidní pokles množství hmyzu se nápadně kryje s rozvojem smogu,
ano smogu, ale toho elektronického, který dosahuje i tam, kam se chemie
nedostane. Dokázat to není žádoucí a odvrátit zkázu zřejmě taky. Je to
možná pouze shoda okolností, ale když jsem měl cca 100 metrů od včelína
vysílač mobilního operátora, tak jsem měl problémy s chovem včel. Po
jeho přemístění o 500 metrů problémy pominuly a případné neúspěchy jdou
pouze na vrub počasí a mne samotného. Dokázat to nelze, ale jsem rád,
že je ten vysílač o 500 metrů dál i kdyby nebyl tou příčinou.
Pavel Hanzl
23.12.2022 15:39 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
23.12.2022 17:25 Reaguje na Pavel Hanzlelektronický smog? Bude se pak řešit, co je přednější?
Myslím si, že to bohužel hmyz nebude! Jinak nevím, kolik
toho zaviní chemie třeba v pralesích, kde ten hmyz taky
rapidně ubývá. Pokud to je chemií, tak se ptám, zda se
bez ní dnes obejdeme a zda dáme hmyzu přednost?
Karel Zvářal
23.12.2022 17:41 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
23.12.2022 20:48 Reaguje na Karel Zvářalchemie, které jim vadí. Ono ten hmyz je vnímavý na
mnoho podnětů, které nám připadají banální a ještě
o jejich vlivu na hmyz toho moc nevíme. Ony i ty
včely už přestávají létat na některé rostliny, které kdysi hojně navštěvovaly. Asi cítí chemii
už uloženou v rostlinách a nemusí to být postřik.
Už jsem tu psal, že si jeden včelař chtěl udělat
úly z dřevotřísky a včely je odmítly obydlet, ale
my si z ní kupujeme nábytek a podle normy je
prý nezávadný. Budiž varováním, že vymíráním
hmyzu to započne a časem to dojde až k lidem.