Hnutí Duha: Vláda zdržuje vyhlášení NP Křivoklátsko
6.11.2024 12:58 | LITVÍNOV
( ČTK)
Vláda podle ekologických aktivistů zdržuje rozhodnutí o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, což je znepokojuje. Hnutí Duha proto spustilo kampaň nazvanou Divočina nabeton. Ekologičtí aktivisté v ní varují před tím, že novela, která by měla posílit ochranu Křivoklátska, může podle nich paradoxně umožnit intenzivnější využívání území, pokud projdou některé pozměňovací návrhy. Ministerstvo životního prostředí oponuje, že novela zákona prochází standardním legislativním procesem, do konce roku by měla být připravena k projednání.
Podle vedoucí kampaně Divočina nabeton Elišky Vozníkové je prioritou zajištění nerušeného vývoje přírody na chráněných územích, kde by neměla převládat developerská aktivita. "Vyzýváme vládu, aby neodkládala vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, a zároveň chránila přírodu v souladu se strategií EU v oblasti biologické rozmanitosti," uvedla.
Pozměňovací návrhy chtějí například hustší cestní sítě nebo odstranění mrtvého dřeva, což by podle aktivistů z Hnutí Duha znamenalo zásah do přirozeného prostředí národních parků.
Mluvčí ministerstva Veronika Krejčí zdůraznila, že ministerstvo bude v následném jednání hájit ochranu přírody a zabrání návrhům, které by nesouhlasily s národní a unijní legislativou. "Tvrzení, že vláda se schválením novely zákona o ochraně přírody a krajiny váhá, musíme odmítnout," řekla ČTK.
Krejčí doplnila, že ministerstvo dlouhodobě vysvětluje a bude dále vysvětlovat potřebu vzniku nového národního parku v přírodovědně nejzachovalejší části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko a je i nadále připraveno vést konstruktivní a věcně podloženou diskusi.
Jeňýk Hofmeister z České zemědělské univerzity uvedl, že by unikátnost křivoklátské přírody a tamní přetrvávající nevhodná péče měly přesvědčit k tomu, aby se národní park v lokalitě vyhlásil. "Naopak je na místě otázka, proč je navrhovaný národní park tak malý a jeho vyhlášení přichází tak pozdě," dodal.
Zamýšlený národní park má zabírat 116 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti (CHKO). Starostové z Křivoklátska trvají na tom, aby zůstala CHKO) ochranu přírody považují za dostatečnou, což podle nich potvrzují i odborné zprávy o dobrém stavu ekosystémů na Křivoklátsku.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Štěbetali vrabci na střeše, že Stanjura Hladikovi na požadavek vyhlášení NP Křivokládsko odvětil, že vyhlásit si ho může, ale platit náklady bude ze svého (rozumněj z kasy MŽP). Možná MŽP na to vyhlášení až tak moc spěchat nebude.
Odpovědět
Takže jako obvykle a jako všem - jde jen o prachy? :)
Odpovědět
O ty jde vždycky, sorry jako.
Od NP až po ND.
Z hovna se holt plete bič těžko ...
I když zrovna tady bych si síš tipnul, že bratři a sestry na sjezdu dali Hladíkovi celkem velmi jasně najevo, co si o té jeho aktivistické politice myslí a on by přeci rád nějaký ten volitelný flek příští rok na kandidátce;-). V Brně je plno a jít se někam pokoušet skutečně pracovat, to mu může nějaká příroda akorát tak ... ;-))).
Odpovědět
Kupodivu, lidé pracující ve správě a pro správu národního parku potřebují za svou práci dostat zaplaceno a technika, technická opatření a materiál na jejich realizaci také z nebe jako mana nepadá. Ano, jako vždy jde především o prachy.
Odpovědět
Já někdy zapomínám na určité podstatné odlišnosti. No, to je jedno. :)
Já to tedy vysvětlím: priorita vyhlašování chráněných území, zvláště těch přírodních, by měla být rozpočtová priorita, a pokud jsi měla pravdu a jde pouze o "lakomství", případně, nízkou prioritizaci v rozpočtu MŽP, tak mě to velmi mrzí, protože v dnešní době je to velmi potřebné.
Ale bylo docela zajímavé si přečíst, že nechápu systém hrazení základních výdajů, díky. XD
Odpovědět
Anyre, nezlob se na mě, ale netušíš, která bije. To není o lakomství rozpočtu, ale o vychcanosti a nenažranosti tolik potřebných nových hlídačů sukcese.
Za celou tu dobu, co se na to ptám, nejsou schopni uvést, čeho na území Křivoklátska přibude (kromě popadaných stromů). Když přidají desetinu z toho, co ta stovka hlídačů/pozorovatelů bude stát stát na rozvoj maloplošek, dosáhne se stejného efektu.
Odpovědět
Proč by vyhlašování chráněných území (i tam, kde je proti tomu jasný odpor) mělo být vůbec jakoukoli prioritou?
Odpovědět
To, že je něco rozpočtovou prioritou neznamená, že nejde o peníze ... ono celkem překvapivě když někam přidáte, a ok, proč ne, tak musíte ale současně buď někde dát míň, nebo od někoho o to víc peněz vybrat.
Bez toho je to jen takový výkřik do tmy ...
Odpovědět
Je úplně jedno jestli se říká "o prachy" nebo "o priority". Samozřejmě chráněná území nemají prioritu před zdravotní péčí, základními funkcemi státu nebo vitální infrastrukturou. Chráněná území si může zřizovat až země která má tyto základní priority naplněny atd., to už asi znáte, jen jsem chtěl poukázat na to, že "prachy" nejsou nějaké sprosté slovo :-)
Odpovědět
A Ty základní priority naplníme kdy? Ony by se naplnily, kdyby nebylo tolik různých přísavek na státní rozpočet.
Odpovědět
Podle vedoucí kampaně Divočina nabeton Elišky Vozníkové je prioritou zajištění nerušeného vývoje přírody na chráněných územích, kde by neměla převládat developerská aktivita.
Dovolím si doporučit paní Elišce aby si udělal výlet na Šumavu .
Mluvčí ministerstva Veronika Krejčí zdůraznila, že ministerstvo bude v následném jednání hájit ochranu přírody.
Paní mluvčí Veroniku zase prosím aby zdůraznila Ministerstvu .
Nechejte pracovat tamní lesníky a domorodce tak jak pracovali do teď, tím nejlépe zajistíte nerušený vývoj přírody a její ochranu .
Děkuji obou dámám .
Odpovědět
Lenže z lesníkov nie je vývar. Nedajú sa na nich "písať projekty".
Odpovědět
Jj, např. vědecký článek Ekologické nároky veverky obecné (Sciurus vulagaris) v NP Křivoklátsko.
Odpovědět
Někdo zdržuje vyhlášení NP Křivoklátsko a druhý zase třeba stavby vodních děl, nebo liniových staveb. Až nám ta Duha povládne, a též ponese za svou činnost odpovědnost, ať nám předvede, jak se to má správně dělat. Obstrukcemi, nebo štvaním v tisku, se nic samo neudělá, to je třeba odpracovat.
Odpovědět
Je to přesně jak píšete. Oni mohou zdržovat, jak se jim zachce, ale vláda musí konat okamžitě. Zřejmě jsou na těch teplých místečkách osobně zainteresováni.
Odpovědět
Jestli ono to nebude tím, že to prakticky nikdo nechce. Ten region to prakticky podlomí, zabije to další rozvoj.
Když někde se někde omezí rozvor, velmi rychle dnes eskalují demografické změny = odchod mladých z regionu.Jakmile na to dojede, eskalují další problémy (pád veřejných služeb, nedostatek zaměstnanců, nedostatek lékařů) které proces v kladné zpětně vazbě zrychlují.
Navíc Hladík na sjezdu dostal takový klepec, že buď on skončí s aktivistickou politikou, nebo strana s ním.
Odpovědět
Každý region, který je zatahován pod jho z.114/92, by si ho měl před možným založením CHÚ velmi pozorně přečíst. To už není několikastránkový zákon o ochraně krás krajiny spoluvytvářené člověkem, sociální, a v zájmu místního obyvatele. To je útisk plný zákazů, např: Chceš plavební kanál, vodní elektrárnu, těžbu písku, pohnojit si alespon 1x ročně poličko opravdovým hnojem, ochránit les před škůdci, přespat (dnes ve vlhkém hvozdu) …. Jakákoliv práce je zakázána. Je z nej samoúcelná drahá byrokracie, která ztratila původní smysl ochrany, který tam kdysi opravdu byl. Komu to vyhnání lidí má posloužit, které „budoucí generaci“?
Odpovědět
Kam zmizli všetky príspevky pod článkom: "Spolek zveřejnil další záběry z kravínů...?
Odpovědět
no, to je jen variace na "kam zmizel mlíkař"
Odpovědět
|
|