https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/horici-kontejnerova-lod-u-sri-lanky-se-potapi.experti-se-snazi-zabranit-ekologicke-katastrofe?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hořící kontejnerová loď u Srí Lanky se potápí. Experti se snaží zabránit ekologické katastrofě

2.6.2021 13:38 | KOLOMBO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Kontejnerovou loď naloženou chemikáliemi, která 12 dní hořela u břehů Srí Lanky, se experti nyní snaží odtáhnout dále na otevřené moře. Plavidlo se totiž začalo potápět a existují obavy, že kdyby kleslo pod hladinu na současném místě, způsobilo by ve srílanské metropoli Kolombu a okolí ekologickou katastrofu, napsala agentura AP.
 

Loď MV X-Press Pearl plující pod singapurskou vlajkou požár postihl asi 18 kilometrů od Kolomba. Podle úřadů se vzňaly chemikálie, které plavidlo přepravovalo. Ve více než 1400 kontejnerech bylo 25 tun kyseliny dusičné a dalších chemických látek, jež byly naloženy v Indii. Pětadvacetičlenná posádka, kterou tvořili mimo jiné Filipínci, Číňané, Indové a Rusové, byla evakuována, když minulý týden postihl loď výbuch.

Požár již zničil většinu nákladu, znečistil okolní vody a dlouhý pás oblíbených srílanských pláží. Ropná skvrna byla zpozorována až u pláží města Negombo, které je vyhledávaným turistickým letoviskem a leží asi 40 kilometrů od Kolomba. V nádržích lodi stále zůstávají stovky tun paliva.

Plavidlo rovněž přepravovalo tři kontejnery plastových granulí, které již pokryly 80 kilometrů západního pobřeží Srí Lanky. Plastové perličky představují nebezpečí pro mořské živočichy, kteří si je snadno spletou s potravou.

V úterý se plameny konečně podařilo uhasit, dnes ale záď plavidla klesla pod vodu. Odtažení lodi se ujala nizozemská společnost Smit Salvage, která se specializuje na vyprošťování plavidel. "Loď bude před úplným potopením odtažena co nejdále od pobřeží," prohlásil mluvčí indonéského námořnictva Indika de Silva.

Srílanské úřady nehodu vyšetřují. Podle úřadů byl požár zřejmě způsoben únikem kyseliny dusičné, o němž posádka věděla, ještě než loď vstoupila do srílanských vod, uvedla agentura AFP.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist