Hornorakouští lidovci se vyslovili proti Temelínu
Podle Stockingera by mělo dojít k novému jednání o všech aspektech temelínské elektrárny. Kromě ekologických aspektů totiž byly podle Stockingera naprosto podceněny i aspekty ekonomické. V tom jej podpořil i Pavlovec, který obvinil českou vládu z klamání veřejnosti ve dvou věcech: že ČR by bez Temelína neměla dostatek energie a že elektrárna zvýší cenu společnosti ČEZ při její privatizaci. "Ukazuje se, že Česká republika má již nyní energie přebytek a neví, co s ní," řekl Pavlovec. K druhému problému podotkl, že jeho informace hovoří spíše o snížení ceny ČEZ než o jejím zvýšení.
Hornorakouští poslanci odmítli argument, že když je už elektrárna postavená, tak by její uzavření nebylo efektivní. Předsedkyně zemského sněmu Orthner uvedla jako příklad rakouskou jadernou elektrárnu v Zwentendorfu, která nebyla po dokončení uvedena do provozu, protože se tak vyjádřili občané v referendu. "Bylo by škoda, kdyby byl Temelín zprovozněn a za pět let se zjistilo, že je neekonomický," řekl Stockinger a dodal, že rakouské prognózy tento průběh předpovídají.
Hostitel hornorakouské delegace, poslanec Jaromír Talíř (KDU-ČSL) pouze potvrdil, že jeho strana podporuje dodržení dohod, uzavřených mezi českou a rakouskou vládou v Melku a v Bruselu. Lidovci rovněž podporují privatizaci ČEZ, aby vlastní rozhodnutí o efektivnosti výroby jaderné energie v Temelíně nebylo na státu, ale na soukromém majiteli.
reklama