https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hospodarsky-vybor-je-pro-drivejsi-zakaz-skladkovani-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hospodářský výbor je pro dřívější zákaz skládkování odpadu

11.6.2020 08:45 | PRAHA (ČTK)
Zatímco v uplynulé dekádě se skládkovací poplatek 500 korun za tunu směsného odpadu neměnil, nově by měl v roce 2030 dosáhnout až 1850 korun za tunu.
Zatímco v uplynulé dekádě se skládkovací poplatek 500 korun za tunu směsného odpadu neměnil, nově by měl v roce 2030 dosáhnout až 1850 korun za tunu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Sněmovní hospodářský výbor je pro dřívější zákaz skládkování odpadu než je vládou plánovaný rok 2030. Na jednání o budoucí odpadové legislativě jeho členové většinově podpořili pozměňovací návrh poslance ČSSD Petra Dolínka, který navrhuje ukončit skládkování už v roce 2028. Novela, která má konec skládkování odpadu odložit z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030 spolu s razantním zvýšením poplatku za ukládání odpadu, prošla v lednu ve Sněmovně prvním čtením. Nyní se jí zabývají výbory.
 

"Poslanci a poslankyně hospodářského výboru odmítli odsun skládkování neupravených odpadů až na rok 2030 a požadují o dva roky dřívější termín. Kladem je, že umožnili upřednostňovat ve výběrových řízeních například recyklované výrobky a odmítli, aby se skládkové firmy vyhýbaly placení skládkového poplatku. Bohužel poslanci nepodpořili aby obce započítávali bioodpady v domácím kompostování do cílů recyklace," uvedl expert na odpady z ekologického Hnutí Duha Ivo Kropáček.

Hnutí upozornilo, že poslanci hospodářského výboru dále podpořili návrh poslankyně Margity Balaštíkové a poslance Martina Kolovratníka (oba ANO), aby bylo možné upřednostňovat v rámci výběrových řízení sociální a ekologciké aspekty zakázek - například recyklované výrobky. Poslanci a poslankyně výboru dále odmítli umožnit především malým obcím dosáhnout cílů recyklace podporou domácího a komunitního kompostování, výbor také nepodpořil návrh, aby se skládkové firmy vyhýbaly placení skládkového poplatku, dodalo hnutí.

Zatímco v uplynulé dekádě se skládkovací poplatek 500 korun za tunu směsného odpadu neměnil, nově by měl v roce 2030 dosáhnout až 1850 korun za tunu. Zákon zavádí také motivační slevy pro obce, které splní průběžné požadavky na třídění. Čtyři nové odpadové zákony schválila vláda v prosinci loňského roku. Zákony vedle zacházení s odpady regulují nakládání s obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Ministerstvo životního prostředí připravovalo novou odpadovou legislativu několik let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.6.2020 13:23
Konečně rozumný názor, teď ho jenom prosadit proti klice starostů a spol.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist