https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/i-letos-spasaji-stada-ovci-koz-a-skotu-chranene-pastviny-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

I letos spásají stáda ovcí, koz a skotu chráněné pastviny v Praze

22.7.2017 11:40 | PRAHA (ČTK)
Řízená pastva stáda ovcí a koz na louce nad "Vysokou". V pozadí sídliště Barrandov.
Řízená pastva stáda ovcí a koz na louce nad "Vysokou". V pozadí sídliště Barrandov.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Slavík / Praha.eu
Trávu na pražských pastvinách spásají i letos stáda ovcí, koz a skotu. Ovce a kozy budou na zvláště chráněných územích, jako například v Prokopském a Šáreckém údolí, stádo jalovic v Čimickém údolí a na dalších podmáčených a vlhkých loukách. Jde o ekologické řešení na místech, která jsou pro techniku špatně dostupná. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Zvířata budou na pastvě zhruba do konce října.
 

"Ročně vychází pastva ovcí a koz na 950 tisíc Kč, v případě skotu na 450 tisíc Kč," uvedl Hofman s tím, že si magistrát zvířata na sezonu půjčuje. "Od veřejnosti či městských částí dostáváme veskrze pozitivní reakce. Pastva může znamenat omezení v podstatě pouze pro majitele psů, které žádáme, aby je měli v okolí pastvin na vodítku," dodal.

Na zvláště chráněných územích Prahy se pasou ovce a kozy od roku 2000. Od roku 2012 jsou na pražských loukách také stáda skotu.

Na pražských loukách se letos pohybují tři stáda ovcí a koz. Většinu tvoří ovce, kozy jsou zastoupeny přibližně pětinou. Stáda čítají 40 až 80 kusů a jejich počet je upravován podle konkrétního místa. Ve dvou stádech skotu je dohromady 23 jalovic. Ovce a kozy budou od konce srpna až do poloviny října v Třešňovce v Hrdlořezech. Přes léto je jedno stádo jalovic na loukách Šeberova a Milíčova, druhé bude do října na suchém poldru Čihadla.

Ovce jsou také na dvou místech Prahy 4, a to pod Branickou skálou a na pozemku u bývalé ledárny v Braníku, sdělil ČTK mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Letos tu budou do září. Loni bylo stádo v areálu koupaliště Lhotka. "Je to efektivní, finančně nenáročný a také atraktivní způsob údržby zeleně," uvedl radní Ondřej Růžička (STAN - Tučňák). Podle něj spásání trávy ovcemi vyjde na čtvrtinu nákladů, které by radnice vynaložila na sekání.

Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což má ekologický přínos z hlediska druhové pestrosti. Dostávají tím prostor konkurenčně slabší druhy rostlin, bezobratlí živočichové jako například blanokřídlý hmyz, který hnízdí v zemi, nebo brouci, kteří na holých plochách loví. Místa pastvy se každý rok mění, aby nebyly každoročně spásány stejné druhy rostlin.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist