https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-planeta-zeme-se-mozna-uplne-promeni-rika-odbornik-na-klima?ids%5Bx819fb7a592d7b218e4f66b229025d299%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Planeta Země se možná úplně promění, říká odborník na klima

3.1.2007 01:37 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Jeden z nejvýznamnějších světových expertů na změny klimatu varuje, že se planeta Země kvůli narůstajícím antropogenním emisím oxidu uhličitého zcela promění. Jim Hansen, jeden z prvních vědců, kteří na klimatické změny upozornili, řekl v rozhovoru pro deník Independent, že máme maximálně deset let na to, abychom omezili emise oxidu uhličitého. Jinak se nám podle něj vymkne situace z rukou a dojde k nevratným změnám v krajině.
 

Jim Hansen pro Independent řekl: "Nemůžeme prostě spálit všechny fosilní zdroje na Zemi. Pokud bychom to udělali, planeta by se úplně změnila." Podle něj by roztál všechen led v Arktidě, podstatně by stoupla hladina moře a také by vymřelo veliké množství druhů. Již nyní se dají důsledky globálního oteplování pozorovat na severní polokouli. Roztávají tam ledové kry v oceánech, zpět do vesmíru se odráží méně slunečního světla a tepla a Arktida se otepluje. Z roztávající tundry uniká metan, který je jako skleníkový plyn dvacetkrát účinnější než oxid uhličitý, tvrdí Jim Hansen.

"Budeme-li čekat dalších deset let (do roku 2015) a porostou-li emise CO2 stejným tempem jako dosud (o dvě procenta ročně), budou v roce 2015 emise o 35 procent vyšší než v roce 2000. Pokud ale chceme, aby se průměrné teploty na Zemi pohybovaly v rozsahu podobném jako za poslední milion let, musíme omezit emise do poloviny století o 25 procent a do konce století o 75 procent," řekl podle Independentu vědec.

Pokračující růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře a stoupající průměrné teploty by mohly způsobit zhroucení ledovců v Grónsku i západní Antarktidě, což by mělo za následek katastrofický vzestup hladiny moře. "Naposledy, když bylo na Zemi o 3 °C tepleji, byla hladina moře o 25 metrů výše (plus minus 10 metrů). To se nestane za jedno století, ale za jedno století se hladina může zvednout o několik metrů," upřesnil Hansen. "Polovina lidí na světě žije do 15 mil od pobřeží. A nezanedbatelné množství velkých měst leží právě na pobřeží," dodal.

Mnoho druhů rostlin a zvířat se nezvládne adaptovat na rostoucí teploty. Izotermy (čáry spojující oblasti se stejnou teplotou) se budou posunovat směrem k zemským pólům rychlostí 50 km za desetiletí, ale rostlinná a živočišná migrace postupuje průměrně jen 6 km za deset let, napsal Independent. "Chladnomilné druhy nemají kam jít. Mnoho z nich se ocitne v problémech. Budou prostě z planety vytlačeny," doplnil Hansen.

Podle článku Steva Connora v deníku Independent ze dne 1. 1. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ale toto neni vubec ale vubec pravda - 11. 1. 2007 - Martin

narcistický blbeček pardon atakdál je skvěle výstižná charakteristika,ale hraje také jen svoji úlohu a věřím,že vnitřně věří,že něčemu pozitivnímu věří...ale to jsou jen hrátky se slovy a jsme takoví jeden vedle druhého..k tématu si myslím,že situace je podhodnocená z vědeckého hlediska,že je to rozjetý vlak,který by skutečně mohl zastavit jen dnes už nereálný obrat v myšlení a jednání naprosté většiny lidí ,která je navíc velmi názorově nesourodá a je charakteristická schopností reagovat jen na okamžité nebezpečí a navíc nevěří,že myšlením tvoří svůj hmotný svět,kterýmžto názorem se nechci zařadit k žádné skupině howgh

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist