Independent: Polovina ze všech evropských ptačích druhů je ohrožena intenzivním zemědělstvím, obávají se vědci
Racek chechtavý. | |
Foto: Ivan Mikšík http://miksik.wz.cz |
Studie provedená organizací BirdLife International k 25. výročí vydání evropské ptačí direktivy přináší dosud nejhorší prognózu pro život ptáků na evropském kontinentě. Již dříve v tomto roce mezinárodní tým vědců varoval širokou veřejnost, že globální oteplování v příštích padesáti letech ohrozí čtvrtinu ze všech evropských ptačích druhů. Nyní však vědci zjistili, že až 226 druhů, tedy 43 procent ze všech druhů pravidelně se objevujících v Evropě, má budoucnost nejistou.
Účastníci konference, která se koná v Nizozemí, se dnes dozvěděli, že za deset let od první studie nazvané Ptáci v Evropě, vydané organizací BirdLife International, začalo být dalších 45 ptačích druhů považováno za ohrožené. Trend ukazuje známky zrychlování i přesto, že jsou ptáci chráněni evropskou direktivou.
Výskyt vodních ptáků jako bekasina a čejka se v Británii rapidně snížil, zejména kvůli odvodňování niv říčních údolí a celkovou degradací jejich stanovišť.
Týká se to také některých tažných ptáků hnízdících v Británii a zimujících v subsaharské Africe, například budníčků či jiřiček. Studie zjistila, že v přímém nebezpečí jsou také lesní druhy jako například skřivan, i ptáci v zemědělské krajině jako strnad, vrabec polní a konopka. Známí ptáci žijící v lidských sídlech, jako špaček a vrabec domácí, jsou klasifikováni jako ohrožení.
Odborníci tvrdí, že na vině jsou změny ve farmářské praxi, ke kterým dochází v důsledku společné zemědělské politiky, zvláště intenzifikace zemědělství, používání pesticidů.
Mike Rands, ředitel organizace BirdLife International, řekl: „Fakt, že většina ptáků v Evropě čelí nejisté budoucnosti, je hluboce znepokojující. Ptáci jsou výbornými indikátory kvality životního prostředí a pokračující úbytek mnoha druhů vysílá jasný signál o zdraví evropské přírody a o špatném stavu našeho životního prostředí.“
Mark Avery, ředitel Královské společnosti pro ochranu ptáků, sdělil: „Je to poprvé, co se na seznamu ohrožených ptáků objevily také druhy jako vrabec, bekasina, špaček, čejka a strnad. Těchto ptáků již po několik desetiletí v britské krajině ubývá. Může za to velmi intenzivní zemědělství. Velké nebezpečí nyní hrozí, pokud zavedeme intenzivní zemědělství do východní Evropy, zničilo by to místní přírodu také.“
Avšak studie nepřináší jenom špatné zprávy. Situace 14 ptačích druhů, jako například jihoevropského supa, se naopak zejména díky úsilí ochránců přírody zlepšila. Také se zvýšil počet pozorování některých britských ptáků, například orla.
Podle článku Briana Unwia a Jonathana Browna na The Independent ze dne 8. 11. 2004
V Česku je z celkového počtu 209 hnízdících druhů různou
měrou ohroženo 77 druhů. V polovině 90. let přestal na území Čech
a Moravy hnízdit drop velký. Mezi nejohroženějšíé druhy patří
koliha velká, výrazně ubývá ještě nedávno hojných racků
chechtavých. Dalších druhů, mezi něž patří například skřivan
polní a vrabec polní, sice také ubylo, ne však tolik jako v
západní Evropě. "Je vidět, že ochrana ptáků přináší výsledky. Nárůsty počtů racka zelenonohého a supa bělohlavého jsou výsledkem značné pozornosti a úsilí, které věnujeme těmto druhům prvořadé důležitosti. Je v pořádku, že Evropská unie a různé organizace ochránců přírody oslavují 25. výročí vydání směrnice, ale je třeba zachovat chladnou hlavu. Mnohé druhy ptáků budou v budoucnu svádět ohromné úsilí v boji o přežití," komentoval výsledky studie v tiskové zprávě předseda České společnosti ornitologické Karel Šťastný. |
Zdroj: ČTK |
reklama