Inspekce šetří, jestli slévárna neporušila zákon
Firma dostala od stavebního úřadu po tomto datu povolení pouze ke zkušebnímu provozu nových filtrů na odsávání hliníku. Podle Rolečkové není zatím jasné, zda spuštěné zařízení bylo v souladu s tímto povolením. Místní lidé upozornili, že podle dýmu a zápachu slévárna zřejmě pracuje i přes vydaný zákaz.
Prokurista firmy Vítězslav Ryvol však podezření odmítl. "Udělali jsme vše proto, abychom splnili požadavky inspektorů, filtry jsme namontovali a dokonce už proběhla i kontrola inspekce. Žádné rozhodnutí jsme však zatím nedostali a výroba stojí. Správní řízení, které s námi zahájila inspekce životního prostředí, ještě neskončilo," řekl Ryvol. Společnost podle něj vykazuje kvůli nucené odstávce denní ztrátu ve výši 12,5 tisíce eur, to je zhruba 375 tisíc korun. Zhruba 90 pracovníků si musela vzít dovolenou, některým firma poskytla náhradní pracovní náplň.
Proti hliníkárně, která stojí ve vilové čtvrti v blízkosti centra Liberce, vystupuje již delší dobu sdružení Lidé pro Liberec. Lidé z okolí továrny si dlouhodobě stěžují na zdravotní potíže způsobené jejím provozem. Upozorňují na nepřiměřený na hluk, prach a zápach a požadují proto úplné ukončení výroby. Jak Ryvol uvedl, firma nechala provést kvůli stížnostem měření hluku, emise a imise. "Měření neprokázala překročení povolených limitů," řekl.
Slévárnu v Liberci provozuje od roku 1994 německá firma Ernst Bröer. Původně zde měla sklad hliníku. V roce 1997 společnost zahájila slévárenskou činnost. Sdružení Lidé pro Liberec opakovaně připomíná, že firma nemá od stavebního úřadu povolení k hutní výrobě. Podle Ryvola firma zakoupila pozemek v průmyslové zóně Liberec Jih, kam výrobu přestěhuje. Původně měla výrobu v nové hliníkárně zahájit v roce 2005. Kvůli problémům s ekologickými aktivisty chce však zahájení provozu o rok urychlit.
reklama