Inspekce: Třetina kontrolovaných sběren surovin měla nedostatky
"Porovnáme-li výsledky loňské kontrolní akce s rokem 2014, snížení poměru nedostatků téměř o čtvrtinu lze považovat za úspěch. Z detailního rozboru je však zřejmé, že v některých regionech naopak výkup druhotných surovin představuje stále značný problém," uvedl dnes ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
Ve sběrnách jsou podle něj často stále používány neověřené váhy a spotřebitelé nemají vždy k dispozici ceníky za výkup odpadu, což znamená následnou platbu nižší, než by měla být. "Ani zpřísnění zákona o odpadech nezabránilo provozovatelům sběrných surovin platit hotově, nadále vykupovat veřejně prospěšná zařízení a porušovat povinnost evidovat osoby nabízející druhotné suroviny k výkupu," dodal.
Od začátku loňského března začala platit nová vyhláška ministerstva životního prostředí, která nařizuje bezhotovostní způsob platby za výkup druhotných surovin. Ta je nyní možná pouze převodem peněz na bankovní účet nebo poštovní poukázkou. Opatření má zejména omezit krádeže kovů. Svaz výkupců a zpracovatelů druhotných surovin ale tvrdí, že předpis poškozuje jejich byznys.
Ministerstvo životního prostředí chce do roku 2018 razantně snížit kriminalitu související s výkupem kovů. Pomoci k tomu má mimo jiné zavedení centrálního registru provozovatelů, registru přestupků i elektronické evidence tržeb pro sběr a výkup kovů. Všechna zařízení by měla mít povinný kamerový systém a archivovala by záznamy. Výkupcům se ale návrh v řadě bodů nelíbí.
reklama