Intenzivní déšť z minulého týdne nasytil půdu v téměř celém Česku
Podle dat z meteorologických stanic napršelo na řadě míst jižní Moravy za dva dny více než 50 milimetrů srážek, hodně pršelo také na Vysočině a v jižních Čechách. Za dva dny tak na jižní Moravě napršelo o polovinu více, než je průměrný úhrn za duben za roky 1991 až 2020. Srážkové úhrny slábly směrem na sever a nejnižší byly na severozápadě a severovýchodě republiky. Nejnižší úhrn srážek zaznamenala Lysá hora v Beskydech, a to jen šest milimetrů. V Kopistech na Litoměřicku spadlo o milimetr více, v Ústí nad Labem 13, v Karlových Varech deset.
Tomuto rozložení srážek odpovídá i sobotní mapa nasycenosti půdy. Zatímco ve většina republiky je zcela nasycená a většina jižní Moravy vykazuje nasycenost mezi 70 až 90 procenty, nepříznivá situace zůstává v Poohří. Zemědělce tam trápí malá zásoba vody, která se může velmi rychle změnit v sucho. Nasycenost půdy je nejčastěji mezi 30 a 50 procenty a voda chybí zejména v hlubší vrstvě od 40 centimetrů do jednoho metru, vyplývá z mapy, kterou zpracovali tvůrci Intersucha.
Dostatek, nebo dokonce přebytek vody je dobrou zprávou pro vegetaci. "Přebytek nyní není problém, rostliny vodu rychle transpirují," uvádí Intersucho. Voda přišla nyní vhod jak pěstitelům ovoce, tak polních plodin, které postupně vzcházejí. Například na Znojemsku či Břeclavsku nyní za dva dny napršelo výrazně více než za první čtvrtletí dohromady a pro zemědělce v těchto sušších oblastech tak přišel vydatný déšť na poslední chvíli, aby plodiny výrazněji nepoškodilo sucho.
Dostatečná zásoby vody v půdě je pozitivní také pro obnovu lesů, tedy pro sazenice vysazované loni na podzim či letos na jaře.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
smějící se bestie
17.4.2023 15:17Tady většinou " májový deštíček ", je to trvalo pár dní. Byly doby, kdy pršívalo takhle i déle než týden.
Richard Vacek
17.4.2023 15:27Miloš Zahradník
17.4.2023 16:06 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
17.4.2023 18:01 Reaguje na Miloš ZahradníkVladimir Mertan
17.4.2023 17:34vaber
17.4.2023 17:42 Reaguje na Vladimir Mertanale kdyby povolili Euthanasii, bylo by to bez bolesti ,v klidu, míru a pohodě,
jenže naši politici nás chtějí trápit, sadisti
Anyr
18.4.2023 16:45 Reaguje na vaberBuď chlap, ber, co ti pozemský život přinese a neutíkej před tím :*
vaber
19.4.2023 09:37 Reaguje na Anyrdo mého života církev mluvit nemusí ,ani mi nařizovat co bych měl a co ne,
věřící by se měli těšit až umřou ,vždyť přijdou do Nebe a tam budou štastni a věčně, Země už bude dávno pohlcená Sluncem a věřící budou stále v Nebi,
nebo mají strach,jak mnoho papežů,že u posledního soudu je pošlou do pekla a tam si užijí horší muka než je smrt díky klimatické katastrofě,
poslední soud věřící neoblafnou, tam snadno poznají kdo je dobrý a kdo ne a dostanou odměnu jakou si zaslouží,
to snad víš,jdi se zeptat faráře, ten se vydává za hlasatele té správné boží pravdy,
mara polasek
17.4.2023 20:22 Reaguje na Vladimir Mertanpavel
17.4.2023 22:26 Reaguje na Vladimir MertanBřetislav Machaček
17.4.2023 18:31rostlinných zbytků? Kolik slunečných a větrných dnů bude stačit, aby bylo
zase půdní sucho? Pomáhejme půdě vracet ji téměř vše, co produkuje a už
nepalme slámu a neokrádejme ji ani o jinou biomasu. Toto je potřeba a
nikoliv ji stále drancovat o biomasu, kterou pracně vyprodukovala. Jinak
přemíra vody v době setí hospodáře netěší, ideální by byla až po zasetí.
pavel peregrin
17.4.2023 20:34Jakub Brenn
18.4.2023 13:37 Reaguje na pavel peregrinZemědělci jsou bohužel bytostně závislí na nějakém optimálním počasí,což spousta lidí nějak nemůže pochopit.
Anyr
18.4.2023 16:42Globální změna klimatu se NE NUTNĚ projevuje LOKÁLNĚ oteplením.
Globální změna klimatu v ČR neznamená, že tu nebude pršet, dokonce se předpokládá, že srážek tu může spadnout i VÍCE a naše podbnebí může být vlhčí, jen srážky budou jinak rozložené a budou mít jinou podobu, než jak bylo zvykem.
Globální změna klimatu NEZNAMENÁ, že "od teď" bude všude vedro a sucho. Globální změna klimatu ZNAMENÁ, že budou stále častější neprůměrné, případně extrémní, projevy počasí, jako je sucho, povodně, tornáda, požáry, zimy bez sněhu, mrazy, a tak podobně.
Stručně, že máme deštivé a chladnější jaro, absolutně a vůbec nevylučuje GZK a obecné, průměrné globální oteplování.
1) https://www.mzp.cz/cz/adaptace_na_zmenu_klimatu
2) https://www.czechglobe.cz/cs/o-globalni-zmene/
3) https://faktaoklimatu.cz/explainery/vliv-klimatu-na-extremy-prirucka
4) https://climate.nasa.gov/
A pro rusofily odmítající, ehm, "manipulativní prozápadní zdroje, které vždy, ve všem a za účelem ZISKU neustále lžou NORMÁLNÍM lidem":
5) https://cyberleninka.ru/article/n/globalnoe-izmenenie-klimata-i-ego-posledstviya
6) https://tass.ru/spec/climate - jedná se o RUSKOU STÁTNÍ ZPRAVODAJSKOU AGENTURU.
A i tak, gigantické, jízlivé, vševědoucí české ego zvládne odmítnout vše, co se mu nelíbí, protože musí vyhrát za každou cenu. Takový národní affix :)
Richard Vacek
19.4.2023 10:10 Reaguje na AnyrNo a když nejsou teplotní gradienty, není ani hlavní "motor", který pohání vítr, nebo třeba i mořské proudy. Proto méně fouká a mořské proudy zpomalují.
Vladimir Mertan
19.4.2023 16:42 Reaguje na AnyrPre doplnenie a otestovanie vedomostí o klíme odporúčam si prejsť nasledovný test: https://ziva.avcr.cz/files/ziva/zakuklena-doba-ledova.pdf Obzvlášť pozorne sa zamyslite nad obrázkom č. 4a :-)