https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/intersucho-postupujici-sucho-pusobi-zemedelcum-cim-dal-vetsi-potize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže

4.5.2024 01:17 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Victor Ranedo / Ekolist.cz
Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
 

Zatím sucho není tak velký problém jako v některých předešlých letech, ale začíná přibývat hlášení, která konstatují, že se nedostatek vody výrazně projeví sníženými výnosy. Zatím pouze z Mladoboleslavska zemědělci hlásí, že ztráta bude vyšší než 40 procent, farmáři z Lounska uvádějí, že bude mezi 30 a 40 procenty. Voda chybí také na Písecku, Příbramsku, Kolínsku, Litoměřicku a v okrese Praha-východ, kde by mohly ztráty dosáhnout deset až 30 procent. Nijak dramatická momentálně není situace na obvykle vyschlé jižní Moravě, kde zemědělci zatím předpokládají, že by ztráty mohly být do deseti procent.

Extrémem v hlášení je sedlák z Kuthohorska, který uvedl, že za březen a duben napršelo pouhých 11 milimetrů vody. "Plodiny melou z posledního, s jařinami končíme," uvedl. Z Příbramska hlásí za duben pouhých sedm milimetrů srážek a uvadající plodiny na jižních svazích.

Předpověď počasí na dalších devět dnů je značně nejistá. Předpovědní modely se rozcházejí v množství srážek i v jejich prostorovém rozložení. Zatímco například podle evropského modelu by mohla být v polovině příštího týdne jižní polovina Česka bez sucha, podle kanadského a amerického modelu se bude sucho v jižních a středních Čechách nadále prohlubovat.

Kromě sucha farmáři reportují i dopady mrazů. Všímají si i toho, jak mráz poškodil nejen ovocné stromy, vinice či polní plodiny, ale například i listnaté stromy. Mráz je často spálil na okrajích lesů, na Děčínsku například "slabší větve a semenáčky místy vypadají, jako by je olíznul požár".

Počasí letos provází extrémní projevy už několik měsíců po sobě, které vegetaci neprospívají. Negativní dopady na úrodu a výnosy zemědělců budou podle jejich různých vyjádření značné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

4.5.2024 07:44
říká se tomu adaptace krajiny...sklidí také podle toho, co kdo udělal.
To jim dotace fakt nezachrání.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist