https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/izraelsti-archeologove-nasli-naklad-z-nejstarsiho-lodniho-vraku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Izraelští archeologové našli náklad z nejstaršího lodního vraku

23.6.2024 19:58 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Marek Nowocień / Wikipedia
Izraelští archeologové oznámili, že ve východním Středomoří objevili náklad z pozůstatků nejstaršího vraku lodi, jaký byl kdy nalezen v mořských hlubinách. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
 

Stovky neporušených starověkých nádob známých jako amfory, které jsou pravděpodobně staré 3300 let, byly objeveny 90 kilometrů od severního pobřeží Izraele v hloubce 1800 metrů na mořském dně.

Odborníci z Izraelského úřadu pro starožitnosti (IAA) tvrdí, že tento objev naznačuje, že tehdejší námořníci dokázali plout s pomocí navigace podle Slunce a hvězd.

Vrak byl nalezen při rutinním průzkumu těžby ropy a zemního plynu. Podle IAA jde o "první a nejstarší" vrak nalezený v regionu. Loď se pravděpodobně potopila během bouře nebo kvůli útoku pirátů.

"Tento nález nám odhaluje navigační schopnosti dávných mořeplavců jako nikdy předtím," řekl Jaakov Šarvit, vedoucí námořního oddělení IAA. "Naši předkové byli schopni proplout Středozemním mořem, aniž měli na dohled jakékoli pobřeží," dodal. "Z tohoto zeměpisného bodu je všude kolem vidět pouze obzor. K navigaci pravděpodobně využívali nebeská tělesa, a to tak, že pozorovali a zjišťovali úhly polohy Slunce a hvězd."

Náklad zpozorovaly robotické ponorky patřící ropné a plynárenské společnosti Energean, která u izraelského pobřeží hledala potenciální nové zdroje surovin. Kamery zachytily "něco, co vypadalo jako velká hromada džbánů navršených na mořském dně", uvedla Karnit Bahartanová ze společnosti Energean.

Pouze dvě z amfor, o nichž se předpokládá, že je používali Kanaánci, kteří žili v oblasti rozkládající se od dnešního Turecka až po Egypt, byly vyjmuty pomocí speciálně navržených nástrojů, aby nebyly narušeny zbylé artefakty.

Bahartanová označila tento objev za "skutečně senzační nález". Uvedla, že z pozdní doby bronzové jsou ve Středozemním moři známy pouze dva další vraky lodí s nákladem, přičemž oba byly nalezeny relativně blízko tureckého pobřeží za použití běžného potápěčského vybavení.

"Na základě těchto dvou nálezů se až dosud předpokládalo, že obchod v té době probíhal tak, že se bezpečně plulo z přístavu do přístavu s pobřežím na dohled," řekla. "Objev této lodi nyní mění celý náš pohled na schopnosti starověkých mořeplavců. Jde o první plavidlo, které bylo nalezeno v tak velké vzdálenosti na moři, kde není přímý výhled na jakoukoli pevninu," dodala Bahartanová.

Očekává se, že nádoby budou letos v létě vystaveny v Národním kampusu izraelské archeologie v Jeruzalémě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

23.6.2024 21:53
No je známo, že mořeplavci používali k orientaci i vítr, který je ve středomoří docela stabilní. No konec konců jsou názvy světových stran podle středomořských větrů a používá se i výraz větrná růžice.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.6.2024 21:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
viz: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2018/cislo-10/jak-se-neztratit-mori.html
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.6.2024 09:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Například severní : Norte , východní : Euros , jižní : Auster
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist