Jako ještěrkám. Vědci zjistili, že aligátorům může ocas znovu dorůst

Na několika jedincích mladých aligátorů se prokázalo, že mají schopnost regenerace ocasu – a to až do 18 % své celkové tělesné délky. Dorostlý ocas se od toho původního svou strukturou liší. Základem je nově vytvořená chrupavka, která je obklopená tkání, cévami a nervy. V dorostlém ocase také chybí kosterní svaly a v místě, kde ocas dorostl, je patrná „jizva“.
„Aligátoři jsou nesmírně zajímaví a to nejen svou velikostí. Nově prokázaná schopnost regenerace ocasu, na kterou jsme zvyklí u mnohem menších plazů, jim v temném vodním prostředí dává konkurenční výhodu," říká Cindy Xu, která studii vedla. "Náš další výzkum odhalí, proč je schopnost regenerace ocasu různá u různých druhů plazů.“
Aligátor patří do třídy plazů a spolu s ptáky a savci se taxonomicky řadí mezi amniota (blanaté). Výsledky studie vědcům poskytují důležité informace o procesech, k nimž u všech těchto tříd může docházet. „Naše zjištění, že si aligátoři zachovali schopnost komplexní regenerace ocasu, zatímco ptáci ji nemají, vyvolává otázku, kdy během evoluce ke ztrátě této schopnosti došlo," komentuje spoluautor studie Kenro Kusumi. "Je také možné, že někde existuje fosílie dinosaura, kterému dorostl ocas. Zatím jsme takový důkaz nikde v literatuře nenašli.“
„Pokud plně porozumíme tomu, jak jsou různá zvířata schopna zhojit a plně ‚opravit‛ své poškozené tkáně, můžeme tyto znalosti využít v lékařském výzkumu,“ dodává další spoluautorka studie Rebecca Fisher. Vědci doufají, že jejich zjištění pomohou ve výzkumu nových způsobů léčby zranění a nemocí.

reklama
Dále čtěte |


