https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jan-bedrich-gintl-stal-u-zrodu-lesnickeho-skolstvi-v-cechach?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Bedřich Gintl stál u zrodu lesnického školství v Čechách, od jeho smrti uplynulo 150 let

19.7.2021 01:00 | PRAHA (ČTK)
Někdejší vrchní lesmistr křivoklátského panství Jan Bedřich Gintl, který zemřel 19. července 1871 ve věku 71 let, se nejen staral o lesy tamního knížecí fürstenberského velkostatku, ale zřídil v křivoklátském Amalíně lesnickou školu, první svého druhu na území dnešní ČR.
Někdejší vrchní lesmistr křivoklátského panství Jan Bedřich Gintl, který zemřel 19. července 1871 ve věku 71 let, se nejen staral o lesy tamního knížecí fürstenberského velkostatku, ale zřídil v křivoklátském Amalíně lesnickou školu, první svého druhu na území dnešní ČR.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Někdejší vrchní lesmistr křivoklátského panství Jan Bedřich Gintl, který zemřel 19. července 1871 ve věku 71 let, se nejen staral o lesy tamního knížecí fürstenberského velkostatku, ale stál také u zrodu vzdělávání lesníků v Čechách. Se svolením Karla Egona II. z Fürstenbergu zřídil v křivoklátském Amalíně lesnickou školu, otevřenou v roce 1840 jako první svého druhu na území dnešní ČR. Vyučování na ústavu skončilo v revolučním roce 1848 a nikdy již nebylo obnoveno, na Gintlův ústav ale po sto letech navázalo učiliště a střední škola, založené na Křivoklátě v roce 1950 a fungující dodnes.
 

Syn pražského měšťana a knihvazače Matyáše, který se ještě psal Kindtel, vystudoval nejprve gymnázium a poté polytechniku v Praze a v 19 letech ho přijali do služby na fürstenberském velkostatku Křivoklát. Nadaný lesník postupně ve službě Fürstenberků prošel řadou míst, byl mimo jiné adjunktem, lesním inženýrem a stavbyvedoucím, lesmistrem (1838) a vrchním lesmistrem (1845) a nakonec v roce 1854 byl jmenován lesním radou. O čtyři roky později Gintl knížecí služby na Křivoklátě opustil, odstěhoval se do Lobče na Mělnicku, kde si otevřel dřevařský obchod a kde také dožil.

Gintl byl známý jako pokrokový praktický lesník: vzorně hospodařil na výměře bezmála 35 000 hektarů lesní půdy, staral se o plavení dřeva a vedl také provoz na koňské dráze z Lán do Prahy, která odvážela dříví z křivoklátských lesů. Dnes se na něj ale vzpomíná hlavně jako na zakladatele školy, která ke dvouletému studiu přijímala zejména syny fürstenberských úředníků, zřízenců a výjimečně i poddaných - ale také absolventy pražské techniky, kteří měli přednost a navíc mohli být přijati hned do druhého ročníku. Dalším Gintlovým důležitým činem bylo založení první České lesnické jednoty v roce 1848, která výrazně ovlivnila další vývoj oboru v Čechách.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist