https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jednani-konference-o-klimatu-je-v-kriticke-fazi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jednání konference o klimatu je "v kritické fázi"

14.12.2018 00:25 | KATOVICE (ČTK)
Jednání světové konference o klimatu COP24 vstoupila do "kritické fáze" a vyžadují ústupky od všech zainteresovaných, pokud mají skončit úspěchem. / Ilustrační foto
Jednání světové konference o klimatu COP24 vstoupila do "kritické fáze" a vyžadují ústupky od všech zainteresovaných, pokud mají skončit úspěchem. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jednání světové konference o klimatu COP24 vstoupila do "kritické fáze" a vyžadují ústupky od všech zainteresovaných, pokud mají skončit úspěchem. Agentuře AP to řekl náměstek polského ministra ochrany životního prostředí Michal Kurtyka, který konferenci v Katovicích předsedá.
 

Ministři z téměř 200 zemí světa podle něj pracují na "odblokování" zbývajících problémů, které vyžadují "politické zapojení vůdců".

"Právě teď velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom se mohli pohnout kupředu v kritické fázi jednání," řekl.

Polské předsednictví konference ve středu předložilo "zhuštěný", tedy seškrtaný návrh. Ale i ten stále obsahuje mnoho otázek, na nichž se účastníci neshodují. "Postupujeme kupředu, ale je to velice složité, je široká škála otázek, o kterých jednáme souběžně a současně," poznamenal Kurtyka.

Konference má skončit dnes. Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vrátil do Katovic, aby pobídl účastníky k dosažení kompromisu. Někteří pozorovatelé se obávají, že by summit mohl skončit bez shody na pravidlech uplatňovaní pařížské dohody o klimatu.

"Bez Katovic neexistuje žádná Paříž," řekl Kurtyka. Je přesvědčen, že rozhovory mohou skončit úspěšně, nicméně připustil, že to je "v rukou stran", tedy zemí, které se účastní vyjednávání.

Diplomaté a ministři pracovali přes noc, aby překlenuli rozpory, a očekává se, že polské předsednictví tyto návrhy shrne a odpoledne je předloží delegátům. Podle německého vyjednávače Karstena Sacha půjde o klíčový test toho, zda jednání budou úspěšně dnes završena.

Hlavním cílem 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24) je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Tou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Respektive proti období let 1850 až 1900.

Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů.

Na konferenci se chudé země domáhají záruk finanční podpory, aby se dokázaly s klimatickými změnami vyrovnat. Třetím cílem jednání je přimět vlády k ambicióznějším závazkům v příštích dvou letech, byť bez přesných čísel.

Konference, jíž se účastní více než 190 zemí včetně České republiky, začala v neděli 2. prosince plenárním zasedáním. Českou delegaci vede na COP24 ministr životního prostředí Richard Brabec.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

14.12.2018 08:04
Nevím proč, ale stále více mi tato akce připomíná zvláštní číslo časopisu Nová Mysl, věnované nutnosti vedoucí úlohy komunistické strany ve společnosti, které vyšlo na začátku prosince 1989 (no nekupte to pár dní poté, co byl příslušný ústavní článek oficiálně zrušen!).

USA je poslaly kam slunce nesvítí, Brazílie se přidala. Třetí svět má zájem maximálně na peníze údajne pro budování OZE (které ovšem z větší části končí v kapsách místních kleptokracií).
A začínají se bouřit obyvatelé států EU: V Maďarsku masově podporují Orbána, "populisté" se dostali to vlády v Rakousku a dominují v Itálii, klimaskeptické je i pořádající Polsko, a všude jinde stále roste voličská podpora sil, majících oteplistické fantasmagorie u koncové části trávícího traktu. Naposled si před "antiekologickými" žlutými vestami zahnědil kalhoty zvnitřku fašista (dle marxistického výkladu tohoto pojmu zcela jednoznačně) Macron.

Začínají na tom být, soudruzi oteplisté, jak ti komunisté v roce 1989.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.12.2018 13:29 Reaguje na Jan Šimůnek
Jediný vypatlaný fašista a demagog jste tu Vy Šimůnku a ještě chvíli budete dráždit těmito příspěvky na hranici zákonnosti a podám na Vás trestní oznámení....

Odpovědět
ig

14.12.2018 16:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Že byste byl v koncích s argumenty?
Odpovědět
M

Miloslav Dědek

14.12.2018 11:21
Zlehčování problému globálního oteplování se může vymstít. Řešení problému globálního oteplování je známé. Smutnou skutečností je, že stávající globální mocensko-politické struktury nejsou schopné toto řešení důsledně realizovat. Ve výrobě, výzkumu, vědě a v dalších oblastech se rychle a úspěšně vyvíjejí velké globální organizace. Naproti tomu vývoj globální mocensko-politické struktury stagnuje. Je nejvyšší čas začít efektivně omezovat příčiny oteplování atmosféry, ale stávající mocensko-politické struktury to nejsou schopné realizovat a podobně tomu je i při řešení mnoha dalších závažných globálních problémů lidstva. Jedna z možných cest k vytvoření celosvětové mocensko-politické struktury, která budou schopná efektivně realizovat nejen opatření proti oteplování atmosféry, je uvedena v článku OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA -
http://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html
Odpovědět

14.12.2018 13:47 Reaguje na Miloslav Dědek
Souhlas.. jak by svět mohl táhnout za jeden provaz v naplňování klimatických cílů, když právě probíhá další demagogické maximum s hlavní nosnou myšlenkou migrace... (migrace je mimochodem způsobena právě hlavně změnami klimatu) ti co se nacpali tímto jedem teď politikům, kteří jim slíbili, že s migrací zatočí věří úplně vše a dokonce to pak všude hlásají například jako slaboduchý psychopat Šimůnek....

Politici (hlavně samozřejmě ti populisti typu Zeman, Putin, Trump,...) se teď bojí říct lidem, že jde život na této planetě lidskou rukou do pekla, protože se bojí, že přijdou právě o ty voliče, které si teď svým lhaním a demagogií připoutali a zobou jim z ruky......

V tom (mimo jiné) je problém dnešní doby.... potkaly se projevy změny klimatu s tím, že populističtí politici teď (jako například před druhou světovou válkou) hrají onu nebezpečnou hru plnou lží a nenávisti, která jim zaručuje podporu té časti společnosti, která se nechá zblbnout a které stačí zahrát na určitou notu a ti pak udělají pro takového "spasitele" úplně vše.... třeba budou bojovat i proti vlastním zájmům, které nejsou schopni identifikovat.............
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.12.2018 12:11
@Miloslav Dědek
Jste na omylu. Naopak, toto "nebezpečí" je výmysl právě těch "globálních ekonomických struktur" a má jim umožnit jednak zvýšit daňovou zátěž, a tím další strádání normálních lidí (proto taky vzpoura "žlutých vest" ve Francii), jednak na sebe strhnout větší podíl moci omezováním demokracie. To druhé jasně ukazují lidé jako vy (ale v diskusi zde na Ekolistu se jich najde více a mezi zelenými naprosto převažují), nadšeně vítající možnost zotročení fašistickou diktaturou, která by jim jako kompenzaci toho uvržení do otroctví předhodila pár imaginárních blábolů o tom, jak zásadním způsobem bojuje se "strašlivým nebezpečím pro ekologii" (nejlépe blíže nedefinovaným, aby se to nedalo kontrolovat).
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.12.2018 13:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Šimůnku přestaňte laskavě otravovat lidi tou svou demagogií a ohýbáním pravdy a začněte raději zpytovat svědomí!!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.12.2018 09:33
@Lukáš Kašpárek
Co je "fašistického" na konstatování, že lidé už začali reflektovat lži klimaalarmistů natolik, že proti nim začínají aktivně politicky bojovat? V podstatě i to hnutí "žlutých vest" funguje uvnitř limitů zákona a principů demokracie.
Prostě se celá tahle lež hroutí, jako ten komunismus v roce 1989 nebo nacismus/fašismus v roce 1945.

@anonymus
Migrace nemá s klimatickou změnou nic společného. Minimálně proto, že tyto změny se projevují jen v mírném a polárním pásu, zatímco v tropech a subtropech se teploty prakticky nemění (a bylo tomu tak i v minulých teplejších a studenějších obdobích).
Migrace je dána jednak cestou za sociálními dávkami, jednak snahou o násilné šíření islámu. Kdyby lidé, kteří dají pašerákům tisíce dolarů, tyhle peníze investovali na místě, ať už do zemědělství nebo do nějaké výroby, přišli by si na víc peněz než jsou ty sociální dávky v civilizovaných zemích. Ale to by museli pracovat (mnozí se už nechali slyšet, že Evropané jsou divní / hloupí, že ráno vstávají, jdou do práce a celý den tam makají - ono přece stačí jít na příslušný úřad a vyzvednout si dávky...).
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.12.2018 13:54
Domnívám se, že pro přírodu a procesy na zeměkouli je největší katastrofa, když se domýšlivý lidští nafoukanci domnívají a rádoby statisticky i dokazují,že lidstvo svým pachtěním po pohodlí a pr..děním svých stád, může změnit celosvětově teplotu atmosféry, nebo udělat vzduch nedychatelným. Krátkodobě a úmyslně jistě ano. ale není to běžná po staletí probíhající lidská činnost? Co naše ovzduší a naše vody otravuje se ve skutečnosti neřeší, jen kolik válek a jak smradlavých a hrozných proběhlo a probíhá i teď, kolik dokonalých bomb zamořilo vzduch, půdy a vody, zemědělské chemikálie trvale otravující půdu a vzduch, hořící ropná pole, stále vytékájí jaderný odpad, trvale se zvyšující letecký provoz a sekundárně tím měnící se teplotu a proudění vyšších vrstev atmosféry......ale mi budeme jako celonárodní problém řešit Mařku z Dolní Horní, že jí kouří komín, nebo prosakuje žumpa, nebo tvrdit že mít staré auto je pomalu zločin.
Odpovědět

Jan Šimůnek

17.12.2018 16:34
@Milan Milan
V tomhle absolutní souhlas. To, co ekologové žvaní, jsou jen nesmysly a jejich aktivity lidem škodí.
Přitom nemá cenu s touto politicky udržovanou pavědou bojovat nějakou argumentací a vědecky doloženými fakty. To by bylo stejně marné, jako boj sovětských genetiků s Lysenkem. Je nutno je připravit o politickou podporu a o finance.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist