Jednání konference o klimatu je "v kritické fázi"
Ministři z téměř 200 zemí světa podle něj pracují na "odblokování" zbývajících problémů, které vyžadují "politické zapojení vůdců".
"Právě teď velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom se mohli pohnout kupředu v kritické fázi jednání," řekl.
Polské předsednictví konference ve středu předložilo "zhuštěný", tedy seškrtaný návrh. Ale i ten stále obsahuje mnoho otázek, na nichž se účastníci neshodují. "Postupujeme kupředu, ale je to velice složité, je široká škála otázek, o kterých jednáme souběžně a současně," poznamenal Kurtyka.
Konference má skončit dnes. Generální tajemník OSN António Guterres se ve středu vrátil do Katovic, aby pobídl účastníky k dosažení kompromisu. Někteří pozorovatelé se obávají, že by summit mohl skončit bez shody na pravidlech uplatňovaní pařížské dohody o klimatu.
"Bez Katovic neexistuje žádná Paříž," řekl Kurtyka. Je přesvědčen, že rozhovory mohou skončit úspěšně, nicméně připustil, že to je "v rukou stran", tedy zemí, které se účastní vyjednávání.
Diplomaté a ministři pracovali přes noc, aby překlenuli rozpory, a očekává se, že polské předsednictví tyto návrhy shrne a odpoledne je předloží delegátům. Podle německého vyjednávače Karstena Sacha půjde o klíčový test toho, zda jednání budou úspěšně dnes završena.
Hlavním cílem 24. konference OSN o změnách klimatu (COP24) je přijetí pravidel, která by umožnila úplnou realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Tou se vůdci zemí z celého světa zavázali udržet zvyšování teploty "výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně" v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Respektive proti období let 1850 až 1900.
Růst teplot přitom už dosáhl hranice jednoho stupně a současné národní cíle týkající se emisí skleníkových plynů by podle odborníků oteplování zastavily až na hodnotě tří stupňů.
Na konferenci se chudé země domáhají záruk finanční podpory, aby se dokázaly s klimatickými změnami vyrovnat. Třetím cílem jednání je přimět vlády k ambicióznějším závazkům v příštích dvou letech, byť bez přesných čísel.
Konference, jíž se účastní více než 190 zemí včetně České republiky, začala v neděli 2. prosince plenárním zasedáním. Českou delegaci vede na COP24 ministr životního prostředí Richard Brabec.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Jan Šimůnek
14.12.2018 08:04USA je poslaly kam slunce nesvítí, Brazílie se přidala. Třetí svět má zájem maximálně na peníze údajne pro budování OZE (které ovšem z větší části končí v kapsách místních kleptokracií).
A začínají se bouřit obyvatelé států EU: V Maďarsku masově podporují Orbána, "populisté" se dostali to vlády v Rakousku a dominují v Itálii, klimaskeptické je i pořádající Polsko, a všude jinde stále roste voličská podpora sil, majících oteplistické fantasmagorie u koncové části trávícího traktu. Naposled si před "antiekologickými" žlutými vestami zahnědil kalhoty zvnitřku fašista (dle marxistického výkladu tohoto pojmu zcela jednoznačně) Macron.
Začínají na tom být, soudruzi oteplisté, jak ti komunisté v roce 1989.
Lukáš Kašpárek
14.12.2018 13:29 Reaguje na Jan ŠimůnekMiloslav Dědek
14.12.2018 11:21http://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html
Politici (hlavně samozřejmě ti populisti typu Zeman, Putin, Trump,...) se teď bojí říct lidem, že jde život na této planetě lidskou rukou do pekla, protože se bojí, že přijdou právě o ty voliče, které si teď svým lhaním a demagogií připoutali a zobou jim z ruky......
V tom (mimo jiné) je problém dnešní doby.... potkaly se projevy změny klimatu s tím, že populističtí politici teď (jako například před druhou světovou válkou) hrají onu nebezpečnou hru plnou lží a nenávisti, která jim zaručuje podporu té časti společnosti, která se nechá zblbnout a které stačí zahrát na určitou notu a ti pak udělají pro takového "spasitele" úplně vše.... třeba budou bojovat i proti vlastním zájmům, které nejsou schopni identifikovat.............
Jan Šimůnek
14.12.2018 12:11Jste na omylu. Naopak, toto "nebezpečí" je výmysl právě těch "globálních ekonomických struktur" a má jim umožnit jednak zvýšit daňovou zátěž, a tím další strádání normálních lidí (proto taky vzpoura "žlutých vest" ve Francii), jednak na sebe strhnout větší podíl moci omezováním demokracie. To druhé jasně ukazují lidé jako vy (ale v diskusi zde na Ekolistu se jich najde více a mezi zelenými naprosto převažují), nadšeně vítající možnost zotročení fašistickou diktaturou, která by jim jako kompenzaci toho uvržení do otroctví předhodila pár imaginárních blábolů o tom, jak zásadním způsobem bojuje se "strašlivým nebezpečím pro ekologii" (nejlépe blíže nedefinovaným, aby se to nedalo kontrolovat).
Lukáš Kašpárek
14.12.2018 13:32 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
15.12.2018 09:33Co je "fašistického" na konstatování, že lidé už začali reflektovat lži klimaalarmistů natolik, že proti nim začínají aktivně politicky bojovat? V podstatě i to hnutí "žlutých vest" funguje uvnitř limitů zákona a principů demokracie.
Prostě se celá tahle lež hroutí, jako ten komunismus v roce 1989 nebo nacismus/fašismus v roce 1945.
@anonymus
Migrace nemá s klimatickou změnou nic společného. Minimálně proto, že tyto změny se projevují jen v mírném a polárním pásu, zatímco v tropech a subtropech se teploty prakticky nemění (a bylo tomu tak i v minulých teplejších a studenějších obdobích).
Migrace je dána jednak cestou za sociálními dávkami, jednak snahou o násilné šíření islámu. Kdyby lidé, kteří dají pašerákům tisíce dolarů, tyhle peníze investovali na místě, ať už do zemědělství nebo do nějaké výroby, přišli by si na víc peněz než jsou ty sociální dávky v civilizovaných zemích. Ale to by museli pracovat (mnozí se už nechali slyšet, že Evropané jsou divní / hloupí, že ráno vstávají, jdou do práce a celý den tam makají - ono přece stačí jít na příslušný úřad a vyzvednout si dávky...).
Milan Milan
17.12.2018 13:54Jan Šimůnek
17.12.2018 16:34V tomhle absolutní souhlas. To, co ekologové žvaní, jsou jen nesmysly a jejich aktivity lidem škodí.
Přitom nemá cenu s touto politicky udržovanou pavědou bojovat nějakou argumentací a vědecky doloženými fakty. To by bylo stejně marné, jako boj sovětských genetiků s Lysenkem. Je nutno je připravit o politickou podporu a o finance.