Jezero Most se otevře v září, hotové jsou pláže i parkoviště
Pracovat se bude v okolí jezera s maximální hloubkou 75 metrů i po jeho otevření. Nepřístupné budou zatím některé části komunikací a pláží, kde budou pokračovat stavební práce, jako je přemostění potrubí splaškové kanalizace přes řeku Bílinu či sanace sesuvu svahu včetně dokončení komunikace k sypané hrázi, uvedla Vydrová.
Vyrobena jsou mola, která se musí připevnit k již hotovým kotevním blokům. "Toto řešení lidem zajistí komfortní přístup do vody. Ta patří mezi nejprůzračnější u nás. Vidět je až do hloubky téměř devíti metrů," uvedla Vydrová.
Na plážích budou převlékárny, plocha se stoly pro stolní tenis, tři hřiště na plážový volejbal. Dočasně budou na místě mobilní záchody. S ohledem na to, že se jezero zpřístupní až na konci sezony, bude kompletní servis včetně zázemí pro cyklisty lidem k dispozici až na zahájení sezony v roce 2021.
Přečtěte si také |
Příběh jezerní krajiny Podkrušnohoří může skončit dříve, než začneJezero Most zůstane v majetku státu ve správě Palivového kombinátu Ústí (PKÚ). Radnice měla zájem o bezúplatné převedení jezera i všech okolních pozemků do vlastnictví. Jsou to historické pozemky, na nichž stávalo středověké město, které muselo ustoupit těžbě uhlí.
Převod pozemků podle Vydrové není v současné době možný. "Důvodem je kolize se směrnicemi EU týkajícími se nepovolené veřejné podpory. Město by mohlo dané pozemky odkoupit, bohužel to není v jeho finančních možnostech, jelikož se jedná o částku v řádu stamilionů korun," uvedla Vydrová.
Město vnímá území jezera jako rozvojovou plochu. "Společně s PKÚ do budoucna chystá další projekty, které napomohou tomu, aby se do lokality vrátil život. Jde především o zpracování územní studie řešení jižních svahů jezera, tedy vhodné dobudování kompletního zázemí k plážím a přístavišti, včetně restaurace. PKÚ dále chystá projekt kempu včetně potřebného zázemí a projekt vyhlídky na jezero," řekla mluvčí mostecké radnice.
Jámu lomu Ležáky začal Palivový kombinát Ústí napouštět v roce 2008. Zatopená plocha má rozlohu 309 hektarů. Otevření jezera se několikrát odkládalo. Problémy se objevily při pracích na vedení potrubí kanalizace pod řekou Bílinou. Objednatel bude některé části staveb reklamovat a vyžadovat po zhotoviteli jejich opravu.
Přečtěte si také |
Kdysi vyrabované a opuštěné Krušné hory jsou teď moje životní láska, říká kulturolog Petr Mikšíčekreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Bohumil 56gogo
24.7.2020 09:26Lukáš Kašpárek
24.7.2020 11:32 Reaguje na Bohumil 56gogoMilan G
25.7.2020 11:59 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
31.7.2020 09:53 Reaguje na Milan GVaše manipulace s příchutí urážky se minula účinkem a nechává mne naprosto klidným :)
Majka Kletečková
29.7.2020 16:33Takové řešení bych upřednostnila místo zasypání bývalých lomů na hlínu u cihelny mezi Čes. Budějovicemi a Dobrou Vodou sajrajtem ze skládek.
Lukáš Kašpárek
31.7.2020 10:02 Reaguje na Majka KletečkováJde tu o zkomerčnění místa, které mohlo sloužit ušlechtilejším cílům.... ale to je rys doby a dosavadního neukojení obyvatel ČR materiálním přístupem ke všemu.... všechno se měří jen na peníze a nekomerční využití čehokoliv zajímá jen ty opravdu ušlechtilé... a těch je v této zemi opravdu málo....