https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihoceska-agrarni-komora-zakaz-klecovych-chovu-je-diskriminacni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeská agrární komora: Zákaz klecových chovů je diskriminační

16.11.2020 11:42 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Horní komora také vyzvala podobně jako Sněmovna vládu "k aktivnímu prosazování zákazu klecových chovů na úrovni EU".
Horní komora také vyzvala podobně jako Sněmovna vládu "k aktivnímu prosazování zákazu klecových chovů na úrovni EU".
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | U.S. Department of Agriculture / Flickr.com
Zákaz klecových chovů nosnic od roku 2027, který schválil Senát, je podle agrární komory jižních Čech diskriminační krok, pokud nebudou ve stejné době zakázány v zemích, odkud se vejce do ČR vozí. Potravinářům hrozí, že budou mít zmařené miliardové investice. Rizikem je i nákaza ptačí chřipkou, která se šíří ve volných chovech. ČTK to řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
 

"Je to diskriminační krok, pokud se (klecové chovy) nezakážou i v zemích, ze kterých se do Česka vajíčka dovážejí, a to v i podobě zpracovaných výrobků, jako jsou sušenky či majonézy. Domníváme se, že je to populistické opatření. Doufáme, že nebudou znehodnocené investice, protože naši výrobci investovali obrovské miliardy do obohacených klecí," řekla ředitelka.

Z veterinárního hlediska považuje za výstrahu to, že v Evropě se enormně vyskytuje pro lidi nakažlivá ptačí chřipka. Šíří se mezi divokými, volně žijícími ptáky. Podle Šťastné hrozí nákaza právě ve volných chovech.

"Tedy v těch, do nichž se mají přesunout klecové chovy, o což usilují ekologičtí aktivisté. Navíc chov drůbeže ve velkých hejnech způsobuje slepicím obrovský stres a drůbež pak ve volných chovech vykazuje mnohem vyšší úmrtnost a vyšší výskyt například salmonely," řekla Šťastná.

Horní komora na popud svého zdravotního výboru vyzvala podobně jako Sněmovna vládu "k aktivnímu prosazování zákazu klecových chovů na úrovni EU". Vyžádala si, aby ji kabinet o této věci informoval do konce března příštího roku. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) namítal, že posun v tomto směru lze očekávat až za rok. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist