https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihokorejsti-farmari-v-soulu-protestovali-proti-planu-zakazat-chov-psu-na-maso
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihokorejští farmáři v Soulu protestovali proti plánu zakázat chov psů na maso

30.11.2023 21:57 (ČTK)
Volání po zákazu konzumace psího masa v Jižní Koreji roste. V 51milionové zemi vlastní více než šest milionů domácností psa jako mazlíčka, uvádí Reuters.
Volání po zákazu konzumace psího masa v Jižní Koreji roste. V 51milionové zemi vlastní více než šest milionů domácností psa jako mazlíčka, uvádí Reuters.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | zamogilnykh / Depositphotos
Desítky jihokorejských farmářů se dnes v metropoli Soulu střetly s policií při demonstraci, na níž protestovali proti vládnímu plánu zakázat chov psů na maso. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Vládní strana prezidenta Jun Sok-jola předložila návrh zákona, který by měl obchodování se psím masem zakázat. Někteří poslanci přišli s podobnými návrhy již v minulosti, toto je ale poprvé, co má krok vládní podporu, píše agentura AP. Návrh údajně podporuje i velká část opozice.

Dnes se v blízkosti prezidentského úřadu shromáždilo asi 200 chovatelů psů na maso, majitelů restaurací a dalších lidí zapojených do tohoto průmyslu. Skandovali, zpívali, hrozili pěstmi a pronášeli projevy kritizující vládní plány.

Někteří farmáři do města přijeli s nákladními auty, na nichž měli psy v klecích, policisté jim ale přístup na místo demonstrace nepovolili. Při protestní akci policisté tři demonstranty zadrželi, sdělili farmáři.

Volání po zákazu konzumace psího masa v Jižní Koreji roste. V 51milionové zemi vlastní více než šest milionů domácností psa jako mazlíčka, uvádí Reuters. V průzkumu z loňského roku se dvě třetiny respondentů vyslovily proti konzumaci psího masa a pouze osm procent dotázaných uvedlo, že v posledním roce psí maso skutečně jedli. V roce 2015 bylo takových lidí ještě 27 procent. Kritici poukazují mimo jiné na to, že věc poškozuje pověst země v zahraničí a porušuje práva zvířat.

Kampaň proti obchodování se psím masem zesílila také díky jihokorejské první dámě Kim Kon-hi, která je milovnicí domácích zvířat a opakovaně podpořila zákaz zabíjení psů kvůli masu. Účastníci dnešní demonstrace manželku prezidenta Jun Sok-jola zasypali drsnými urážkami, uvedla agentura AP. Prezidentský pár má podle Reuters doma šest psů, včetně vodicího a záchranářského psa ve výslužbě.

Podle vládního návrhu zákona by měl být chov psů na maso ukončen do roku 2027. Farmáři by získali mimo jiné finanční podporu na zrušení stávajících provozů a zahájení nového podnikání.

Farmáři požadují pro ukončení svého podnikání delší období a chtějí přímé finanční odškodné, pokud se mají chovů vzdát. Argumentují také, že tento druh podnikání se sám vytratí, až starší občané, kteří jsou hlavními zákazníky prodejců psího masa, zemřou.

"Většině zaměstnanců v tomto průmyslu je 60 až 70 let, takže nehledají nové zaměstnání, ale slušný důchod," uvedl bývalý generální tajemník asociace farmářů Ču Jong-pong, který se také dnešní demonstrace zúčastnil. "Mezi mladými Jihokorejci je jen málo konzumentů psího masa, a tak se dá předpokládat, že se tento zvyk v příštích 15 až 20 letech stejně vytratí," dodal.

Kvůli masu se každoročně podle zmíněné asociace porazí 700.000 až milion psů, před deseti až dvaceti lety jich bylo několik milionů. Někteří aktivisté tvrdí, že údaje farmářů jsou přehnané. Chovatelé podle nich chtějí ukázat, že průmysl je příliš velký na to, aby se dal jen tak zničit, píše AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

1.12.2023 05:30
když někomu nedělá problém sníst prase či krávu, měl by umět sníst i psa
Odpovědět
va

vaber

1.12.2023 10:14
proč musí trpět jen inteligentní prasátka a neinteligentní kuřata,
psi se taky rychle množí ,takže jsou vhodný druh pro chov na maso,
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

1.12.2023 11:10 Reaguje na vaber
Souhlas, napr. takove prase je velmi vychytrale.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.12.2023 14:24
Kdysi se psi jedli i u nás běžně. Rasovy děti bývaly jediné, které měly
dostatek masa na rozdíl od ostatních chudých lidí a psí klobásky, či ještě
nedávno(40 let) guláš v jednom motorestu bývaly vyhlášenou pochoutkou. To
tu ale nikdo neblbnul a bral přírodu a život tak, jak tu býval tisíce let
dozadu. Bohužel množství očkování a granulovaná strava už dnes odpuzuje
od požívání psího masa i ty, kteří ho kdysi běžně konzumovali. Já osobně
bych to dnes ani nezkoušel.
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.12.2023 14:32
V J. Korei je maso velmi drahé, nemají tolik zdrojů. Tak pokud je chov psů na maso jednoduchý, proč se ho vzdávat. Je to podobné jinde s morčaty, králiky … Závisí to naštěstí na rozhodnutí Korejců.
Odpovědět
AD

Alice D

1.12.2023 18:52
Tak někde byl běžný i kanibalismus, že
Odpovědět
sv

sv

2.12.2023 17:30 Reaguje na Alice D
"byl"? V rusácku JE běžný.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-dvanactileta-ruska-skolacka-a-jeji-pritel-zavrazdili-a-snedli-muze-40194422
https://www.lidovky.cz/svet/kanibalove-z-ruska-snedli-za-dvacet-let-na-tricet-lidi-odhalily-je-selfie.A170926_113852_ln_zahranici_mha
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.12.2023 08:53
Připojují se k protestu farmařu.Psí maso je chutné a zdravé.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.12.2023 09:28
Nejezte psy.Jsou lepší než manželka,družka,přítelkyně.Čím pozdějí přijdete z hospody tím větší má radost.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.12.2023 09:01 Reaguje na karel krasensky
😀vidím, že máte s ženami velké zkušenosti
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist