Jižní Amerika zažívá nejhorší požáry za 15 let, nejhůře je na tom Brazílie
Současný levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva prosadil řadu opatření ve snaze odlesňování zbrzdit, což se mu daří. Například od loňského srpna do konce letošního července bylo v zemi odlesněna o téměř polovinu menší plocha než o rok dříve.
Prezident Lula nicméně tento týden přiznal, že vláda "nebyla stoprocentně připravená" na tak velkou vlnu požárů, a slíbil vyčlenit další prostředky na boj s nimi. Počty lesních požárů v Brazílii jsou stále daleko rekordu v roce 2007, kdy jich za celý rok zaznamenali na 394 000. Nyní je ale situace složitá i proto, že hořet začíná v různých regionech země skoro ve stejnou dobu, řekla agentuře AFP Ane Alencarová z institutu pro výzkum Amazonie (IPAM).
K velké vlně požárů přispívá sucho, které je v Brazílii nyní nejhorší od roku 1950 a s nímž se potýkají na asi 60 procentech jejího území. Podle meteorologů by mělo trvat ještě nejméně do poloviny října. Ministryně životního prostředí Marina Silvaová situaci přičítá klimatické změně.
Řeky v Brazílii vysychají, zvířata trpí žízní a některá umírají kvůli popáleninám. Kouř z požárů zahaluje dýmem města a způsobuje mnoha lidem respirační problémy. Požáry ohrožují také desítky domorodých kmenů v Amazonii, napsala tento týden agentura EFE.
Za velkou část lesních požárů v Brazílii mohou firmy a lidé, kteří vypalují lesy, aby měli další území pro chov dobytka či jinou zemědělskou činnost. Normálně je pro to nutné povolení místních úřadů, mnozí to ale dělají ilegálně. V současné situaci podle RFI platí zákaz pro celou zemi. Prokuratura podle vlády vyšetřuje přes padesát lidí kvůli vzniku lesních požárů.
reklama