Katastrofa se zatím nekoná, index ukazující na masivní vymírání druhů je zatížen chybami
Tým Briana Leunga z kanadské McGillovy univerzity se rozhodl zacílit na původ a zhodnocení kvality dat, která o katastrofickém globálním poklesu populací obratlovců referují. Povšimli si přitom, že dosud užívaná standardní metrika, známá jako Living Planet Index (LPI), trpí celou řadou dost zásadních neduhů. Často citovaný LPI totiž ve svém principu vychází z monitorování 27 399 dílčích populací celkem 4798 živočišných druhů. A na základě sledování jejich průběžného vývoje pak vyhodnocuje celosvětový trend biologické diverzity, který zahrnuje i všechny ostatní, tedy asi 60 000 druhů obratlovců. V čem je háček? Je to trochu podobné, jako s volebními průzkumy.
Nepočítáme jen ty, kteří mají problém?
Pokud anketu o volebních preferencích uspořádáte v tradiční baště jedné politické strany, budete se vyptávat jen určité věkové či profesní skupiny, doberete se nejspíš zkresleného výsledku, který nebude dobře vypovídat o celém obrazu nálad ve společnosti. A zrovna tak, když se rozhodnete stanovovat LPI u druhů již ohrožených a budete srovnávat stav jejich populací v současnosti s počty v 70. letech minulého století, dobré zprávy vás většinou nečekají. Úplně v nepořádku to potud není. To až ve chvíli, kdy tato získaná data vztáhneme k výpovědi o stavu celé biodiverzity. Zprůměrování nevypovídajících průměrů, to už je slušná slabina.
Představte si například jednu takovou imaginární populaci sledovaného druhu, která skutečně katastroficky poklesne ve své početnosti o 99 %, tedy na samou hranici úplného vyhubení. I kdyby se jinde druhá taková populace toho samého druhu zvedla v početnosti padesátkrát (nebo dalších 393 dalších populací toho samého druhu zvýšilo svou početnost o 1 %, což nejspíš lidsky řečeno naznačuje stabilní růst a plošně dobře fungující ochranu druhu), matematickým výsledkem bude pořád snížení početnosti celého druhu o polovinu.
A to je přesně to, co je dnes k vidění při nadužívání LPI. Když k tomu přičtete potřebnou mediální zkratku, dozvíte se pak o tom, že více než polovina, případně tři čtvrtiny druhů obratlovců (respektive jejich populace) vykazují ve srovnání s nedávnou minulostí katastrofický pokles.
Index, který si zaslouží změnu
S indexem prostě silně zacloumá jedna nebo pár populací daného druhu v jedné geografické oblasti, která rapidně ubývá, a rozhodí výsledek pro celý druh, potažmo pak vypovídací schopnost celého indexu.
Jak tento statistický neduh průměrů napravit? Třeba tím, že se podíváte na konkrétní data, vztažená k populacím jednotlivých sledovaných druhů. A zjistíte, které jsou na tom skutečně špatně jako druh, celek. Což je přesně přístup Briana Leunga a jeho kolegů.
Ti vysledovali, že onu extrémně vychylující výpověď generují ve své podstatě jen asi 3 % populací obratlovců. Pokud bychom je z indexu jako odchylné hodnoty vyřadili, rázem by LPI vypadal dočista jinak. Místo katastrof a úbytku by referoval o globálním mírném růstu populací obratlovců.
Celé je to drobet složitější, protože LPI je možno vychýlit dvěma směry. V příslušném datasetu sledovaných populací se nachází 16 shluků (reprezentující přibližně 1 % populací obratlovců), které celý index sunou k apokalyptickým vizím. A je v něm také 7 shluků dat (odpovídající 0,4 % populací), jež přesouvají svým růstem LPI k extrémnímu optimismu.
Co dělá zbytek? Vlastně je na tom pořád stejně
Zásadní je přitom ten „zbytek“, oněch zhruba 98,6 % populací. Ten totiž nevykazuje žádný přesvědčivý globální trend, ani směrem k propadu, ani k růstu. Je víceméně stabilní. Svět se tedy do záhuby podle všeho úplně neřítí. A pokud ano, nečiní tak matematicky zřejmým způsobem.
Pochopitelně, že některé druhy a jejich populace zažívají katastrofický propad početnosti. Typicky plazi a obojživelníci Severní, střední a Jižní Ameriky nebo ptáci Indo-pacifického regionu. „Ti vykazují setrvalý systematický pokles plošně v celé geografické oblasti,“ říká Leung. „Nicméně celkovým globálním obrazem není poušť bez biodiverzity. Důkazy nic takového nepotvrzují.“
Leung spolu s kolegy přitom nehodlá zlehčovat krizi biodiverzity a problémy, kterým lidská civilizace nyní čelí. Podstatou jejich práce je jasně doložit to, že situace popisovaná médii není tak chmurná. „Je to pro všechny dobrá a motivující zpráva. Protože jinak by to znamenalo, že posledních padesát let ochrany přírody nemělo žádný podstatný efekt.“
Vymírají a mizí. Ale taky se vrací a rostou
Změna je konstantní jev každého živého systému a planetární biota rozhodně není výjimkou. Růst jednotlivých populací prokládají epizody propadu početnosti, například v návaznosti na vztahy s jinými, nepůvodními konkurenčními druhy, různými přírodními a antropogenními katastrofami.
Tým biologů z univerzity v Edinburghu se pokusil na datech 10 000 časových řad sledování populací dvou tisícovek druhů stanovit obecný trend. Co zjistili? Že 15 % sledovaných populací vykázalo pokles početnosti, 18 % populací za sledované údobí v početnosti narostlo a 67 % populací druhů nevykázalo výraznou změnou ani jedním směrem. Celosvětově obojživelníci spíše ubývají, zatímco populace ptáků, savců a plazů spíše rostou.
Jinými slovy, obecné populační trendy jednotlivých druhů nejsou spjaty s faktory vzácnosti či globálního ohrožení jednotlivých druhů. Velmi dobře to komentuje český biolog David Storch: „Řada obratlovců sice ubývá, ale populace jiných se zase zvyšují, takže to v součtu vychází víceméně vyrovnaně.“
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (28)
Miroslav Vinkler
23.12.2020 06:40Ten rozdíl je přímo strašidelný a svědčí o špatné situaci v oblasti životního prostředí. Na vině je pochopitelně člověk a jeho nepřijatelné chování ve vztahu k přírodě.
Pavel Hanzl
24.12.2020 14:42 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Daneš
25.12.2020 15:13 Reaguje na Pavel HanzlKarel Zvářal
25.12.2020 15:50 Reaguje na Pavel HanzlJiří Daneš
25.12.2020 15:12 Reaguje na Miroslav VinklerTam, kde byla v řece kdysi lechce kalná voda s vyústěními kaálů z města, plná hrouzků, střevlí, ouklejek, jelců, ale i sem tam pstruha, i vrankami pd kameny, teče dnes v řece průzračná voda, ale bez jediné z těch ryb. Čím pak to asi je?
vaber
23.12.2020 09:20když jsem byl,malý kluk běhali jsme po loukách a trhali všelijaké kytky ,dnes na loukách roste nějaká divná tráva která všechny ostatní rostliny vytlačí
prostor který sekám před domem stačí postříkat hnojivem a mizí všechny ostatní rostliny a zůstává jen tráva, což je považováno za krásné ,když zmizí sedmikrásky a vše ostatní,
hnojiva prospívají některým rostlinám a jiné ničí a na pole se valí hnojiva co prospívají obilí a to je vlastně tráva
Karel Zvářal
23.12.2020 10:34 Reaguje na vaberRadomír Dohnal
23.12.2020 11:10 Reaguje na vaberRadomír Dohnal
23.12.2020 11:16 Reaguje na Radomír DohnalKarel Zvářal
23.12.2020 11:43 Reaguje na Radomír DohnalRadomír Dohnal
23.12.2020 12:37 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
23.12.2020 13:37 Reaguje na Radomír DohnalV. Kolar
24.12.2020 09:36 Reaguje na Karel ZvářalJan Knap
24.12.2020 15:45 Reaguje na V. KolarVáclav John
27.12.2020 18:38 Reaguje na Jan Knaphttps://www.myslivost.cz/Pro-myslivce/Aktuality/Myslivecka-statistika-za-rok-2016
Je to myslivecká statistika, nikoliv ochranářská. Počty zajíců polních se propadly v 70. letech a pak už šly jenom dolů. 90. léta už byl jen pokles z velmi nízkého stavu na ještě o trošku nižší.
Krach populace zajíce byl - máme-li věřit mysliveckým číslům - otázkou velmi krátké doby a kryl se s druhou vlnou kolektivizace. A nastal velmi dlouho před sametovou revolucí.
Karel Zvářal
24.12.2020 17:01 Reaguje na V. KolarMilan Milan
23.12.2020 16:50Pavel Hanzl
24.12.2020 14:52Ta rychlost je z historického hlediska srovnatelná s nárazerm asteroidu a je celkem jedno, jak masivní proces to je.
A tím, že se místo stovek nenávratně vymřelých druhů přemnoží potkani, si skutečně nevytvoříme žádné alibi.
Jan Šimůnek
25.12.2020 11:09 Reaguje na Pavel HanzlU některých druhů hmyzu (vč. motýlů) je popsán vznik tmavých variant, které mají lepší mimikry v průmyslem ovlivněné krajině než původní populace.
Václav John
25.12.2020 16:43 Reaguje na Jan ŠimůnekPřesto, že definice druhu je dnes oproti minulosti posunutá a dnes se uznávají jako samostatné druhy i dřívější poddruhy, tak s těmi pěnicemi jde o zřejmý nesmysl v interpretaci. Narážíte-li na tohle:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie_priroda/krmeni-ptaku-rozdeluje-druhy_200912070000_jsuchomel
...tak opravdu nejde o žádné samostatné druhy. Lze pozorovat odchylky a nelze vyloučit, že za hodně dlouhou dobu z toho vzniknou samostatné druhy. Usměrňující selekce v populaci není nic výjimečného, populace, která má mírně delší ocas, špičatější křídla nebo zahnutější zobák ale rozhodně není novým druhem (!)
Jan Šimůnek
26.12.2020 09:23 Reaguje na Václav JohnU těch motýlů zase jde o to, že křídla jsou důležitý sexuální atraktor, a motýli se asi budou vyhýbat jinak zbarveným samičkám, byť by byli vzájemně plodní.
Ve všech těchto případech je minimálně silně nakročeno na vznik nového druhu a v podstatě se čeká jen na vznik nějaké mutace, která tento proces dovrší. A taková mutace ještě nepřišla v řadě případů, které za samostatné druhy považujeme, např. dvojice pes x vlk.
Václav John
27.12.2020 10:24 Reaguje na Jan ŠimůnekVáclav John
27.12.2020 18:44 Reaguje na Václav JohnTeoreticky ideální předpoklad pro vznik druhu v daleké budoucnosti. Jenže. My vidíme jen současnost a nemůžeme třeba vědět, jestli tam za 200 let další myši někdo nedoveze, nebo jestli z důvodu dejme tomu infekce, erupce sopky nebo vlny tsunami, inbreedindu nebo čehokoliv jiného místní populace myši nevyhyne dávno předtím, než by se stačilo dostatečně diverzifikovat.
Václav John
25.12.2020 16:57A teď si vezměte, že někdo spočítá, že počet obratlovců je skutečně dlouhodobě stabilní. Co to říká o ohrožených druzích (pokud by to byla pravda)? Vůbec nic. Nelze přece ve finále tvrdit, že třeba, že v JV Asii sice mizí deštné lesy a lovci v nich vyhubili většinu velkých zvířat a i těch menších drasticky ubylo, ale protože třeba v USA obratlovců přibylo, tak je vše OK. To by bylo jak tvrdit, že u sousedů sice hoří, ale u nás a ve zbytku ulice nehoří, takže hasiči nikam jezdit nemusí.
Vladimir Mertan
26.12.2020 13:58Tým chcem povedať, že príroda poradí a život je veľmi odolný. Tak napríklad na našej novej cyklotrase popri Váhu sa už po 4 rokoch začal dvíhať asfalt a tráva si hľadá cestu na slnko. Ten asfalt je veľmi solídny a klimatická zmena ho každé leto rozpaľuje na 60 stupnov. Napriek tomu ho tá tráva skôr či neskôr rozmrví a prerazí.
Nebudem teraz podrobne rozoberať jednotlivé postrehy diskutujúcich. Je zrejmé, že hmyz a ďalšie skupiny živočíchov vymierajú a miznú kvôli technickému pokroku a zvyšujúcim sa nárokom prudko rastúcej ľudskej populácie. Zostáva nám nádej, že z rastúcim technickým pokrokom bude nasledovať aj dôsledné ľudské poznanie.
Břetislav Machaček
27.12.2020 15:16každá doba přináší jiné priority a výsledky. Nejvíce obratlovců přibývá
mezi lidmi a druhy na ně vázanými. S počtem lidí budou růst počty hospodářských zvířat. klesat počty těch divokých a nepomůže žádná
ochrana. Půjde prachsprostě o životní prostor a zdroje. Tu je ten
zakopaný pes a je možná pravdou, že v globále nula od nuly pojde.
Vymírání druhů tu bylo i bez přispění člověka například predací a
nebo změnou životních podmínek. Nyní to je obojím najednou, protože
člověk-predátor mění i ty životní podmínky. Co s tím? Vývoj zastavit
nelze, ale bude možné zachovat některé druhy v rezervacích a NP, ale
nelze jít utopickou cestou chtít začlenit divoká zvířata do krajiny intenzivně obhospodařované člověkem. Vztáhnu to na vlky, kteří budou
mít své místo v NP a rezervacích a ve zbytku krajiny nikoliv. Bude to stejné s velkými kopytníky, kteří se taky nemohou dnes volně pohybovat
po silnicích a polích. Sny aktivistů zůstanou sny a nebo to skončí
špatně i pro zbytek populace těchto tvorů. Je třeba urychleně vytipovat taková místa a zavést tam hospodářský režim v souladu se životem těchto tvorů a jinde se o to nepokoušet, protože to není reálné. Dnes je tu
článek o 126 zubrech v ČR včetně ZOO a soukromých chovů. Pak tam je nenápadný stesk, že v ČR jsou pouze v ohradách a oborách. Je jistě
touha je vypustit i ven, ale to nemusí dopadnout dobře. Dovedu si představit stádo zubrů v obilí a je myslím sklizeno. No a potkat
je rychlík na trati, tak je tu neštěstí, které bude příčinou jejich
vybití. Chce to trochu brzdit ty nadšence v rozletu a uvažovat trochu střízlivě. I menší zvířata si zaslouží pozornost a ne pouze šelmy a
velcí kopytnatci. Tak samo v tropech ten vývoj nepůjde zastavit a bude třeba vykoupit část pralesů na rezervace a NP a v nich zachovat relikvie původní přírody. Pokud k tomu nedojde, tak tam nezbydou ani ty zbytky, protože s narůstajícím množstvím lidí dojde na další kácení a změny v
počtu obratlovců ve prospěch těch hospodářských. No a čísla a statistiky
budou nakonec stejně k ničemu.