https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kde-je-v-praze-v-dobe-tropickych-veder-nejlepe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kde je v Praze v době tropických veder nejlépe?

21.7.2018 01:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zastavěné čtvrti Prahy trpí mnohem vyššími teplotami než okrajové části. / Na snímku pohled z Petřínské věže
Zastavěné čtvrti Prahy trpí mnohem vyššími teplotami než okrajové části. / Na snímku pohled z Petřínské věže
Před tropickými vedry v Praze se člověk moc neschová. Spolek Arnika hledá v metropoli místa, které pobyt v rozpáleném městě pomáhají nejvíce ulehčit. Mezi nimi jsou velké parky, stromy v ulicích, zelené střechy a fasády, kašny i malá pítka. Do konce září 2018 mohou lidé hlasovat v anketě pro nejlepší nápady, které pomáhají v boji s horkem na www.zmenyprahy.cz/klimatizace. Za Arniku o tom informuje Vendula Zahumenská.
 

Zastavěné čtvrti Prahy trpí mnohem vyššími teplotami než okrajové části. Proč je v Praze tak horko? Příčinou jsou velké budovy, které brání profukování větru, vybetonovaná parkoviště, rozpálené chodníky bez stromů a hustá doprava. Pobyt ve městě během horka ulehčí nejen stín v parcích, stromy v ulicích, obnova jezírek, mokřadů nebo potoků. Pomoci mohou i maličkosti jako fontány, pítka, osázené balkony, vnitrobloky, fasády porostlé popínavkami, zelené střechy nebo komunitní zahrádky. Tedy vše, co zachycuje vodu, která odpařováním vzduch ochlazuje. Řešení mají navíc tu výhodu, že jsou na rozdíl od kancelářské klimatizace energeticky nenáročná a příjemná.

„Někomu je příjemně ve Stromovce, další ocení pítka na Letné nebo fasádu porostlou břečťanem u svého domu. V anketě hledáme inspiraci nejen pro Pražany, jak si sami mohou usnadnit život v rozpálené metropoli. Dáme zpětnou vazbu i Praze, aby se její obyvatelé neupekli,” vysvětluje Vendula Zahumenská organizátorka ankety z Arniky.

V následujících letech nás čekají sucha, přívalové deště a ještě nesnesitelnější léta. Praha sice loni přijala Strategii adaptace na klimatickou změnu, ale zatím ji příliš neřeší. Evropské metropole, jako například Madrid nebo Kodaň jsou na tom podstatně lépe a Praha by si z nich měla vzít příklad. Vedry a suchem sužovaný Madrid už nyní začíná pokrývat město zelenými plochami, osazuje střechy, zakládá nové parky a zahrady a dokonce uvažuje o uzavření centra pro všechna auta bez rozdílu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist