https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kena-kvuli-poptavce-po-kvetinach-na-valentyna-v-eu-zvysuje-pocty-letu?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Keňa kvůli poptávce po květinách na Valentýna v EU zvyšuje počty letů

13.2.2022 16:35 | NAIROBI (ČTK)
Svátek sv. Valentýna se na ročních dodávkách řezaných květin z Keni podílí zhruba polovinou.
Svátek sv. Valentýna se na ročních dodávkách řezaných květin z Keni podílí zhruba polovinou.
Foto | T.Kiya / Flickr
Keňské úřady povolily aerolinkám Ethiopian Airlines Group a Qatar Airways desítky dalších nákladních letů, aby mohly uspokojit poptávku po květinách na svatého Valentýna, upozornila agentura Bloomberg. Keňa je největším vývozcem květin do Evropy.
 

Svátek sv. Valentýna se na ročních dodávkách řezaných květin z Keni podílí zhruba polovinou. Polovina těchto květin se obvykle přepravuje v nákladních prostorech osobních letadel. V současnosti však bohužel u těchto letů není pro přepravu květin dost místa.

V období kolem svátku zamilovaných je týdenní poptávka po nákladní dopravě zhruba 5200 tun. Etiopské aerolinky získaly povolení uskutečnit v období od konce ledna do poloviny února 24 dodatečných letů a katarské pět letů, uvedl nyní šéf keňského úřadu pro civilní letectví Gilberg Kibe.

I s dodatečnými povolení však bude k dispozici jen 3000 tun nákladního prostoru, takže producentům květin i tak bude chybět více než 2000 tun, upozornil výkonný ředitel lobbistické skupiny pěstitelů květin Kenya Flower Council Clement Tulezi. Dodal, že kromě menší kapacity pro přepravu květin ohrožuje pěstitele i růst ceny za přepravu na průměrných 5,7 USD (123 Kč) za kilogram. Loni náklady činily v průměru 2,4 USD za kilogram. Pěstitelům se zvyšují také ceny vstupů, jako hnojiva a chemikálie. Společnost Royal FloraHolland, která provozuje tři exportní aukce v Nizozemsku, uvedla, že ceny řezaných květin jsou letos o zhruba deset procent vyšší než před rokem.

Příjmy Etiopie z vývozu květin loni stouply o tři procenta na 110 miliard šilinků (21 miliard Kč), uvedl Kenya Flower Council.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.2.2022 20:35
A co na Greta a zelený !
Uhlíková stopa najednou nevadí ?
Odpovědět
Anyr

Anyr

13.2.2022 21:00 Reaguje na smějící se bestie
Ne tvl, na každém africkém letišti mají zelení nějakou akční skupinu, která každé letadlo s kytkama sestřelí, zatímco Greta vyhrožuje státům na valném shromáždění OSN, že pokud nezastaví dodávky kytek do Afriky, tak africké valentýnofily vsadí na doživotí do žaláře.
OSN samozřejmě kývne - co by si na Západě počali bez levné kávy, kakaa a banánů bez otrocké, africké pracovní síly!

Já fakt někdy žasnu nad... ehm... intelektuální přehlídkou zdejších...no... diskutujících. :D
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.2.2022 21:04 Reaguje na smějící se bestie
Gretka to byla dobrá loutka,kterou tahali na vařené nudli a asi na ní udělali i nějaké peníze.Měli to tak hezký ošefované,rozjeté a covid jim do toho hodil vidle
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.2.2022 07:01 Reaguje na karel krasensky
Což ta Gretka,to byla komická postavička od začátku, každému jen trochu myslícímu to snad bylo jasné, ale kolik lidí i u nás ji bralo vážně- to je nejsmutnější.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.2.2022 07:43 Reaguje na karel krasensky
Já si myslím, že "Projekt Gréta" byl od počátku tvořen jejími rodiči. Otecje úspěšný podnikatel, matka úspěšná operní pěvkyně a teď se jim narodilo tohle. Na podnikání to nemá vlohy a s tím svým hlasem by mohla v opeře akorát imitovat havrany, tak jí rodiče budují kariéru v ekobyznysu. A to se máme na co těšit, protože ještě bude hůř. Gréta má totiž údajně stejně postiženou sestru.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.2.2022 08:51
Áááá, koukám že dezoláti zase jedou Grétu. :D Asi to dělá dobře, když to místní blbouny tak sejří. :D
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.2.2022 09:44 Reaguje na Petr Eliáš
Myšlenkově jste na její úrovni, určitě vám vyhovuje.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.2.2022 09:51 Reaguje na pavel peregrin
Potrefená husa se ozvala. :D :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.2.2022 09:52 Reaguje na Petr Eliáš
Víte, mi je jí v podstatě líto. V jejích létech jsem jezdil do přírody, dělali jsme táboráky, hráli jsme u nich na kytaru a zpívali, věnovali jsme se ale i ochranářským aktivitám. Jezdili jsme sázet stromky a uklízet paseky. Nikdy jsme necítili potřebu někde demonstrovat, malovat transparenty, případně řečnit na aktivech. Kromě toho si myslím, že pokud by se chtěla věnovat ochraně přírody, měla by na to mít nejdřívě kvalitní vzdělání. A to nemá. Nemá ani patřičné vystupování, takže když to shrnu, tak je to manipulovaná blbka, se kterou nejrůznější zájmové skupiny pohybují jak jim to vyhovuje. A fakt mi jí je líto, protože tyhle aktivity jí ukradly tu snad nejhezčí část života.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

14.2.2022 10:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hodně slov, ale o ničem... :D
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.2.2022 11:24 Reaguje na Petr Eliáš
Jestli to, že s někým soucítím, je pro Vás o ničem, tak byste asi měl navštívit psychiatra.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist