Klimatičtí aktivisté postříkali kamenný monument Stonehenge oranžovou barvou
🚨 BREAKING: Just Stop Oil Spray Stonehenge Orange
— Just Stop Oil (@JustStop_Oil) June 19, 2024
🔥 2 people took action the day before Summer Solstice, demanding the incoming government sign up to a legally binding treaty to phase out fossil fuels by 2030.
🧯 Help us take megalithic action — https://t.co/R20S8YQD1j pic.twitter.com/ufzO8ZiDWu
Video ukazuje, jak dva aktivisté z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v bílých tričkách stříkají na památku nedaleko britského městečka Salisbury oranžovou barvu. Další lidé se jim v tom snaží zabránit a odtahují je pryč. Několik kamenů se aktivistům podařilo obarvit, než se starší z nich zastavil a usadil se se zkříženýma nohama na trávu, zatímco mladší z dvojice neznámá žena táhla pryč.
Skupina uvedla, že na kameny nastříkala oranžovou barvu z kukuřičné mouky, kterou podle ní "brzy smyje déšť". U Stonehenge se u příležitosti letního slunovratu sešlo v loňském roce přibližně 8000 lidí a podobný počet se očekává i tento čtvrtek. Zřejmě proto si aktivisté vybrali tuto světoznámou památku.
Organizace Just Stop Oil uvedla, že protestujícími byla 21letá studentka Oxfordské univerzity Niamh Lynchová a 73letý Rajan Naidu z Birminghamu. Incident se odehrál kolem jedenácté hodiny dopolední. Aktivistická skupina působící v Británii prostřednictvím demonstrací a přímých akcí usiluje o to, aby se britská vláda zavázala zastavit vydávání nových licencí k těžbě fosilních paliv.
"Pokračování ve spalování uhlí, ropy a plynu bude mít za následek smrt milionů lidí. Musíme se spojit na obranu lidstva, jinak riskujeme vše. Proto organizace Just Stop Oil požaduje, aby naše příští vláda podepsala právně závaznou smlouvu o postupném ukončení využívání fosilních paliv do roku 2030," uvedl mluvčí organizace Just Stop Oil.
"Pokud se nezavážeme k obraně našich komunit, budou se příznivci hnutí Just Stop Oil spolu s občany z Rakouska, Kanady, Norska, Nizozemska a Švýcarska letos v létě připojovat k odporu, pokud jejich vlastní vlády nepřijmou smysluplná opatření. Kamenné kruhy se nacházejí ve všech částech Evropy a ukazují, jak jsme vždy spolupracovali i přes obrovské vzdálenosti, a my na tento odkaz navazujeme," vysvětlil mluvčí organizace.
Přečtěte si také |
Jakou hodnotu měl slavný javor u Hadriánova valu? A co se stalo s kmenem?Stonehenge je symbolem britské kultury a historie. Zůstává jedním z největších turistických lákadel země. Megalitický monument zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO vznikal na rovinatých pozemcích Salisburské pláně postupně od doby před 5000 lety, přičemž unikátní kamenný kruh byl postaven v pozdním neolitu asi 2500 let před naším letopočtem.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Richard Vacek
19.6.2024 19:38Jaroslav Řezáč
20.6.2024 09:12 Reaguje na Richard VacekSměřujeme spíš k tomu, že "nejnormálnější" lidi budou právě v detašovaných pracovištích blázinců.
Jako produkdy bláznivé civilizace kde kus plastu je chytrý a v hlavě nacpaný monitor se domnívám, že tato civilizace duševně zdegeneruje, což se už dávno děje.
Dá předpokládat že duševních tragédů bude jen přibívat.
Petr Elias
20.6.2024 15:04 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
20.6.2024 15:55 Reaguje na Petr EliasPetr Elias
21.6.2024 09:18 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
17.9.2024 09:52 Reaguje na Richard VacekJiří Svoboda
20.6.2024 11:19Co si pod tím máme představit? Ještě bezbřežejší posílání veřejných peněz do kapes vlivných "zelených" společností?
Radek Čuda
20.6.2024 14:55 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
20.6.2024 15:05 Reaguje na Radek ČudaRadek Čuda
21.6.2024 15:35 Reaguje na Jiří SvobodaKdyž použiji oblíbený Bezručův obrat, s politiky nechť zúčtují voliči. O tom snad demokracie je.
Pavel Hanzl
17.9.2024 09:54 Reaguje na Radek ČudaBřetislav Machaček
20.6.2024 11:58chtějí být středem pozornosti a vybírají si pouze VIP objekty k těmto
kravinám(omlouvám se kravám). Společnosti nezbyde nic jiného, než vše
vyjímečné hlídat a viníky exemplárně trestat například uvedením do
původního stavu + vykonat opravdu něco pro záchranu před klimatickou
změnou. Nasadil bych je na nucené práce při zalesňování a nebo při
budování nádrží. Manuální prací se dá totiž léčit přebytek energie
sprejerů a po celodenní manuální práci budou rádi, že si odpočinou.
Pokud nemají úctu k předkům a jejich památkám, tak to svědčí o zcela
vypatlaném rozumu , což je dokonale diskredituje v očích veřejnosti.
Zaslouží si proto exemplární trest odpracováním stovek hodin pro
záchranu hodnot za které takto debilně bojují.