https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jakou-hodnotu-mel-slavny-javor-u-hadrianova-valu-a-co-se-stalo-s-kmenem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakou hodnotu měl slavný javor u Hadriánova valu? A co se stalo s kmenem?

23.5.2024 05:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září. Minulý týden proběhlo soudní jednání s muži obviněnými z pokácení stromu. Během něho byla určena škoda, která pokácením stromu vznikla.
 
Pokácením stromu, který v 90. letech proslavil film Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem v hlavní roli, vznikla škoda 1.7914.123 Kč.

Kromě škody na samotném javoru došlo ještě ke škodě na historickém valu. Tu soud určil na 32.938 Kč.

Strom dva dny po pokácení.
Strom dva dny po pokácení.
Foto | Wandering wounder / Wikimedia Commons

O pokácený strom se postarala největší evropská charitativní organizace na ochranu přírody National Trust. Javor byl rozřezán na velké kusy a opatrně přemístěn z místa pokácení a uložen u National Trust. Zatím se neví, jaký bude další osud kmene.

Jak uvádí National Trust, samotný pařez javoru je zatím na místě ponechán. Je možné, že strom obrazí a znovu na místě vyroste. Šlo by o tzv. pařezový výmladek, což je vcelku běžný způsob, jak stromy zmlazují. Dříve se této vlastnosti stromu využívalo pro pěstování výmladkových lesů.

To, jestli pařez tohoto javoru obrazí, ale není jisté. Javory kleny patří mezi druhy, které mají výmladnost velmi krátkou. Obecně také platí, že výmladnost ubývá s věkem. Nejbohatší a nejsilnější výmladky se tvoří u mladých stromů. Poražený javor klen by zhruba 150 let starý.

To ukáže až čas. Do té doby je pařez a jeho okolí chráněno plůtkem, aby se případné zmlazení nezničilo pod botami turistů.

Největší část pokáceného stromu najde nový domov na veřejném prostranství The Sill: National Landscape Discovery Centre nedaleko Sycamore Gap. Lidé se tak budou moci slavný kmen navštívit a fotografovat se u něj. Na místě by měl instalován v září 2024.

Do budoucna se pak bude hledat, jak s kmenem naložit. Ve hře je využít jej pro umělecké zpracování. K výročí pokácení stromu se plánují vzpomínkové akce pro veřejnost.

Ve hře je také využití semen a letorostů, které byly z poraženého stromu odebrány a o které se nyní starají zahradníci v Centru pro ochranu rostlin National Trust.

Odborníci použili k napěstování materiálu řadu různých technik. Například zkusili pupen z původního stromu připojit k podnoži jiného javoru klenu. Zkusili také různé formy roubování. Snahou je vytvořit geneticky identické repliky původního stromu Sycamore Gap.

Zahradníci také zkouší napěstovat nový javor klen ze sebraných semen, k naklíčení bylo vybráno několik desítek semen.

Z veškeré péče, která je věnována pokácenému stromu a snaze zachovat jej v nějaké podobě pro budoucí generace, je patrné, jak významný to byl strom.

I když je před malými semenáčky ještě dlouhá cesta, než se z nich stanou stromky, jsou tyto známky života zároveň symbolem naděje pro tento zvláštní strom.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.5.2024 06:00
Ta pustá krajina okolo vypovídá, že Irové jsou mistři světa v odlesňování. Gratuluji!-/
Odpovědět
Pe

Pepa

23.5.2024 06:47 Reaguje na Karel Zvářal
No a já gratuluji ke znalostem zeměpisu, ale tak chápu, že pisalek se musí vyjádřit ke všemu..
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.5.2024 07:05 Reaguje na Pepa
Ke green dealu se vyjadřuje kde kdo, jen někteří to mají mít asi se svolením, že?-) Já jen, že nám (v E.) na srdci nesmírně leží osud Amazonie, ale o navýšení zeleně v krajině se mnohde vede tuhý boj. Ten javor je jen symbolem odporu.
Odpovědět
Pe

Pepa

23.5.2024 09:27 Reaguje na Karel Zvářal
K čemukoliv se v diskuzi může vyjadřovat kdokoli a jakkoliv a je na redakci nebo autorovi zda bude tolerovat osobní urážky autora.
No a jestli berete ten javor jako symbol odporu a vy jste odpůrcem, tak se divím že ještě píšete na ekolist..
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

26.5.2024 03:52 Reaguje na Karel Zvářal
Pane, ten javor byl evidentně raritou v dost nehostinné krajině. Symbolem odporu jste jedině vy s svými nesmyslně zpolitizovanými hláškami.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.5.2024 08:29 Reaguje na Pepa
No ono je nejdůležitější vědět, příslušník kterého klanu irů či skotů to pokácel.
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

26.5.2024 03:50 Reaguje na Karel Zvářal
Vy jste botanik, že víte tak jistě, že ta krajina byla skutečně odlesněná, nebo jen tak plácáte, abyte ukázal, jak je celá ekologie k ničemu a že na jednom stromu prostě nezáleží?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.5.2024 13:35 Reaguje na Petr Hariprasad Hajič
Irsko patří mezi nejméně zalesněné země Evropy (5%), a není to proto, že by tam nepršelo. Jinak jsem zemědělec, ekolog a nadstandartně vzdělaný člověk-)

V rámci diskuse o GD v jednom dokumentu zazněl požadavek na zvýšení lesnatosti v E., např. u V. Británie z 13% na 17%, což v některých kruzích vyvolalo nevoli. Stačí se podívat do map, oni jedou okamžitou ekonomickou výtěžnost, tj. biopaliva alias seštěpkování ( 52.9450964N, 6.3777844W ). Tam s objímáním nějakých mohykánů, tak jako u nás, se moc nepotkáte. Stromy tam rostou, ale povětšinou jako ohraničení pozemků- pastvin. Prostě co Ir, to pastevec, mají tuto péči o krajinu v krvi. Takže važme si toho, co máme u nás (34% lesa) a všelijaké ty mozkoviny o zalesňování pastvin posílejme někam. Oni si tam vlka nepustí, dalo jim v minulosti dosti práce se jich zbavit (i.vlkodav).
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.5.2024 13:40 Reaguje na Karel Zvářal
53.4658453N, 8.2999842W např.
Odpovědět
PB

Petr Brok

23.5.2024 09:35
Každý strom jednou dožije, nebo se porazí. Ona újma je jen z pohledu dneška. Za 150 let tam bude stejně velký strom a bude dělat radost našim potomkům. Pokud by tento strom zašel až za 150 let, tak by byli smutní naši potomci. Proč tam byl jenom tento jeden strom? Proč není již dávno celá krajina osázená?
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

25.5.2024 08:02
myslím že cena nějaké věci nebo výše škody by se měla uvádět vždy v měně která je v tom daném státě a ne to hned přepočítávat na české koruny. dále autor uvádí že ten javor pokáceli neznámí uličníci a pak v zápětí píše že již stanuli před soudem. také uvádí že se neví co bude s vlastním kmenem a hned na to zase že bude použit k "uměleckému" zpracování. jinak ta vlastní škoda je patrně dost přemrštěná a je patrně stanovená v této výši jen jako odrazovací politikum pro jiné podobné vandalské činy. kolik tam v místě asi tak může stát m3 javorového dřeva ? vytešou z něj nějaký kýč a ekoblouznivci a turisté si budou u něj dělat kýčovité selfíčka tak jako na těch různých visutých lávkách - stezek v oblacích kde další pomatenci zaplatí vstup aby si mohli flusnout do hlubiny a fotit se u toho. vypočítál už někdo tu škodu která vnikla devastací přírody při jejich stavbě a posléze i při jejich provozu v jejich okolí ? stromu je určitě ale škoda.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist