Jakou hodnotu měl slavný javor u Hadriánova valu? A co se stalo s kmenem?
Kromě škody na samotném javoru došlo ještě ke škodě na historickém valu. Tu soud určil na 32.938 Kč.
O pokácený strom se postarala největší evropská charitativní organizace na ochranu přírody National Trust. Javor byl rozřezán na velké kusy a opatrně přemístěn z místa pokácení a uložen u National Trust. Zatím se neví, jaký bude další osud kmene.
Jak uvádí National Trust, samotný pařez javoru je zatím na místě ponechán. Je možné, že strom obrazí a znovu na místě vyroste. Šlo by o tzv. pařezový výmladek, což je vcelku běžný způsob, jak stromy zmlazují. Dříve se této vlastnosti stromu využívalo pro pěstování výmladkových lesů.
To, jestli pařez tohoto javoru obrazí, ale není jisté. Javory kleny patří mezi druhy, které mají výmladnost velmi krátkou. Obecně také platí, že výmladnost ubývá s věkem. Nejbohatší a nejsilnější výmladky se tvoří u mladých stromů. Poražený javor klen by zhruba 150 let starý.
To ukáže až čas. Do té doby je pařez a jeho okolí chráněno plůtkem, aby se případné zmlazení nezničilo pod botami turistů.
Přečtěte si také |
Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva mužiNejvětší část pokáceného stromu najde nový domov na veřejném prostranství The Sill: National Landscape Discovery Centre nedaleko Sycamore Gap. Lidé se tak budou moci slavný kmen navštívit a fotografovat se u něj. Na místě by měl instalován v září 2024.
Do budoucna se pak bude hledat, jak s kmenem naložit. Ve hře je využít jej pro umělecké zpracování. K výročí pokácení stromu se plánují vzpomínkové akce pro veřejnost.
Ve hře je také využití semen a letorostů, které byly z poraženého stromu odebrány a o které se nyní starají zahradníci v Centru pro ochranu rostlin National Trust.
Odborníci použili k napěstování materiálu řadu různých technik. Například zkusili pupen z původního stromu připojit k podnoži jiného javoru klenu. Zkusili také různé formy roubování. Snahou je vytvořit geneticky identické repliky původního stromu Sycamore Gap.
Přečtěte si také |
Má to smysl. Po deseti letech vytrhávání invazní boryt z Pálavy téměř zmizelZahradníci také zkouší napěstovat nový javor klen ze sebraných semen, k naklíčení bylo vybráno několik desítek semen.
Z veškeré péče, která je věnována pokácenému stromu a snaze zachovat jej v nějaké podobě pro budoucí generace, je patrné, jak významný to byl strom.
I když je před malými semenáčky ještě dlouhá cesta, než se z nich stanou stromky, jsou tyto známky života zároveň symbolem naděje pro tento zvláštní strom.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
23.5.2024 06:00Pepa
23.5.2024 06:47 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
23.5.2024 07:05 Reaguje na PepaPepa
23.5.2024 09:27 Reaguje na Karel ZvářalNo a jestli berete ten javor jako symbol odporu a vy jste odpůrcem, tak se divím že ještě píšete na ekolist..
Petr Hariprasad Hajič
26.5.2024 03:52 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
23.5.2024 08:29 Reaguje na PepaPetr Hariprasad Hajič
26.5.2024 03:50 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.5.2024 13:35 Reaguje na Petr Hariprasad HajičV rámci diskuse o GD v jednom dokumentu zazněl požadavek na zvýšení lesnatosti v E., např. u V. Británie z 13% na 17%, což v některých kruzích vyvolalo nevoli. Stačí se podívat do map, oni jedou okamžitou ekonomickou výtěžnost, tj. biopaliva alias seštěpkování ( 52.9450964N, 6.3777844W ). Tam s objímáním nějakých mohykánů, tak jako u nás, se moc nepotkáte. Stromy tam rostou, ale povětšinou jako ohraničení pozemků- pastvin. Prostě co Ir, to pastevec, mají tuto péči o krajinu v krvi. Takže važme si toho, co máme u nás (34% lesa) a všelijaké ty mozkoviny o zalesňování pastvin posílejme někam. Oni si tam vlka nepustí, dalo jim v minulosti dosti práce se jich zbavit (i.vlkodav).