https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kolinska-automobilka-toyota-chce-mit-v-roce-2040-pri-vyrobe-aut-nulove-emise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolínská automobilka Toyota chce mít v roce 2040 při výrobě aut nulové emise

8.8.2023 11:40 | KOLÍN (ČTK)
Foto | Christina Telep / Unsplash
Kolínská automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic chce do roku 2040 vytvářet nulové emise CO2, do roku 2030 plánuje být uhlíkově neutrální. Chce toho dosáhnout zejména snižováním spotřeby energií, přechodem na bezemisní zdroje a zlepšováním technologií. Technologie na zemní plyn mají nahradit zdroje na vodík a bioplyn. Plánuje na to investice ve výši stovek milionů korun.
 

"Meziročně Kolín v letech 2021 a 2022 snížil objem emisí o téměř tisíc tun CO2 za elektriku i za plyn. To je zhruba o tři procenta," uvedl mluvčí kolínské automobilky Tomáš Paroubek. Závod nakupuje od roku 2019 zelenou elektřinu z obnovitelných zdrojů, uhlíkové emise tím snížil o více než 60 procent. Zároveň vyměňuje světla za úspornější LED nebo instaluje takzvané start/stop systémy.

"I když většinu emisí CO2 vytváří energetické zdroje a spotřeba paliva do nových aut, výrobní závod zavádí ekologická řešení i v jiných oblastech," uvedla automobilka v tiskové zprávě. Od června je například v provozu nabíječka elektrovozů v areálu a nové stojany s fotovoltaickými články na nabíjení elektrokol a koloběžek.

Podle starosty Kolína Michaela Kašpara (Změna pro Kolín) Toyota nepatří k podnikům, které by měly v Kolíně a okolí významný negativní vliv na životní prostředí. "Nicméně samozřejmě vítám tuto iniciativu, který by měla vést ještě k dalším zásadním redukcím emisí z výroby," uvedl na dotaz ČTK Kašpar.

Nulové emise z výroby plánují v roce 2040 dosáhnout všechny evropské závody automobilky. Toyota zároveň plánuje do roku 2050 snížit emise vyráběných aut o 90 procent.

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic zaměstnává v Kolíně zhruba 3600 lidí. V běžném režimu produkuje denně zhruba 1000 aut. Loni navýšila po dvou slabších letech produkci zhruba o čtvrtinu, vyrobila přes 202 000 vozů. V březnu se kvůli nedostatku komponentů auta vyráběla pouze tři dny v týdnu, po celý únor z linek nesjížděla vůbec. Podle odhadů nevyrobila společnost kvůli omezením z února a března zhruba 25 000 aut.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.8.2023 12:44
Srandisti
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

10.8.2023 18:59
To není nesplnitelne, dokonce je to dost reálné. V devadesátých letech také spousta fabrik měla nulové emise. Třeba i druhdy dříve vydatné chudáci Poldovka.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist