https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komise-k-becve-doporucila-inventarizaci-a-digitalizaci-vypusti-ci-zvyseni-pokut-podle-richarda-brabce-je-komise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Komise zkritizovala postup při odběru i analýze vzorků po havárii na Bečvě, podle Richarda Brabce je komise zpolitizovaná Aktualizováno

20.9.2021 11:50 | PRAHA (ČTK)
Řeka Bečva v Choryni pod mostem, ilustrační snímek.
Řeka Bečva v Choryni pod mostem, ilustrační snímek.
Foto | Jiří Klicpera
Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s potenciálním rizikem vzniku ekologické havárie, doporučila v závěrečné zprávě sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy Bečvy. K chybám při odběrech kontaminované vody podle zjištění poslanců vedla skutečnost, že neexistuje jasná elektronická evidence kanalizací, především těch kolaudovaných v minulém století. Preciznější by měly být metodické pokyny a postupy v nich obsažené by měly jasně stanovené zodpovědné osoby trénovat. Pro obdobné havárie lze také doporučit případné zvážení vyhlášení krizového stavu, uvádí závěrečná zpráva, kterou má ČTK k dispozici. Aktualizováno: Dokument je ke stažení na webu komise.
 

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) na twitteru uvedl, že jde o "první sněmovní vyšetřovací komisi, která byla ustanovena k živému policejnímu spisu." Považuje to za důkaz toho, že jde o politické zadání se snahou ovlivnit říjnové sněmovní volby. Brabcův úřad se ke konkrétním závěrům oficiálně vyjádří.

V den havárie podle komise mimo jiné pochybil pracovník Oblastního inspektorátu (OI) ČIŽP Brno, který dostal informace od pracovníka vodoprávního úřadu a inspektora OI ČIŽP Olomouc, nevyjel však na místo. Měl přitom podle komise informace, že jde o havárii většího rozsahu s úhynem ryb a že pravděpodobný původce znečištění je v jeho místní příslušnosti. Zástupce OI ČIŽP Brno situaci konzultoval telefonicky.

Zástupce OI ČIŽP Olomouc prováděl šetření jen v Hustopečích nad Bečvou, přitom jako místo zdroje kontaminace už v den havárie byla označena Choryně, náležející do příslušnosti OI ČIŽP Brno. Pracovník tamního inspektorátu podle komise pochybil i tím, že v den havárie neinformoval ředitele OI ČIŽP Brno.

Vzhledem k tomu, že byly zasaženy dva správní obvody obcí s rozšířenou působností, měly podle komise jejich vodoprávní úřady informovat krajský úřad. Ten ale dostal podle zdrojů poslanců informace až den po havárii.

Samotný odběr vzorků nebyl podle komise dostatečně koordinován. V den havárie byl odebrán pouze jeden, avšak ne z potenciálně rizikových výustí. Vzorky měly být podle komise zajištěny maximálně do hodiny od příjezdu na místo, a to nejen po proudu řeky, ale i výše po toku z vyústění, která do Bečvy vedou. To se však stalo až následující den, a to jen z některých vyústění.

Zjištění sněmovní vyšetřovací komise zanesená do mapy.
Zjištění sněmovní vyšetřovací komise zanesená do mapy.
Foto | Marek Smetana / Petr Gazdík

Jako problematické se ukázalo i bezprostřední vyhodnocení vzorků, míní poslanci. Byla podle nich možnost vzorky analyzovat v řádu hodin v laboratořích Povodí Moravy, zpracovávaly se ale až ve středu v laboratořích Vodovodů a kanalizací. Komise to považuje za selhání organizace práce ČIŽP a vodoprávního úřadu.

Komise má také pochybnosti ohledně postupu ČIŽP v tom, že zahájila řízení o uložení nápravných opatření podle zákona o ekologické újmě až letos v červnu, a to takzvaně na podnět. Poslanci upozornili na to, že podle legislativy, jakmile se ČIŽP dozví o skutečnosti, která nasvědčuje tomu, že mohlo dojít k ekologické újmě, má povinnost řízení zahájit.

Mezi podezřelými z úniku nebezpečných látek se loni ocitla chemička Deza ze svěřenského fondu založeného premiérem Andrejem Babišem (ANO). Firma bezprostředně poté uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb. Že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes. Policie letos v létě obvinila z otravy Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku, vinu popírají. Vyšetřování začalo v pátek přezkoumávat Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

Komise mimo jiné upozornila ve zprávě na to, že z výusti z areálu Dezy vzorek nebyl v týdnu následujícím po havárii vůbec odebrán. Z výusti kanalizace Lhotka nad Bečvou, která je nejblíže místu hromadnému úhynu ryb, byl podle poslanců vzorek odebrán až tři dny po katastrofě, u společnosti Energoaqua den po havárii a následně v dalších dnech.

Podle komise také dřívější výroky Jiřího Klicpery, který zpracovával znalecký posudek, byly způsobilé ohrozit výsledek trestního řízení. Komise se proto rozhodla podat podnět pro výkon dohledu nad znalcem kvůli podezření ze spáchání přestupku. Klicpera na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu Bečvy nezpůsobila Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. V květnu odmítl obsah posudku po jeho odevzdání policii pro ČTK komentovat, upozornil na to, že je vázán mlčenlivostí.

Poslanci také upozornili na to, že policie vypracovala zadání otázek pro znalecký posudek už v pátek 25. září 2020, přičemž první výsledky poukazující na možnou látku, jež mohla způsobit otravu, byly ve středu odpoledne. Otázky podle komise jednoznačně směřují ke společnosti Energoaqua, přestože u mnoha dalších vyústění nebyly vzorky odebrány. To se snažila policie podle komise řešit až o dva měsíce později při pokusu v areálu Dezy.

Vyšetřovatelé podle komise pochybili i tím, že nebyli vyslechnuti přímí svědci z řad rybářů, stejně jako vedoucí vodoprávního úřadu z Valašského Meziříčí.

Sněmovní komise závěrečnou zprávu minulý týden schválila téměř jednomyslně, nehlasoval pro ni jeden z devíti poslanců. Komise zároveň požádala předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) o svolání mimořádné schůze. Měla by se sejít do konce září. Premiér Babiš minulý týden na setkání s občany na Šumpersku komisi kritizoval, podle něj se snaží o viníkovi havárie rozhodovat místo policie a státního zastupitelství.

Dokument je ke stažení na webu komise.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 13:37
Brabec řekl konečně PRAVDU!! To jsem fakt nečekal!!
Komise je z velké většiny z votroků ANo a vede ji komunistka, takže je jasné co může asi tak vypotit.
Zabývá se celou dobu úplně něčím jiným (co by se mělo zlepšit) a nezabývá se tím, pro co byla zřízena. Kdo otrávil Bečvu a hlavně PROČ všichni dotčení orgánové jen mlží a lžou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 14:53 Reaguje na Pavel Hanzl
teda podle toho, co jsem se o závěrů komise dočetl. Ovšem na novinkách Seznamu je úplně něco jiného, jsou tam jasná obvinění a kus reality. Tak som z teho dajaký zmetený....
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

20.9.2021 15:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobrý den,
ČTK zprávu po prvním vydání aktualizovala a z obecného textu o zprávě vznikl výtah závěrů zprávy komise.
Hezký den
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.9.2021 20:17 Reaguje na Martin Mach Ondřej
Děkuji, přečtu si celou zprávu, zatím jsem si poslechl rozhovor s panem Gazdíkem.
Zcela správně tam upozorňoval na fakt, že takový šlendrián v celém vyšetřování navozuje podezření, že vše je záměrné.
Jenže tvrdí, že nejsou vzorky z vyústění Dezy z prvního dne, i když byly v médiích i v TV reportáře, že tam bylo vzorkařů dost a od více organizací.
Navíc ani on nehovoří o zcela zásadním důkazu, což by byly vzorky z rožnovského kanálu.
Odpovědět
os

orb slavík

21.9.2021 12:42
Člen sekty ANO a nejhorší ministr životního prostředí káže morálku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.9.2021 19:04
Pan Gazdík to řekl zcela jasně a přímo do kamery v rozhovorem s Brabcem na ČT 24:
"policie by měla rozšířit pátrání o zločin zločinného spiknutí".
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist