https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ceska-inspekce-zivotniho-prostredi-vyjadreni-ke-zprave-snemovni-vysetrovaci-komise-k-ekologicke-katastrofe-na-becve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká inspekce životního prostředí: Vyjádření ke zprávě Sněmovní vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na Bečvě

22.9.2021
Řeka Bečva, ilustrační snímek.
Řeka Bečva, ilustrační snímek.
Zprávu sněmovní komise bereme jako výplod politiků, kteří si potřebují nasbírat před volbami body, nikoliv jako odbornou analýzu. Je nutné si uvědomit, že Policie ČR někoho obvinila, a to bezpochyby na základě důkazů, které nemá k dispozici ani komise, ani média, ani veřejnost. A ty důkazy nespočívají jen v desítkách odebraných vzorků, ale i v dalších operativních zjištěních policie a odborných posudcích. Navíc i státní zástupce odmítl žádost obviněných o zastavení trestního stíhání, což něco dokazuje. Třebaže ve vlastní zprávě je několikrát zdůrazněno, že vyšetřování v souladu s vodním zákonem vede vodoprávní úřad, je v závěrech naprosto bez důkazů poukazováno na údajná selhání České inspekce životního prostředí. Ta byla požádána o součinnost až v průběhu dalších dnů po 20. září a na místě vykonávali inspektoři úkoly na základě pokynů vodoprávního úřadu, který šetření řídil.
 

To, že se jedná o politickou agitku, prokazuje i skutečnost, že v těch několika konkrétních výtkách není jediná pravdivá, založená na faktech. Zpráva je navíc vnitřně rozporná a nepřináší nic nového. Jednostranná tvrzení některých tzv. odborníků již byla opakovaně vyvrácena, jsou nepravdivá, ale stále opakovaná.

Údajná pochybení inspekce se dají jednoduše vyvrátit věcnými důkazy. Například výtka, že brněnský inspektor nevyjel k havárii, je zcela nesmyslná. Havárii v dané době řešil vodoprávní úřad a je doložitelné, že se brněnský inspektor domluvil se zástupcem tohoto úřadu ve Valašském Meziříčí a ten sám uvedl, že ho na místě nepotřebuje a ať nejezdí. Bylo by to i nesmyslné, protože vzhledem ke vzdálenosti by jel na dané místo asi tři hodiny, přitom olomoucký inspektor na místě byl a fungoval naprosto perfektně a to vše potvrzuje i úřední zápis.

Další obehranou písničkou je odmítnutí vzorků rybářů. Vysvětlení opět jednoduché a doložitelné. Rybáři žádné vzorky inspektorovi nepředávali, protože je předali úředníkovi vodoprávního úřadu, několik hodin ležely v teple v kufru auta a byly odebrány nejasným způsobem na nejasném místě v úseku, kde ve stejném čase odebírali vzorky příslušníci Hasičského záchranného sboru. Je tedy pochopitelné, že vzorky, které by nepřinesly nic nového, byly odmítnuty.

Z toho je zjevné, že komise hledala jakoukoliv záminku, jen aby se v mainstreamovém proudu ukázala jako hrdinný orgán odhalující ty nejvyšší pravdivé hodnoty. Realita je ale úplně jiná a inspekce stejně jako celá veřejnost dychtivě čeká na výsledky policie, které doufejme usměrní nesmyslné útoky na úřad, který v případě havárie na Bečvě rozhodně nepochybil.

Česká inspekce životního prostředí připravuje podrobnou analýzu celé zprávy Sněmovní komise k ekologické katastrofě na Bečvě.


reklama

 
Česká inspekce životního prostředí

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 10:02
Jestli toto má být sdělení orgánu státní správy, orgánu ochrany přírody
s vlastní právní subjektivitou , potom je ČIŽP skutečně zralá na personální zemětřesení.
Tímto pokleslým stylem, formální úrovně i obsahové úrovně hodnou žáka pomocné školy , se nesmí prezentovat žádný orgán státní moci.

Po takovém "sdělení" hodném putyky IV. cenové skupiny jsem doslova přesvědčený, že v kauze havárie Bečva ČIŽP selhala jak odborně tak i personálně v plném rozsahu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.9.2021 10:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslím, že ČIŽP funguje jako jakýkoliv jiný úřad či vyšetřovací orgán v ČR a EU. Vrchnosti to tak vyhovuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 10:31 Reaguje na Jiří Svoboda
Vám se už i ta kobliha zavařila, to není jinak možný. Víte, jakou zprávu vytvořila OLAF v případě Čapího hnízda? Víte jak dopadly audity EK na naše rozkrádání EU dotací?
Víte jak dopadlo vyšetřování ruského sestřelu MH 17 nad Ukrajinou?
Víte naprosto kulový, hlavně že kdákáte......
Odpovědět
MO

Milan Orkáč

26.9.2021 20:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Podle toho, co za text připravili práskači z řad pirátů a lidovců...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.9.2021 08:28 Reaguje na Milan Orkáč
OLAF i auditorský orgán EK pracuje v žoldu našich Pirátů, že?
Předpokládám, že vy nejste práskač a tak nepůjdete na policii, až vám ukradnou auto, že?
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.9.2021 16:33 Reaguje na Milan Orkáč
Piráti ani lidovci nejsou žádní práskači, vy prolhaná kreaturo.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

28.9.2021 16:34 Reaguje na Milan Orkáč
Slovo práskač používají kriminálníci, alespon víme, co jste zač. Kdy jste naposledy seděl?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.9.2021 19:58 Reaguje na Jiří Svoboda
Přesně.. bohužel
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 10:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Konečně s vámi můžu bezvýhradně souhlasit. To je fakticky děsné, co je nám předkláádáno k věření.

Např: "Policie ČR někoho obvinila, a to bezpochyby na základě důkazů, které nemá k dispozici ani komise, ani média, ani veřejnost".
Tak jak je možné, že ty "důkazy" policie komisi nepředala?
To je samo trestný čin spolupachatelsví.

"přitom olomoucký inspektor na místě byl a fungoval naprosto perfektně a to vše potvrzuje i úřední zápis".

Fakt dobrý, jenže nemá JEDINÝ odebraný vzorek, (prý se "rozbil v autě"!!!). Jak se teda chová jedinec, který všechno odšlompe nebo zesabotuje, když tohle je "perfektní" s výsledkem absolutní nula??

Nikdy jsem nečekal, že státní správa bude lhát tak primitivním až hnusným způsobem, tohle si ani komunista nedovolil.

Pravdu má pan Gazdík (mluvčí komise), který jasně řekl, že policie by měla vyšetřování rozšířit o "zločinné spolčení". A vedení ČIŽP by bylo mezi prvními obviněnými.

A co my, obyčejní občané, můžeme pro to udělat? Agitovat mezi známými a kamarády, ať všichni jdou k volbám a volí ZMĚNU!!
Tyhly volby jsou asi nejdůležitější, ale nejjednodušší.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 10:27
Výsledek sněmovní komise měl být jaký ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 10:32 Reaguje na smějící se bestie
Rozšíření vyšetřování policie o zločinné spolčení.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
jo, rozsudek byl řečen už druhý den - médii + Gazdíkem a spol

přes to nejede vlak, že
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 11:35 Reaguje na smějící se bestie
Druhý den byly hotové rozbory vzorků a bylo jasné, odkud ta otrava přišla.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 19:21 Reaguje na Pavel Hanzl
A dodnes nejsou zjištěny všechny možné přítoky/kanály do Bečvy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.9.2021 19:55 Reaguje na smějící se bestie
To je možný, ale ze kterého to vyteklo se ví. Ale neřekne.
Odpovědět
MO

Milan Orkáč

26.9.2021 20:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Rošířit na koho o "zločinné spolčení"? Na vyšetřovací komisi? Asi jo, bylo to spolčení antibabiš.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.9.2021 08:23 Reaguje na Milan Orkáč
Kdo je zodpovědný za to, že se nic nevyšetřilo a hlavně PROČ?
Kdo stále lže, že nejsou vzorky, i když je sám měl nechat odebrat, že se nedá zjistit, od koho ta otrava přišla, když právě on je královsky placen právě za to, aby to zjistil??

Kdo obvinil nevinnou firmu v dokázaném falešném posudku?
Tohle všechno jsou zločiny a pokud pracují "rukou společnou a nerozdílnou", právní řád to definuje jak zločinné spolčení.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

28.9.2021 10:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Pavle Hanzle, stavte se na Policii České republiky ve Valašském Meziříčí a svoje tvrzení tam uveďte, včetně dotyčných osob, které se takového činu dle vás dopustily. Jinak s tím nehnou. :o)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2021 15:49 Reaguje na rýpal lesní
Od toho byla přece zřízena ta vyšetřovací parlamentí komise, ne? A ta to vyšetřla, tak musí udělat i krok B. Jinak se namáhala zbytečně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 11:34
Hlupáček blbeček, Brabčák je typický čecháček, za první republiky se těmto týpkům říkalo MČČ (malý český človíček). Není gauner nebo zlý člověk, ale je jen morálně slabý a zbabělý.
https://www.forum24.cz/ministr-zivotniho-prostredi-agrofertu-richard-brabec-se-do-otravene-becvy-namocil-vic-nez-by-chtel/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=623810&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=G6fYKHxUx1h-202109220927&dop_id=13563827
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

22.9.2021 22:16
Geuss ví, že má na kahánku, tak kope kolem sebe. Jinak se správou sněmovní komise a podepsali ji ,souhlasí všichni členové komise kromě jednoho a to člena ANO. Jinak v komisi byly členové všech parlamentních stran a seznámili se i s policejními spisy. Navíc, jak Brabec sám přiznal v televizi, tento jeden člen komise z ANO hrubě porušil své povinnosti člena komise.Petrův Zdar
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.9.2021 08:25 Reaguje na Jan Knap
Doufám, že komise podá trestné oznámení na zločinné spolčení. Pokud se nezmění politická konstelace, nic se nevyšetří, ale kdyby ano, poběží to už po právu a spravedlnosti, aspoň doufám.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

28.9.2021 10:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč komise, co pro to uděláte vy, milý pane ?
<rýpal lesní>
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2021 15:50 Reaguje na rýpal lesní
Komise zná všechny informace, provedla vyšetřování a byla k tomu účelu zřízena. Nevím, proč by do toho měl fušovt řadový občan.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist